ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lotos Upstream rozpoczął działalność operacyjną
12.03.2018r. 12:29

W lutym spółka Lotos Upstream rozpoczęła działalność operacyjną. W skład jej grupy kapitałowej wchodzą spółki Lotos Norge oraz Lotos Geonafta,a niebawem do tego grona ma dołączy Baltic Gas. W planach jest poszerzenie działalności, w pierwszej kolejności o teren Brytyjskiego Szelfu Kontynentalnego.

Spółkę Lotos Upstream zarejestrowano w pierwszej połowie 2017 roku. Powstała ona w ramach reorganizacji segmentu poszukiwawczo-wydobywczego Grupy Kapitałowej Lotos. 20 października na stanowisko prezesa zarządu powołano Gavina Grahama, doktora geologii z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży naftowej. W lutym 2018 roku zatrudniono 9 osób, które pełniły dotychczas analogiczne funkcje w strukturach Lotos Petrobaltic. To właśnie od tej spółki Lotos Upstream przejął kwestie strategii i rozwojem biznesu, nadzór właścicielski oraz nadzór na realizacją zagospodarowania złóż (w gestii Lotos Petrobalticu nadal leży eksploatacja złóż B3 i B8 znajdujących się pod dnem Morza Bałtyckiego).

- Lotos Upstream możemy nazwać organizacją parasolową - tłumaczy Gavin Graham, prezes zarządu spółki. - Naszym zadaniem jest bowiem otoczenie nadzorem oraz sprawne zarządzanie całą międzynarodową działalnością wydobywczą Lotosu. To właśnie tu podejmowane będą teraz strategiczne decyzje dotyczące kierunków inwestycji, powiększaniu portfela aktywów oraz maksymalizacji jego wartości.

Z informacji spółki wynika, że 12 grudnia 2017 roku Lotos Upstream stał się właścicielem Lotos E&P Norge oraz Lotos Geonafty. Finalizowane jest również przejęcie udziałów w spółce Baltic Gas realizującej projekt B4/B6. Aktywa te odpowiadają za 80 proc. aktualnego wydobycia segmentu.

Z zapowiedzi Lotosu wynika,że poprzez spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Lotos Upstream realizowane będzie ok. 90 proc. inwestycji w segmencie, określonych w strategii Grupy Lotos na poziomie minimum 3 mld zł. Jednocześnie grupa zapowiada,żew planach jest rozszerzenie działalności na nowe kraje.

Lotos zaznacza,że biorąc pod uwagę 10-letnie doświadczenie w realizacji przedsięwzięć w Norwegii, priorytetem jest sąsiadujący z tym krajem teren Brytyjskiego Szelfu Kontynentalnego.
- Fundamentem, na którym wyrosła spółka Lotos Upstream, była prowadzona od wielu lat z powodzeniem działalność spółki Lotos Petrobaltic - podkreśla Gavin Graham. - W Lotosie już dawno zrozumiano, że doświadczenia należy zdobywać również poza wodami Morza Bałtyckiego. Lotos Petrobaltic rozwijał więc swój międzynarodowy portfel poprzez współpracę z silnymi partnerami. W Lotos Upstream zamierzamy kontynuować tę strategię, wychodząc z założenia, że najszybszym sposobem na zwiększenie własnych możliwości i budowanie brakujących kompetencji jest korzystanie z umiejętności i doświadczeń innych - dodaje prezes.

Lotos zwraca też uwagę na dotychczasową ścisłą współpracę z firmą Statoil, operatorem centrów produkcyjnych Heimdal i Sleipner.

-Możliwość wymiany doświadczeń z największym i najbardziej doświadczonym operatorem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pozwoliła Lotosowi poznać realia prowadzenia działalności gospodarczej w Norwegii. Stanowi to naturalny punkt wyjścia do rozszerzenia prowadzonych działań na teren Brytyjskiego Szelfu Kontynentalnego poprzez zagospodarowanie transgranicznych pól Utgard i Peik, które zostaną włączone odpowiednio do centrów Sleipner i Heimdal, co pozwoli na wydłużenie okresu ich eksploatacji o około pięć lat - czytamy w komunikacie Grupy.

Lotos Upstream deklaruje, że planuje w przyszłości podwoić wydobycie, zostać operatorem na Morzu Północnym, maksymalnie zwiększyć wartość działalności prowadzonej na Litwie i wdrażać nowe koncepcje na potrzeby złóż położonych pod dnem Morza Bałtyckiego i innych niewystarczająco rozpoznanych złóż na terenie Polski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE