ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKEE: najkorzystniejszy dla Polski jest rozdział systemów Niemiec i Austrii
13.03.2018r. 06:29

W raporcie "Rynkowe Kodeksy Sieci. Na drodze do stworzenia paneuropejskiego rynku energii elektrycznej" Polski Komitet Energii Elektrycznej przeanalizował pięć scenariuszy podziału europejskiego rynku energii - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Według autorów raportu, z punktu widzenia Polski, najbardziej istotnym może okazać się podział obszaru rynkowego Niemiec i Austrii lub podział samych Niemiec na dwa odrębne obszary rynkowe.

Gazeta przypomina, że rynki energii Niemcy i Austrii stanowią jedną całość, w konsekwencji czego mogą wzajemnie przesyłać sobie energię bez konieczności rezerwowania przepustowości na granicy systemów obydwu krajów, mają również tę samą hurtową cenę energii. Problem jest jednak słabo rozwiniętą sieć elektroenergetyczna Bawarii leżącej przy granicy z Austrią. W efekcie energia wymieniana przez Niemcy i Austrię przepływa przez Polskę i Czechy. Szacuje się, że prawie 60 proc. handlu energią pomiędzy Niemcami i Austrią odbywa się przy wykorzystaniu sieci innych państw. "Podział wpłynąłby na minimalizację przepływów nieplanowych, umożliwił harmonizację przepływów w Europie oraz wzrost dobrobytu społecznego" - napisało w cytowanym przez "Puls Biznesu" raporcie PKEE. Rozdział systemów elektroenergetycznych Niemiec i Austrii wpłynąłby również na stabilizację polskiego systemu, którego pracę zakłócają niekontrolowane przepływy energii z Niemiec, Czech i Słowacji.
PKEE analizuje też w swoim raporcie scenariusze podziału na kilka stref tzw. dużych krajów UE, czyli Francji i Polski oraz połączenie w jedną strefę małych krajów, czyli Słowacji, Czech, Belgii i Holandii. "Ostatnia z europejskich analiz pokazała, że nie ma jednoznacznych korzyści ze zmian obszarów rynkowych. Rekomendowano pozostawienie ich bez zmian" - napisano w cytowanym przez "Puls Biznesu" raporcie PKEE.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryz 13.03.2018r. 13:17
No dobrze by było, żeby Niemcy zaczęli ponosić pełne koszty energetyki odnawialnej, w tym i także koszty przesyłu z niemieckiego pomorza do Austrii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE