ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": projekt nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych gazu budzi wątpliwości
19.06.2017r. 05:47

Niezależni sprzedawcy gazu są niezadowoleni z przyjętego na początku czerwca przez rząd projektu nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych tego paliwa - czytamy w "Rzeczpospolitej"
W projekcie nowelizacji zapisano między innymi, że zdolności przesyłowe zarezerwowane na potrzeby związane z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych gazu ziemnego poza granicami Polski, mogą być wykorzystywane wyłącznie na te potrzeby. Według "Rz" w efekcie w przypadku utrzymywania zapasów obowiązkowych poza Polską, podmiot je utrzymujący musi zarezerwować zdolności przesyłowe na zasadach ciągłych w punkcie wyjścia z zagranicznego systemu gazowego oraz punkcie wejścia do systemu krajowego. Rezerwacja musi umożliwić sprowadzenie całości tych zapasów do kraju w ciągu maksymalnie 40 dni.

Według cytowanego przez dziennik członka zarządu Hermes Energy Group Piotra Kasprzaka proponowane zmiany w ustawie prowadzą do dyskryminacji niezależnych sprzedawców gazu, bo zobowiązują do utrzymywania zapasów tylko importerów. Uważa on, że konieczność rezerwacji mocy przesyłowych na sprowadzenie rezerw, która może być wykorzystana tylko do tego celu, oznacza dodatkowe korzyści dla Gaz-System z tytułu posiadanych i niewykorzystanych mocy. Według Kasprzaka taką sytuację można uznać za niedozwoloną prawem pomoc publiczną. Jak zaznacza rozmówca "Rz", rezerwacja mocy przesyłowej w celu sprowadzenia zapasów do kraju prowadzi też do blokowania dostępu do rynku. W efekcie wprowadzenie nowych przepisów, zdaniem przedstawiciela HEG, doprowadzi do zaniku konkurencji na polskim rynku gazu i powrotu monopolu PGNiG.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wątpliwości niezależnych sprzedawców gazu budzi też obowiązek utrzymywania zapasów przez okres jednego roku po zakończeniu importu gazu, a także niejasne reguły odnośnie ceny odsprzedaży gazu przy uwolnieniu rezerw, których zasady kalkulacji mają być dopiero ustalone przez rząd.
Z wyliczeń jednego niezależnych sprzedawców gazu wynika, że wprowadzenie w życie nowelizacji w obecnym kształcie spowoduje, że cena po jakiej będzie sprzedawał gaz odbiorcom końcowy wzrośnie o 5-7 proc.

Cytowany przez "Rz" Davide Rubini z Europejskiej Federacji Przedsiębiorstw Obrotu Energią EFET uważa, że zmiana przepisów będzie korzystna tylko dla PGNiG.

Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Celem jest to, żeby nowe zasady utrzymywania zapasów obowiązywały od początku nowego roku gazowego, który zaczyna się 1 października.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Horacy 19.06.2017r. 08:59
Dobra zmiana miała nieść tanie Państwo. Niestety koszty rosną prawie na każdym kroku. Czy wszystko da się uzasadnić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rynkowa 19.06.2017r. 14:44
Jak ktoś nie jest w stanie zrozumieć gospodarki rynkowej i wynikających z niej korzyści dla ludzi, to będzie dążył z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE