ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Czech oficjalnie poparł Nord Stream 2
24.11.2017r. 19:27 24.11.2017r. 10:05

Czesi wyrażają otwarte poparcie dla budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, której sprzeciwia się m.in. Polska - informuje BiznesAlert.pl.

Prezydent Czech Milosz Zeman przebywający z oficjalną wizytą w Rosji w rozmowie z czeską telewizją poinformował, że jego kraj popiera budowę gazociągu Nord Stream 2.

- To nowa informacja, wyłącznie dla waszego kanału. Uzgodniliśmy, że na podstawie materiałów, na podstawie stanowiska czeskiego ministerstwa przemysłu i handlu mogę wyrazić wsparcie Czech dla projektu Nord Stream 2 mimo że niektóre państwa go krytykują. Cieszę się, że w tej kwestii Czechy mają swoje stanowisko i chronią własne interesy - powiedział Zeman.

Prezydent pytany, czy istnieje sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2, odpowiedział: "W Polsce tak, u nas nie" i dodał, że ta inwestycja oznaczać będzie dla Czech, jak t ujął, "korzyść ekonomiczną w wysokości około 1 miliarda euro".

"Tak więc rozumiem - kontynuował prezydent Czech - że Polska już troszkę ucierpiała przez to, iż wskutek sporów o opłaty tranzytowe - a ten poprzedni gazociąg wiódł przez Morze Bałtyckie, a nie przez polskie terytorium, a jak państwo wiecie Morze Bałtyckie jest bardzo tolerancyjne, gdyż opłat tranzytowych nie pobiera - zatem z tego wynika, że da się zrozumieć opór Polski wobec tego produktu. Ale powtarzam państwu ponownie, że podobnie, jak (były kanclerz Niemiec) Gerhard Schroeder również ja, zdecydowanie popieram ten projekt z powodów, które właśnie przytoczyłem i cieszę się, że wspiera mnie w tym minister przemysłu i handlu".
Na zaproszenie Władimira Putina w dniach 20-24 listopada czeski prezydent przebywa z oficjalną wizytą z Rosji. Wraz z nim przyjechali przedstawiciele ponad 140 czeskich spółek.

Powołując się na dokumenty przed wizytą Zemana rosyjskie media informowały o tym, że Rosja prowadzi konsultacje z Czechami na temat wsparcia Nord Stream 2 aby czeskie sieci gazociągowe były wykorzystywane do tranzytu gazu. Ponadto stwierdzono w nich, że zacieśnia się współpraca energetyczna Moskwy i Pragi. Przy czym, Rosja jest jednym z głównych dostawców węglowodorów do Czech. Dostarcza 80 proc. zużywanego w kraju gazu i 60 proc. ropy.

W tym kontekście Nord Stream 2 warto przypomnieć, że Czechy były jednym z sygnatariuszy listu do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker'a, w którym liderzy ośmiu europejskich państw przekonywali, że jego realizacja doprowadzi do "destabilizacji geopolitycznej". Wówczas tłumacząc się z podpisanego przez Pragę list minister transportu Jan Mladek stwierdził, że Czechy "podpisały tylko miękki wariant dokumentu". Wcześniej jednak opowiadał się za utrzymaniem tranzytu przez Ukrainę ale jako kompromisowe rozwiązanie przedstawił jednoczesną budowę kontrowersyjnego gazociągu.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: 33 24.11.2017r. 10:43
V4 górą!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lena 24.11.2017r. 12:29
A to kundel ! Ciekawe co knedlom obiecał tow. Putin ? I co na to Grupa Wyszehradzka ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: romuald 24.11.2017r. 16:15
Zeman vel choragiewka wywiesil biala flage, jak dawniej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 25.11.2017r. 11:18
Węgry też popierają ns2.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: czeskie pieski 25.11.2017r. 13:32
jak zawsze podkuleni przed większym na klęczkach
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kargul 25.11.2017r. 13:42
Ty... ty, bambaryło, ty!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mosze 26.11.2017r. 13:13
No i tyle na temat "międzymorza" :))) Kraje nie mają przyjaźni, tylko interesy. I dopóki się tego polscy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: radca 26.11.2017r. 18:56
Czesi to do bólu racjonalny i normalny naród!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Rado 27.11.2017r. 07:51
Międzymorze nie jest kwestią przyjaźni ale właśnie rzeczą strategiczną, bo w ten sposób nasza Europa... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 04-12-2017r. 08:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jędrek 27.11.2017r. 09:02
Zeman szykuje sobie stanowisko w Gazpromie po Schroederze, który odchodzi na emeryturę... ot polityka!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rob 27.11.2017r. 11:05
Może mają jakieś kompromaty na tego dziadka i dlatego szczeka jak mu każą, każdą bzdurę
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Adam 27.11.2017r. 11:31
A co ma Czech do NS2 jak nie mają dostępu do Morza Bałtyckiego i to nie im ten dostęp zostanie utrudniony. Co za... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: czeski film 28.11.2017r. 14:57
prezydent poparł, ale czeski rząd nie poparł ;-))
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE