ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Niemczech testują pojazdy elektryczne do stabilizacji sieci przesyłowej
14.03.2018r. 09:04

Operator systemu przesyłowego TenneT, dostawca usług energetycznych The Mobility House i producent samochodów Nissan rozpoczęli wspólny projekt mający na celu zbadanie, w jaki sposób samochody elektryczne mogą przyczynić się do zapewnienie stabilności pracy sieci energetycznej.

W projekcie, TenneT, The Mobility House i Nissan wykorzystują potencjał akumulatorów w pojazdach elektrycznych do przechowywania lokalnie produkowanej energii elektrycznej i do przekazywania jej do sieci.

- Ten projekt pilotażowy uzupełnia nasze projekty z obszaru blockchain, ponieważ wykorzystuje nowe kanały do elastycznego kontrolowania produkcji energii odnawialnej, która jest silnie uzależniona od pogody. Używamy akumulatorów samochodowych, które mogą magazynować energię elektryczną, a także dostarczać ją z powrotem do sieci w celu ponownego wysłania, co umożliwi rozładowania wąskich gardeł przesyłowych w sieci - mówi Lex Hartman, członek zarządu TenneT TSO GmbH.

Obecnie, ze względu na rosnące zdecentralizowane zasilanie energią odnawialną, wąskie gardła przesyłu stają się coraz powszechniejsze w sieci energetycznej. Aby zapobiec takim wąskim gardłom, TenneT steruje produkcją konwencjonalnych elektrowni i odnawialnych źródeł energii poprzez mechanizmy rezerwy mocy, odstawiania źródeł, czy zarządzanie popytem. Jak podaje TenneT w 2017 r. koszty tych działań wyniosły około miliarda euro i co istotne są one ostatecznie ponoszone przez odbiorców energii elektrycznej poprzez opłaty sieciowe.
W fazie projektowej pojazdy elektryczne Nissana są wykorzystywane jako mobilne systemy magazynowania energii w obszarze kontroli TenneT w północnych i południowych Niemczech w celu bezpośredniego zmniejszenia lokalnych przeciążeń w zasilaniu lub zapotrzebowaniu na moc. Po udanej realizacji projektu pojazdy elektryczne Nissana mogłyby być wykorzystywane do tego celu w całych Niemczech. Wstępne wyniki projektu będą dostępne w pierwszym kwartale 2019 roku.

Zastosowane w projekcie oprogramowanie do zarządzania obciążeniem i energią opracowane przez The Mobility House umożliwia zautomatyzowane sterowanie procesem ładowania i rozładowania pojazdu. Kluczowym warunkiem tego jest możliwość dwukierunkowego ładowania; tj. pojazd elektryczny ma zdolność nie tylko do czerpania energii z sieci, ale także do dostarczania energii z powrotem do sieci, jeśli jest to wymagane. W rezultacie e-pojazdy mogą bezpośrednio dostarczać energię stabilizującą sieć.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Enea_sz 14.03.2018r. 09:51
A u nas , póki co, trwa ministerialny zachwyt nad elektromobilnością bez jakichkolwiek szerszych refleksji. Miejmy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-03-2018r. 21:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE