ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Roszkowski: Sytuacja odnawianych źródeł energii w ostatnich latach w Polsce nie jest dobra
07.12.2017r. 08:40

Rząd prowadzi negocjacje w Unią Europejską na temat różnych polityk energetycznych, w tym pakietu zimowego, dyrektyw BAT, a teraz także reformy ETS-u. Wszystkie elementy dotyczące inwestycji zostały więc zablokowane. - mówi w rozmowie z eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.
Podmioty polskie upadają albo są przejmowane przez banki, a te posiadające zagranicznych udziałowców mogą skorzystać z opcji arbitrażu. W ramach podpisanych umów międzynarodowych mogą dochodzić swoich praw o naruszenie zasad konkurencji i pogorszenie ich.

- Spółki energetyczne, w których swój udział ma państwo polskie, wypowiadają m.in. tzw. umowy CPA - długoterminowe na dostawy certyfikatów, które wcześniej były podstawą do pozyskania finansowania przez spółki celowe, np. produkujące prąd z energii wiatrowej - powiedział serwisowi eNewsroom Roszkowski.
- Niektóre z nich były zawierane skandalicznie. Na towarowej giełdzie energii mamy teraz dwa rynki - bezpośrednie kwotowania zielonych certyfikatów na rynku spotowym i ceny wynikające z umów długoterminowych, których jest o wiele więcej i są wyraźnie wyższe od ceny giełdowej. Trudno mówić o rynku zielonych certyfikatów, który jest kompletnie rozregulowany. Takie jest niestety tło tego sporu. Polskie podmioty mają problemy, a zagraniczne mogą dochodzić swoich praw w sądach arbitrażowych - podsumował prezes Instytutu Jagiellońskiego.

eNewsroom.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE