ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do końca 2017 r. na całym świecie sprzedano mniej niż 6 500 samochodów zasilanych wodorem
14.02.2018r. 17:46

Amerykańska firma consultingowa Information Trends, przygotowała raport obrazujący rozwój rynku pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi (FCEV). Z analizy wynika, że od 2013 r., kiedy samochody tego typu stały się komercyjnie dostępne, do końca roku 2017 r. na całym świecie sprzedano 6 475 sztuk FCEV.

Ponad połowa z nich znalazła nabywców w Kalifornii. Drugim największym rynkiem zbytu pojazdów na ogniwa paliwowe jest Japonia. Wśród firm motoryzacyjnych liderem jest Toyota - udział japońskiego koncernu w światowej sprzedaży samochodów wodorowych przekracza 75%.

Jak wskazują autorzy raportu, do 2021 r. FCEV znajdą się w ofercie co najmniej 11 producentów, m.in. Toyoty, Lexusa, Hyundaia, Kii, Hondy, Mercedesa, BMW oraz indyjskich Tata Motors i Mahindry.

Popularność samochodów na ogniwa paliwowe utrzymuje się obecnie na stosunkowo niskim poziomie, ale wkrótce może się to zmienić. Głównymi barierami dla rozwoju rynku FCEV są wysokie ceny poszczególnych modeli, jak również niewystarczająco rozbudowana sieć tankowania wodoru.
Toyota zakłada, że pierwszy z tych problemów uda się rozwiązać na skutek postępu technologicznego i zwiększenia skali produkcji. W konsekwencji, w ciągu kilku najbliższych lat koszty wytwarzania kluczowych podzespołów FCEV ulegną zdecydowanej redukcji (nawet o 75%). Według japońskiego producenta, ceny samochodów wodorowych zrównają się z cenami hybryd do 2025 r.

Pod koniec stycznia 2018 r. w USA funkcjonowało 39 stacji tankowania wodoru (kolejne 34 pozostawały w fazie budowy), zaś w Europie kierowcy mieli do dyspozycji 82 punkty tego typu. Information Trends prognozuje, że przełomowym momentem dla rozbudowy odpowiedniej infrastruktury będzie rok 2020. Kluczową rolę w tym procesie odegra Japonia. W marcu 2016 r. tamtejsze Ministerstwo Gospodarki, Handlu Przemysłu przedstawiło zmodyfikowany plan rozwoju technologii wodorowych. Do 2020 r. w Japonii ma powstać 160 stacji tankowania wodoru, a po drogach powinno się poruszać 40 000 pojazdów na ogniwa paliwowe. Do 2025 r. punktów tankowania ma być już 320, zaś FCEV - 200 000 (800 000 do 2030 r.).

Optymistami co do rynkowej przyszłości samochodów wodorowych są również przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Według raportu "Global Automotive Executive Survey", który sporządziło KPMG, 52% przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw z tego sektora wskazało rozwój pojazdów elektrycznych napędzanych energią generowaną przez ogniwa paliwowe jako najważniejszy obecnie trend w świecie motoryzacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE