ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

CENTRUM PRASOWE

Smogathon - konkurs na najlepsze pomysły antysmogowe
09.07.2017r. 07:57

Czujniki wykrywające smog, wyłapujące go okiennice czy cegły ze smogowego pyłu? Sposobów na walkę ze smogiem jest wiele. Można je zgłaszać do Smogathonu - międzynarodowego konkursu na rozwiązania antysmogowe, który odbędzie się w Krakowie. Zwycięzca otrzyma 100 tys. dol.

Smogathon to konkurs, w którym specjaliści wybierają najlepsze innowacyjne rozwiązania antysmogowe z całego świata. Finał zawodów odbędzie się 25 i 26 listopada w Krakowie, a dzień później, podczas konferencji Global Clean Air Summit, poznamy jego zwycięzców. Autorzy najlepszego pomysłu otrzymają 100 tys. dolarów, z czego 75 proc. zostanie przeznaczone na wdrożenie rozwiązania w Krakowie.

Zespoły z całego świata, które chcą wziąć udział w zawodach, mogą zapisywać się na jeden z pięciu półfinałów. Odbędą się one w: kalifornijskim Berkeley (USA, 3 października), w Londynie (Wlk. Brytania, 5 października), w Warszawie (9 października), w Bangalore (Indie, 16 października) i w Hongkongu (Chiny, 18 października). Bezpłatnego zgłoszenia można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r. na stronie www.smogathon.com/apply.

Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10-12 zespołów. Będą one miały do 5 minut na zaprezentowanie swojego rozwiązania, które międzynarodowe jury oceni m.in. pod kątem realności wdrożenia, innowacyjności i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza.

W każdym z międzynarodowych półfinałów zostaną wybrane po dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Ponadto, do finału dostaną się dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. Spośród wszystkich finalistów wybrany zostanie jeden zwycięzca.

"Dzięki zwycięstwu i zaimplementowaniu rozwiązania w Krakowie, laureaci mogą zwrócić się do każdego innego miasta. A takich jest mnóstwo, praktycznie każda metropolia na świecie ma problem ze smogiem" - zaznacza w rozmowie z PAP pomysłodawca i organizator Smogathonu Maciej Ryś. Przyznaje jednak, że nie zmniejszając poziomu emisji, problemu smogu nie rozwiążemy. "Nie ma takiej technologii, która uporałaby się z nim całkowicie" - mówi.

Jego zdaniem do znacznego poprawienia jakości powietrza potrzebne są trzy elementy. Pierwszy to odpowiednia infrastruktura: właściwa polityka transportowa oraz energetyczna, kontrola emisji przemysłowych czy wreszcie wymiana starych pieców. "Piec węglowy nigdy nie będzie czysty, ale może dawać 100 kg pyłu albo 200 gr pyłu. Gdybyśmy używali w Polsce tylko pieców najnowszej generacji, to problem smogu byłby znacznie mniejszy. Oczywiście najlepsze są rozwiązania całkowicie bezemisyjne, alternatyw jest mnóstwo, a koszty ich wdrożenia ciągle spadają" - ocenia Ryś.

Drugim niezbędnym elementem jest edukacja i rozwijanie świadomości ekologicznej. Rozwiązania technologiczne, które w jakiś sposób eliminują smog, to dopiero trzeci etap walki o czystsze powietrze. "Są takie technologie, które z powodzeniem działają na świecie, ale u nas ich jeszcze nie ma. Organizując Smogathon postanowiliśmy więc poszukać najciekawszych technologii antysmogowych. Szukamy dosłownie na całym świecie, ale może się okazać, że to jakiś polski projekt wygra tegoroczny konkurs. Tego dowiemy się w listopadzie" - mówi pomysłodawca Smogathonu.

Do udziału w konkursie może aplikować każdy, kto ma pomysł na technologiczne i innowacyjne rozwiązanie antysmogowe. W tegorocznej edycji przygotowano sześć kategorii. Pierwsze dwie to sposoby na oczyszczanie powietrza: wewnątrz budynków oraz poza budynkami. W trzeciej kategorii organizatorzy szukają rozwiązań, które zapobiegają wydobywaniu się smogu z kominów. Kolejna to przydomowe generowanie energii i ciepła oraz jej magazynowanie; następna to mapowanie i prognozowanie smogu. Całkowicie nową kategorią w Smogathonie jest smog jako produkt. "Pomysł na tę kategorię pochodzi od idei inżyniera, który z zebranego pyłu wykonał cegłę. Okazało się, że ze smogu można zrobić: atrament, alkohol, pisaki smogowe czy źródło energii" - mówi Maciej Ryś.

W poprzednich dwóch edycjach konkursu nagrodzono specjalne czujniki jakości powietrza i pochłaniające smog - ściany mchu. "W naszym +portfolio+ mamy przynajmniej trzy projekty produkujące tanie czujniki, których w Polsce jest już grubo ponad 300, a najwięcej w Krakowie - ponad sto" - mówi twórca Smogathonu.

Również pochłaniające smog ściany mchu są już wykorzystywane. Działają np. w Brukseli, Tokyo, Berlinie, ale nie w Krakowie. "W Polsce takie rozwiązania pojawią się na późniejszym etapie. Ścianka mchu przez cały rok może +zjeść+ około 12 kg pyłu, a jeden zwykły piec w ciągu roku może wyprodukować go ponad 60. Nawet gdybyśmy obsadzili ściankami czy zalesili całą Warszawę, to wciąż nie rozwiązałoby sedna problemu. Jednak chcemy, aby to rozwiązanie pojawiło się niedługo w największych polskich miastach - nie zapominajmy o jego walorach edukacyjnych i urbanistycznych" - ocenia Ryś.

Partnerami Smogathonu są m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, województwo małopolskie i miasto Kraków. Smogathon wspierają londyńskie i warszawskie oddziały Google Campus, a także stowarzyszenie Berkeley Energy and Resources Collaborative działające przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz ceniony indyjski uniwersytet International Institute of Information Technology.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryz 09.07.2017r. 10:50
Kolejna inicjatywa zrealizowana przez Krakusów bez lobbystów OZE, Greenpeaców i wszystkich innych, którzy mieli... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE