ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rynek analizuje różne scenariusze przejęcia Lotosu przez Orlen
13.03.2018r. 05:45

Pomimo, że minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował wczoraj, iż resort rozważa pełną integrację PKN Orlen i Grupy Lotos, eksperci bankowi analizują różne warianty przejęcia Lotosu przez Orlen.

Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego BOŚ analizuje scenariusze wykupu akcji Lotosu przez Orlen "za gotówkę" lub ich zamianę.

Prokopiuk zakłada, że PKN Orlen ogłosi wezwanie na 66 proc. akcji Lotosu po cenie około 60 zł za akcję i sfinansuje transakcję za pomocą długu. - Bierzemy pod uwagę, że początkowo PKN może objąć do 33 proc. akcji Lotosu bezpośrednio od skarbu państwa, natomiast wezwanie na 66 proc. akcji może uwzględniać warunek, że skarb musi sprzedać cały swój udział w Lotosie. Zaletą scenariusza "gotówka za akcje" jest zasilenie budżetu państwa jednorazowym zastrzykiem gotówki pochodzącej z transakcji sprzedaży. Jednakże biorąc pod uwagę stosunkowo niezłą kondycję budżetu, uważamy, że roztropniej z perspektywy rządu i PKN byłoby przeprowadzić transakcję zamiany akcji - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" analityk DM BOŚ.
- PKN Orlen mógłby wyemitować akcje bez praw poboru skierowane bezpośrednio do skarbu państwa, mając na uwadze przyszłą wymianę akcji. Parytet takiej wymiany na podstawie bieżących kursów akcji jest równy około 0,6. W efekcie PKN obejmuje 53,19 proc. akcji Lotosu w zamian za około 59 mln nowych akcji wyemitowanych dla skarbu państwa (wtedy PKN musiałby ogłosić wezwanie na 66 proc. akcji Lotosu). Skarb państwa osiągnąłby swój długoterminowy cel polegający na zwiększeniu udziału w PKN. Co więcej, w tym przypadku bilans PKN pozostałby wolny od długu i zachował zdolność do zainicjowania planowanego projektu elektrowni atomowej - argumentuje dalej cytowany przez "Puls Biznesu" Łukasz Prokopiuk.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE