ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

CENTRUM PRASOWE

PGE Giganty Mocy z giga makietą
24.11.2017r. 09:23

3 metry długości i ponad 2 metry szerokości to wymiary makiety, na której z najdrobniejszymi szczegółami odwzorowano zrekultywowane tereny bełchatowskiej kopalni. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu "Rekultywacja - sztuka tworzenia" przy dofinansowaniu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Rekultywacja terenów górniczych jest jednym z najważniejszych obszarów działalności Kopalni Węgla Brunatnego. W wyniku odkrywkowej działalności górniczej powstają sztuczne zagłębienia lub wzniesienia terenu. Obszary te po zakończeniu eksploatacji z powodzeniem przywracane są do stanu poprzedniego, a nawet stają się atrakcyjniejsze pod względem turystycznym.

- Rekultywacja to proces przywracania wartości użytkowych i przyrodniczych terenom, na których prowadzona jest działalność górnicza. W PGE GiEK Oddział KWB Bełchatów głównym przyjętym kierunkiem prac jest rekultywacja leśna. Proces rekultywacji rozpoczyna się już na etapie robót górniczych przez odpowiednio dobraną technologię zwałowania, która ma zoptymalizować i zminimalizować prace wymagające dodatkowego kształtowania terenu - wyjaśnia Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE GiEK.

Jak wygląda rekultywacja w jednej z największych kopalń odkrywkowych w Europie odwzoruje giga makieta, która powstała w ramach projektu "Rekultywacja - sztuka tworzenia". Znalazły się na niej obszary już zrekultywowane przez bełchatowską kopalnię. Najlepszym przykładem "sztuki tworzenia" jest Góra Kamieńsk, która została usypana przez gigantyczne zwałowarki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów z 1,4 mld m3 nadkładu, który znajdował się nad złożem węgla brunatnego. Usypana, obok bełchatowskiej odkrywki, z piasku, żwiru, iłów oraz gliny góra stała się najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce - 395 m n.p.m.

- Przeprowadzone na niej prace związane z odwodnieniem, odtworzeniem gleby i roślinności (w tym lasów), budową dróg, sprawiły, że góra stała się modelowym przykładem, iż zmiany powierzchni terenu związane z prowadzeniem eksploatacji metodą odkrywkową, mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest naturze i stwarza świetne warunki dla nowych form jego wykorzystania - mówi Sławomir Zawada.

Imponujące, widoczne z kilkudziesięciu kilometrów wzniesienie pierwotnie miało być atrakcją dla mieszkańców regionu. Jednak bogata oferta turystyczna i sportowa sprawiła, że góra stała się znana niemal w całym kraju i stanowi jeden z atrakcyjnych celów nie tylko mieszkańców regionu, ale także miłośników aktywnego, zimowego i letniego, wypoczynku z całej Polski.

Dodatkowo nowa atrakcja w PGE Giganty Mocy ukazuje bogate pod względem przyrodniczym lasy zasadzone na zrekultywowanych terach, ścieżki rowerowe oraz siłownię wiatrową. Ale to nie wszystko. Makieta przedstawia również część wyrobiska Pola Bełchatów, które zamienią się w jeziora.

- Tereny pogórnicze stwarzają niepowtarzalne i wielorakie możliwości ich zagospodarowania. Duża powierzchnia terenu pozwala na utworzenie nowej jakości geograficznej o znaczeniu regionalnym, a nawet krajowym. Planujemy utworzenie pięknych plaż, portu jachtowego, a nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Mamy nadzieję, że w przyszłości powstanie tutaj centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe. Planujemy również stworzenie muzeum górnictwa, ośrodka konferencyjnego z zapleczem wystawienniczym, terenów o funkcjach parkowo - rekreacyjnych, ścieżek spacerowych i rowerowych. Poszczególne funkcje zostaną tak rozmieszczone w terenie, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać ogromny potencjał krajobrazu poeksploatacyjnego dla uatrakcyjnienia regionu - podkreśla Sławomir Zawada.

Ponadto makieta składa się z ruchomych części, które szczegółowo odwzorowują rekultywację i rozrywki czekające na wszystkich, którzy odwiedzą Bełchatów.

PGE Giganty Mocy, to interaktywna (znajdująca się na trzech kondygnacjach) ekspozycja muzealna, opowiadająca o historii tworzenia się węgla brunatnego oraz o dwóch bełchatowskich gigantach: Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Jej głównym celem jest przybliżenie zwiedzającym, a w szczególności dzieciom i młodzieży, procesu produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. Ideą ekspozycji jest ukazanie naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną.
PGE GiEK

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE