ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla
12.03.2018r. 23:11

Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla - powiedział w poniedziałek w Radiu Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.

"W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni przy kopalni węgla kamiennego w lubelskiej Bogdance, która będzie zasilana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, w zamkniętym obiegu" - powiedział w programie "Rozmowy niedokończone" na antenie Radia Maryja Tchórzewski.

"Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa" - dodał Tchórzewski. Dodał, że "chcemy traktować to jako pilotaż".
Japończycy projektują i użytkują technologie IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), charakteryzujące się wyższą sprawnością i mniejszą emisją, niż najbardziej zaawansowane klasyczne bloki węglowe.

W technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.

Dodaj nowy Komentarze ( 21 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Niestety 13.03.2018r. 07:44
Niestety zgazowanie to nie przeistoczenie i nawet w Toruniu nie zamienia atomów węgla na atomy wodoru i emisja CO2 jest na takim samym poziomie jak z bloku węglowego. Nie lepiej zbudować klasyczny blok węglowy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: giv 13.03.2018r. 08:35
545MWe
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary 13.03.2018r. 08:49
No nie. Nawet przy takiej samej ilości atomów węgla masz o połowę wyższą sprawność. Po uruchomieniu członu parowego. Co wyklucza dobrą sprawność w pracy interwencyjnej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 13.03.2018r. 10:12
Nie, bo TVP nie będzie miało materiału, aby piać z zachwytu nad innowacyjnością nierentownej technologii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EnEn 13.03.2018r. 10:31
Blok gazowo-parowy jest bardziej elastyczny. O wiele krótszy czas rozruchu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ster 13.03.2018r. 12:42
Nie wspomniano tutaj o dyspozycyjności takiego bloku która wynosi w porywach do 80%. Jedyny zysk to 2% sprawności w stosunku do bloku na parametry nadkrytyczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE