ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

KOMENTARZE
05.10.2017r. 11:00

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym (nr UD299).
05.10.2017r. 05:10

Wojciech Konończuk, Sławomir Matuszak
We wrześniu do dymisji podało się trzech z pięciu członków rady nadzorczej Naftohazu, największego przedsiębiorstwa gazowego na Ukrainie, oskarżając rząd o rosnącą ingerencję polityczną w działalność koncernu oraz blokowanie jego reformy. Jest to kolejny przejaw zaostrzającej się w ostatnich miesiącach walki o kontrolę nad Naftohazem oraz jego dochodowymi spółkami Ukrhazwydobuwannia, wydobywającej ponad 70 proc. ukraińskiego gazu oraz Ukrtranshazem, operatorem rurociągów tranzytowych i magazynów gazu.
04.10.2017r. 21:58

Prezentujemy dzisiaj tłumaczenie publikacji Jamesa Delingpole'a, znanego angielskiego publicysty zajmującego się sprawami wiatraków i globalnego ocieplenia. Tekst został opublikowany na portalu Breitbart.com i poświęcony jest nieprawdziwym prognozom dotyczącym ocieplenia klimatu [1]. Sam Delingpole przyznaje, że: "To jest pierwsze oficjalne potwierdzenie, że CO2 nie stanowi tak wielkiej siły sprawczej dla zmian klimatycznych jak twierdziły modele komputerowe; jest też pierwszym oficjalnym przyznaniem faktu, iż nasza planeta nie ogrzewa się niebezpiecznie." Poniżej całość publikacji przetłumaczona na język polski.
04.10.2017r. 10:21

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po dynamicznej wrześniowej zwyżce cen ropy naftowej, początek października na rynku tego surowca przyniósł wyraźne pogorszenie nastrojów. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI wczoraj po raz kolejny osunęła się w dół, by dzisiaj rano poruszać się już tuż powyżej poziomu 50 USD za baryłkę. Ta psychologiczna bariera może w krótkoterminowej perspektywie zatrzymać sprzedających, jednak powrót notowań ropy naftowej do wzrostów będzie możliwy raczej tylko przy wsparciu jakichś istotnych danych sprzyjających stronie popytowej. Bez nich cena ropy naftowej może osuwać się dalej w dół, zwłaszcza przy tak chwiejnych fundamentach tego rynku.
03.10.2017r. 19:34

Szymon Kardaś, Rafał Bajczuk
27 września służba prawna Rady Unii Europejskiej wydała opinię prawną na temat wniosku Komisji Europejskiej (KE) złożonego do Rady UE o zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Federacją Rosyjską w kwestii przyjęcia specjalnych ram prawnych dla gazociągu Nord Stream 2. Dokument służby prawnej Rady UE przedstawia tendencyjną interpretację reguł unijnego prawa w sposób jednoznacznie korzystny dla zwolenników budowy gazociągu Nord Stream 2.
03.10.2017r. 10:21

Eksperci innogy
W sobotę 16 września średnia dobowa cena energii elektrycznej na rynku spot przekroczyła 330 PLN/MWh, co było tegorocznym rekordem. Miało to miejsce w sytuacji niskiej generacji wiatrowej w godzinach szczytowych oraz w połączeniu z odstawieniami bloków. Na rynku terminowym też odnotowano rekordowe poziomy cen. Druga połowa września na terminowym rynku gazu to najpierw korekty, a następnie niewielkie wzrosty cen. Na rynku praw majątkowych ostatnie sesje spot zielonych certyfikatów charakteryzowały się stopniowym spadkiem ceny.
02.10.2017r. 10:25

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po spektakularnej zwyżce notowań ropy naftowej w miniony poniedziałek i późniejszym osunięciu się cen tego surowca w dół, ceny ropy rozpoczynają nowy tydzień od spokojnej konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI dzisiaj rano poruszają się w okolicach 51,40-51,60 USD za baryłkę, czyli w rejonie piątkowego zamknięcia. Z technicznego punktu widzenia, w krótkoterminowej perspektywie możliwa jest delikatna zniżka cen w ramach korekty, do okolic 50,50-51,00 USD za baryłkę.
02.10.2017r. 09:20

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w jednym z koszyków w aukcjach, które na mocy ustawy o OZE organizuje Urząd Regulacji Energetyki, wpisano sprawiające problemy interpretacyjne kryterium minimalnego stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej.
02.10.2017r. 08:14

Grzegorz Wiśniewski
28-go września Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 3-cią w tym roku aukcję "migracyjną" z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego dla istniejących małych elektrowni na biomasę i na biogaz. Następnego dnia poinformował o odwołaniu kolejnych, już ogłoszonych, trzech kolejnych aukcji, m.in. dla nowych biogazowni rolniczych i dużych elektrowni na biomasę. Jako powód Urząd podał opublikowanie w dniu 29 września w Dzienniku Ustaw (co było całkowitym zaskoczenie dla większości uczestników rynku) rozporządzeń Rady Ministrów zmieniających poprzednie rozporządzenia w sprawie tegorocznych planów na aukcje. W zasadzie odwołano wszystkie tegoroczne aukcje, także te jeszcze nieogłoszone np. na energię z dużych elektrowni wiatrowych i systemów fotowoltaicznych.
29.09.2017r. 14:15

dr inż. Sławomir Skwierz, mgr inż. Michał Lewarski - Zakład Statystyki i Prognoz ARE SA
Materiał zawiera podsumowanie 25 i 26 tygodnia funkcjonowania "Strefy TradeARE". W ramach opracowania dokonano oceny dokładności sporządzanych prognoz cen energii elektrycznej na RDN (I Fixing), a także przygotowano komentarz do sytuacji rynkowej w tym okresie. Przedział czasowy będący przedmiotem analizy obejmuje dwa następujące po sobie tygodnie: 25 tydzień: od 11.09 do 17.09.2017 r. oraz 26 tydzień: od 18.09 do 24.09.2017 r.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE