ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz: Spadł udział PGNiG w polskim rynku gazu
18.05.2017r. 05:54

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo straciło przez dwa lata kilkanaście procent udziałów w krajowym rynku gazu - donosi "Rzeczpospolita" powołując się na dane z Urzędu Regulacji Energetyki. Jednak w tym roku trend spadkowy może się odwrócić.
Z opublikowanego kilka dni temu Sprawozdania Prezesa URE za 2016 rok wynika, że sprzedaż gazu ziemnego do odbiorców końcowych w ubiegłym roku nadal była nadal zdominowana przez podmioty z GK PGNiG. Jednak ich udział spadł w stosunku do roku poprzedniego z 80,22 proc. do 73,69. Jak zwraca uwagę "Rz", w 2014 roku udział PGNiG sięgał 89,2 proc.

W ubiegłym roku spółki z GK PGNiG sprzedały do odbiorców końcowych prawie 132,7 TWh gazu ziemnego. Jak odnotowuje "Rz", to 2,3 proc. mniej niż w 2015 r. Jednocześnie "Rz" zaznacza, że do odbiorców końcowych trafiło w 2016 roku 180 TWh gazu, to więcej niż rok wcześniej o 6,3 proc.

W ocenie dziennika utrata części udziałów w krajowym rynku gazu przez Grupę PGNiG to efekt szybko rosnącej konkurencji. "Rz" odnotowuje, że systematycznie rośnie liczba podmiotów pozyskujących koncesje na obrót paliwami gazowymi, których na koniec 2016 r. było 196, wobecn172 rok wcześniej.
Z danych URE wynika, że w 2016 r. w grupie sprzedawców alternatywnych działających na rynku krajowym dwie spółki uzyskały udział w sprzedaży do odbiorców końcowych pomiędzy 2 a 3 proc., a dla trzech spółek udział ten wynosił pomiędzy 1 a 2 proc. Pozostałe spółki miały udział poniżej 1 proc.

Jednak cytowany przez dziennik Tomasz Chmal zwraca uwagę, że w tym roku PGNiG już odzyskuje udziały w polskim rynku. Jak tłumaczy, wynika to z wejścia w życie nowych regulacji odnośnie obowiązku tworzenia zapasów gazu przez wszystkich importerów. To powoduje, że pozyskanie gazu z zagranicy przez mniejsze podmioty nie jest już tak łatwe i tanie jak wcześniej, kiedy ten obowiązek ich nie dotyczył, a do magazynowania gazu było zobowiązane tylko PGNiG. Według Chmala udział spółek z GK PGNiG w sprzedaży gazu ziemnego do odbiorców końcowych może w tym roku wzrosnąć ponad 80 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: stach44 18.05.2017r. 09:52
Po okresie stagnacji i lewych interesów Polska rośnie w siłę, spółki się wzmacniają, przychody rosną, budżet się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Osoba 21.05.2017r. 22:34
Niestety jak się sprzedaje prąd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE