ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

KOMENTARZE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

23.08.2016r. 06:08

W niedzielę doszło do wypadku w elektrowni Pątnów. Według informacji prasowych "wybuchł piec" co dla energetyków jest stwierdzeniem dość enigmatycznym, pewnie to samo czuliby lotnicy czytając, że "pilot szarpnął za kierownicę samolotu". Po uściśleniach wyjaśnień żurnalistów i odpowiednich pracowników policji okazało się doszło do wypadku na kotle, a ściślej - samozapłonu w młynie węglowym, do którego nieopatrznie zaglądała obsługa.
22.08.2016r. 08:12

Co się stało, wszyscy wiemy. Ustawa "odległościowa" z maja 2016, podpisana przez Prezydenta RP w czerwcu, a działająca od lipca, wprowadziła istotne ograniczenia i problemy dla branży budującej i eksploatującej turbiny i farmy wiatrowe.
19.08.2016r. 13:33

Sektor energetyczny i polscy championi w tej branży nieśmiało ogłaszają wyniki finansowe, które są takie, jakie muszą być. Wyraźnie widać, że zyski i słynna inwestorska EBITDA idą silnie w dół. Proces wydaje się być nieuniknionym, gdyż to samo działo się (a właściwie ciągle się dzieje) na zachodzie, z tym że u nas obciążenia są jeszcze większe.
29.07.2016r. 13:20

W starożytności, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące ludzi pytania, często patrzono w gwiazdy i tam szukano znaków, które wskazywałyby rozwiązanie. Są jednak zjawiska z pogranicza astronomii, które należy obserwować z wyjątkową uwagą. Otóż w pewnych porach roku i odpowiednich układach trajektorii planety, podczas ciemnej nocy, można zaobserwować światło na nocnym niebie.
22.07.2016r. 10:04

Elon Musk kilka dni temu opublikował na blogu wpis „Master Plan; Part Deux”, który pokazuje jego wizję przyszłych zmian. Na razie na ten wpis powinniśmy odpowiedzieć jak najszybciej - polskim miksem energetycznym (wyborem optymalnej restrukturyzacji węgiel - gaz - OZE), polskim udziałem w elektrycznym transporcie (autobusem), polskimi informatykami do wypożyczenia i szybkim dostosowaniem się do nowych trendów konsumenckich.
18.07.2016r. 10:03

Ostatni tydzień to kluczowa reforma rynku OZE w Niemczech i początek konsultacji w sprawie rynku mocy w Polsce. Wbrew pozorom, pomimo, że w każdym z tych przypadków wsparcie ma iść w inną stronę to jedno te zmiany łączy – następuje odwrót od liberalizacji w kierunku długoterminowego planowania inwestycji energetycznych.
15.07.2016r. 20:52

Inżynierowie skupieni na praktycznych aspektach naprawiania świata, rzadko szukają wskazówek w opracowaniach humanistycznych (i odwrotnie). Warto jednak czasami przyjrzeć się znanym teoriom socjologicznym i sprawdzić jak funkcjonują we współczesnej rzeczywistości.
08.07.2016r. 10:52

Obecne regulacje europejskie nie zapewniają możliwości uzyskania przewidywanego zwrotu z inwestycji w energetykę konwencjonalną (węgiel, gaz, energetyka jądrowa) – nie ma mechanizmu gwarantującego kupno energii elektrycznej po przewidywanej cenie, ani nawet odpowiedniego wykorzystania elektrowni (odbioru energii) – rośnie więc ryzyko biznesowe, a inwestorzy i właściciele takich elektrowni nie tylko nie chcą inwestować w nowe źródła, ale nawet zamykają te działające obecnie.
05.07.2016r. 05:43

Prześmiewcze strony internetowe typu „dawniej i dzisiaj” działają od wielu lat i pozwalają nam z dystansem zobaczyć czy wszystko na pewno idzie w dobrym kierunku. Sam kiedyś próbowałem stworzyć coś podobnego dla energetyki, co można znaleźć tutaj i okazuje się, że było to aż 5 lat temu.Dzisiaj wszystko dzieje się chyba jeszcze szybciej – 5 lat wystarczy, żeby zobaczyć, że świat się zmienia jak w matematycznej sinusoidzie lub rollercoasterze z parku rozrywki, i znowu wszystko wygląda inaczej …
27.06.2016r. 08:02

Mimo faktu, że modele i prognozowanie są ciągle ulepszane, w świecie komputerowym cały czas możemy zejść na manowce, bo rozsądny inżynier zawsze pamięta o zasadzie GIGO – Garbage In, Garbage Out (Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu) czyli o tym, że jakość wyniku zależy nie tylko od stosowanych algorytmów, ale od poprawności danych wejściowych.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE