ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Potrzebne dobre prawo dot. oświetlenia ulicznego
20.04.2017r. 15:57

Potrzeba uporządkowania kwestii prawnych związanych z oświetleniem ulicznym, ułatwiająca współpracę między spółkami dystrybucyjnymi a samorządami w tym obszarze, to najważniejszy wniosek z odbywającej się 19 i 20 kwietnia w Jachrance XII Konferencji PTPiREE "Oświetlenie Dróg i Miejsc Publicznych - sposoby zarządzania systemami oświetlenia".

Przepisy prawa odnośnie oświetlenia ulicznego nie są w Polsce jednoznaczne. Jest kilka ustaw, które odmiennie podchodzą do tego tematu. Generuje to ogromne problemy formalno - prawne. Dlatego też energetyka zawodowa, samorządowcy i producenci sprzętu potrzebują zgodnego stanowiska w tej kwestii.

- Cieszymy się, że udało nam się wypracować wspólne stanowisko - przedstawicieli OSD i samorządów w tej sprawie. Wierzymy, że pomoże to przyspieszyć proces legislacyjny dotyczący tego obszaru. Takie regulacje są niezbędne i mogą stać się pierwszym krokiem do wspólnych działań w odpowiedniej Komisji sejmowej - mówi Wojciech Lutek, prezes zarządu PGE Dystrybucja, współorganizatora Konferencji.

- Uczestnicy konferencji apelowali o przyspieszenie procesu legislacyjnego porządkującego kwestie modernizacji oświetlenia ulicznego. W wielu wystąpieniach pojawiła się teza, że mądre zmiany w prawie usystematyzują współpracę pomiędzy dystrybutorami energii a jednostkami samorządu terytorialnego. Ważne też, by nowe rozwiązania uwzględniały również prawa właścicieli gruntów prywatnych - mówi Wojciech Tabiś, dyrektor Biura PTPiREE.

Dyr. Wojciech Tabiś i prez. Wojciech Lutek

W programie konferencji sporo miejsca poświęcono rozwiązaniom innowacyjnym, jak również kwestiom bezpieczeństwa, konserwacji i eksploatacji infrastruktury oświetleniowej.

Organizowana po raz dwunasty przez PTPiREE konferencja była okazją do merytorycznej dyskusji wszystkich interesariuszy. Wydarzenie zgromadziło blisko 250 samorządowców, energetyków, naukowców oraz przedstawicieli firm oferujących urządzenia i infrastrukturę oświetleniową. Współorganizatorem konferencji była PGE Dystrybucja.

Postulaty jakie wypracowali przedstawiciele samorządów, operatorów systemów dystrybucyjnych oraz producentów urządzeń oświetleniowych podczas konferencji to: podniesienie rangi i znaczenia potrzeb w zakresie inwestycji w oświetlenie, przyspieszenie procesu legislacyjnego porządkującego kwestie modernizacji oświetlenia ulicznego, uruchomienie procesu rozwoju innowacyjnych form oświetlenia ulicznego, które może stanowić nową przestrzeń konkurencyjności gospodarki narodowej, ujednolicenie kwestii prawnych - pożądane dla usystematyzowania współpracy pomiędzy OSD a jednostkami samorządu terytorialnego oraz prawo, które uwzględni interes właścicieli gruntów prywatnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Gazterm 2017
paliwa
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE