ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Zainstaluj wtyczkę (playera) formatu Adobe Flash


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wzrost importu obniży ceny energii w Polsce?
21.03.2017r. 05:41

Zwiększenie importu energii elektrycznej do Polski wymusi spadek cen hurtowych - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na raport Forum Energii. Jednak eksperci są podzieleni co do skutków takiego działania dla gospodarki.
Jak relacjonuje dziennik, z raportu wynika, że w efekcie zwiększenia możliwości przesyłowych połączeń transgranicznych do poziomu 15 proc. rocznego zużycia, w 2030 roku do Polski mogłoby trafiać ok. 30 TWh energii elektrycznej i przyczyniłoby się to do spadku cen na rynku hurtowym nawet o 2 euro/MWh.

Z wyliczeń Forum Energii wynika, że większy import energii może przynieść odbiorcom oszczędności nawet na poziomie ok. 2,4 mld zł, a dodatkowo ograniczenie kosztów po stronie wytwarzania z tytułu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, mniejszego zużycia paliwa i ograniczenia wydatków operacyjno-eksploatacyjnych. Łącznie FO szacuje te oszczędności na poziomie 5,6-7,4 mld zł.
Jednak zdaniem Herberta L. Gabrysia z Krajowej Izby Gospodarczej taki wzrost importu energii pogłębiłby tylko problemy krajowych wytwórców energii elektrycznej, a spadek cen na rynku hurtowym byłby efektem krótkotrwałym, którego odbiorcy na rachunku końcowym raczej nie odczują. Jak tłumaczy, coraz mniej płacić będziemy za samą energię, a coraz więcej za usługi przesyłu i sprzedaży.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Obiorca_B 21.03.2017r. 07:26
Czy ktoś z wytwórców może mi powiedzieć, skąd u nas tak wysoka cena energii? Patrząc na kraje blisko Polski, to mamy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowedź: 21-03-2017r. 15:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca_B 21.03.2017r. 17:45
Zgoda, że Niemcy trochę mieszają z kosztami. Skoro w Polsce cena energii zawiera już opłaty dodatkowe to czemu w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
INSTAL-FILTER SA
Elektrix
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Gazterm 2017
paliwa
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE