ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"PB" - przecieki z ME na temat programu atomowego
17.07.2017r. 05:07

- Zbliża się moment podjęcia decyzji w sprawie harmonogramu i sposobu finansowania dla programu atomowego - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" chcący zachować anonimowość przedstawiciel Ministerstwa Energii .
Według rozmówcy "PB" bloki jądrowe mają być trzy, a finansowanie ich budowy krajowe. Ostateczna decyzja ma być podjęta przez Ministerstwo Energii. Gazeta przypomina, że od kilku miesięcy mówi się o trzech mniejszych blokach jądrowych, zamiast dwóch o łącznej mocy 3000 MW. Koszt ich budowy miałyby być też znacząco niższy od pierwotnie zakładanego czyli 50-60 mld zł. Obecnie mówi się o kwocie ok. 6 mld zł za jeden blok. "PB" zwraca uwagę, że tyle kosztuje np. budowa nowoczesnego bloku węglowego o mocy 1000 MW w Ostrołęce. W finansowanie budowy elektrowni jądrowych mają być zaangażowanie instytucje państwowe, czyli PZU, Polski Fundusz Rozwoju oraz PGE, jako inwestor odpowiedzialny za realizację projektu. Rozmówca gazety twierdzi, że nadal zakładane jest ogłoszenie przetargu na wybór dostawcy technologii i wykonawcy bloków.
Odnosząc się do podpisanego 14 lipca w Pekinie polsko-chińskiego porozumienia o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, przedstawiciel ME przypomniał, że podobne memorandum podpisane zostało w 2013 r. z Japonią. W kwietniu natomiast Andrzej Piotrowski rozmawiał na temat polskiego programu atomowego z firmami koreańskimi. "PB" przypomina, że budową polskich elektrowni jądrowych zainteresowane jest pięć firm: Westinghouse, amerykańsko-japońska GE Hitachi, kanadyjski SNC - Lavalin Nuclear, Arevy i EDF oraz koreański KEPCO.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: czytacz 17.07.2017r. 10:30
6 mld zotych za 1000 MWe? tak tanio to nawet chińczyki nie budują. przecież to zaledwie jakieś 1,4 mld Euro!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: damian 17.07.2017r. 10:50
to jakoś ceny spadły czy co? za 6 mld. zł to nie postawi się teraz przyzwoitej 1000 MWe węglowej a co dopiero... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE