ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

KOMENTARZE
28.06.2017r. 21:51

dr inż. Sławomir Skwierz, mgr inż. Michał Lewarski - Zakład Statystyki i Prognoz ARE SA
Materiał zawiera podsumowanie 11 i 12 tygodnia funkcjonowania "Strefy TradeARE". W ramach opracowania dokonano oceny dokładności sporządzanych prognoz cen energii elektrycznej na RDN (I fixing), a także przygotowano komentarz do sytuacji rynkowej w tym okresie.
28.06.2017r. 17:45

Piotr Michajłow oraz Karol Lasocki, K&L Gates
Prawnicy kancelarii K&L Gates omawiają najważniejsze zagadnienia projektu nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, zaprezentowanego dziś przez Ministerstwo Energii.
28.06.2017r. 12:10

dr Robert Zajdler, Zajdler Energy Lawyers , dr Robert Zajdler, ekspert ds. energetycznych Instytut Sobieskiego
Rok temu został zaproponowany i w trybie ekspresowym przegłosowany w Parlamencie projekt ustawy w istotny sposób zmieniający system zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. Tempo wdrożenia projektu poselskiego skutkowało brakiem konsultacji z interesariuszami. Zmiany dotyczące rynku gazu ziemnego wzorowały się w części na istniejących rozwiązania w obszarze zapasów interwencyjnych ropy naftowej, nie przeciwdziałając negatywnym doświadczeniom z funkcjonowania podobnych rozwiązań na rynku ropy naftowej.
28.06.2017r. 12:01

W ostatnich tygodniach przez Polskę przechodzą fale upałów na przemian z nawałnicami, które są tak gwałtowne, że mogą prowadzić do powodzi i lokalnych podtopień. Zimą zaś walczymy o haust czystego powietrza w spowitym smogiem kraju, bo nasze powietrze od lat należy do najgorszych w Europie. Co łączy te dwie kwestie? Spalanie węgla!
HEAL Polska
28.06.2017r. 09:26

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach poruszają się w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano zbliżyła się już do 44 USD za baryłkę, tym samym kontynuując odreagowanie wzrostowe, które na rynku ropy WTI nastąpiło po dotarciu jej ceny do okolic 42 USD za baryłkę, będących ważnym technicznym wsparciem. Z technicznego punktu widzenia, po bardzo dynamicznych zniżkach, które dominowały na rynku ropy w czerwcu, korekcyjny ruch w górę jest uzasadniony. Najbliższym istotnym poziomem oporu są okolice 44,00-44,50 USD za baryłkę, które mogą być testowane w najbliższym czasie.
27.06.2017r. 18:57

Eksperci innogy
Pomimo braku połączenia 700 MW Litwa-Szwecja (3-18 czerwca) oraz redukcji z 600 do 300MW na połączeniu Polska-Szwecja (16-18 czerwca) i całkowitego wyłączenia w dniach 19-21 czerwca, w systemie utrzymywała się wysoka nadwyżka mocy sprzyjająca niskim cenom. Przyczyniły się do tego okres świąteczny, duża generacja z wiatru,jaka wystąpiła szczególnie w dniach przedświątecznych oraz niezbyt wysokie temperatury.
27.06.2017r. 15:02

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie kilka sesji na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem odbicia notowań tego surowca w górę po wcześniejszej fali gwałtownych przecen. Cena amerykańskiej ropy WTI dzisiaj rano oscyluje już w okolicach 43,60 USD za baryłkę. Odbicie notowań ropy naftowej w górę miało uzasadnienie techniczne, jednak potencjał do znaczących zwyżek na tym rynku wciąż jest przytłumiony za sprawą słabych fundamentów.
27.06.2017r. 10:35

PKEE
Ze względu na kluczową fazę negocjacji rewizji EU ETS europejskie stowarzyszenie EURELECTRIC opublikowało dzisiaj swoje rekomendacje w tym zakresie zawierające m.in. postulat zwiększenia poziomu derogacji (Art. 10c) maksymalnie do 80 % oraz Funduszu Modernizacyjnego (Art. 10d) maksymalnie do 4 proc.
26.06.2017r. 19:12

Polskie Stronnictwo Ludowe broniło i walczyło o biznes wiatrakowy, jakby chodziło o niepodległość. Dzisiaj "zielona" partia balansuje na pograniczu progu wyborczego, ale wciąż lamentuje nad nieefektywnymi ekonomicznie elektrowniami wiatrowymi. Ludowcy pozbawieni ministerialnych tek nie mogą już decydować o prowadzeniu polityki sprzyjającej budowie farm wiatrowych. Co więcej, perspektywa przegranych wyborów samorządowych przez PSL, jest coraz bardziej realna. Dlatego wybawienia dla upadającej reputacji "zielonych" wójtów/burmistrzów ludowcy upatrują w powrocie inwestorów wiatrakowych na wieś.
26.06.2017r. 17:11

Wojciech Domagała, Ernst & Young Law Tałasiewicz, Zakrzewska i Wspólnicy sp. k. i Tomasz Ziomek, Ernst & Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Komisja Europejska opublikowała w ostatnich dniach decyzję dotyczącą ulg od obciążeń związanych z systemami wsparcia OZE i kogeneracji we Włoszech. Na jej mocy przedsiębiorcy energochłonni korzystać będą z obniżonych stawek dopłat do systemu kogeneracji oraz OZE. Z perspektywy polskiego przemysłu energochłonnego, szczególne znaczenie ma fakt, że po raz pierwszy poddano ocenie zgodność z rynkiem wewnętrznym ulgi od obowiązku wsparcia kogeneracji.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE