ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": Świeży powiew dla wiatraków
13.03.2018r. 06:11

Choć nowelizacja przepisów odnośnie odnawialnych źródeł energii to krok w dobrą stronę, który może pobudzić zahamowany w ostatnich latach rozwój energetyki wiatrowej, to do rozwiązania pozostaje jeszcze kilka problemów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak pisze dziennik, zawarte w projekcie nowelizacji przepisy, w ocenie części ekspertów świadczą o odwilży wobec dyskryminowanych w ostatnich latach wiatraków. "Rz" wymienia w tym kontekście zmiany odnośnie opodatkowania farm wiatrowych, czy ilości energii na tegorocznej aukcji oraz czasowe odstąpienie od zasady minimalnej odległości dla projektów z wydanymi pozwoleniami na budowę, a także możliwość udziału w aukcjach projektów morskich farm wiatrowych posiadających jedynie decyzję środowiskową.

Jednak nie wszyscy podzielają ten entuzjazm. W ocenie cytowanego przez "Rz" prezesa PSEW Janusza Gajowieckiego nowelizacja jedynie racjonalizuje przepisy, a odwilży można by mówić, gdyby zniesiono zasadę minimalnej odległości i uzdrowiono sytuację na rynku zielonych certyfikatów.
Z kolei Michał Kaczerowski, prezes firmy Ambiens zwraca uwagę, że od początku przyszłej dekady zacznie nam ubywać mocy wiatrowych i do 2030 może zniknąć ponad 1 tys. MW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych. Wynika to z faktu, że żywotność części istniejących farm będzie się kończyć. W jego ocenie istniejące farmy powinny mieć możliwość postawienia w tym samym miejscu wyższych i bardziej wydajnych maszyn. Jednak na drodze do ich modernizacji może stanąć ustawa odległościowa.

"Rzeczpospolita" cytuje opinię posła Zbigniewa Gryglasa na temat tego problemu. Zapowiedział on, że zajmie się problemem minimalnej odległości podczas prac nad nowelą ustawy o OZE. Jak podkreślił, widzi on potrzebę zajęcia się tym tematem w kontekście modernizacji tych farm, które z nowymi urządzeniami będą cichsze i wydajniejsze.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE