ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

KOMENTARZE
25.01.2018r. 10:30

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej kontynuują dobrą passę. Na wykresie europejskiej ropy Brent wczoraj doszło do naruszenia ważnej psychologicznej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę. Z kolei cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa gatunku WTI) wzrosła w środę o niemal 2 proc., docierając do okolic 66 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy naftowej dotarły nie tylko do tegorocznych maksimów, ale także do najwyższych poziomów od 2014 roku.
25.01.2018r. 00:02

Autor: Stanisław Tokarski, Akademia Górniczo-Hutnicza
Komentarz autora artykułu dr.inż. Stanisława Tokarskiego (AGH Kraków/) do Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 29 grudnia 2017 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji oraz rozliczeń w obrocie energią, który ukazał się już po opublikowaniu w miesięczniku "Energia Elektryczna" artykułu pt. "Taryfa antysmogowa dla ogrzewania elektrycznego. Prądem w... kaloryfery".
23.01.2018r. 14:50

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Z przyjemnością odnotowałem swoje nazwisko na stronie http://www.klimatycznabzduraroku.pl/ w konkursie portalu naukaoklimacie.pl. To dla mnie znak, że ktoś jednak czyta posty na blogu, a w obecnych czasach przecież nie liczy się kontekst, ale "klik" więc jakiekolwiek głosowanie, zestawienie, a nawet nominacja zwiększa rozpoznawanie w sieci. W dzisiejszych czasach wystarczy zaśpiewać bożonarodzeniową kolędę, żeby stać się gwiazdą show biznesu, wiec każde podlinkowanie i "wyszerowanie" treści zwiększają siłę w social mediach. Chciałbym jedynie w drobny sposób dorzucić kilka informacji, które pomogą ocenić moje wypowiedzi i posty w lepszy sposób, a nie jako pół zdania nieco wyrwane z kontekstu.
23.01.2018r. 10:18

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
O ropie naftowej w ostatnich miesiącach pisano wiele w kontekście podaży tego surowca, głównie ze względu na kwestię porozumienia naftowego OPEC oraz niektórych krajów spoza kartelu, w tym Rosji. Narzucenie limitów wydobycia ropy naftowej sprawiało, że notowania ropy pięły się w górę, a dodatkowym wsparciem okazała się niestabilna sytuacja polityczna w państwach będących ważnymi producentami tego surowca, m.in. Wenezueli, Iranie, Nigerii czy Libii.
22.01.2018r. 10:45

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Poprzedni tydzień na wykresie ropy naftowej przyniósł przewagę stronie podażowej. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI systematycznie, aczkolwiek niezbyt gwałtownie, spadała, docierając na koniec tygodnia do okolic 63,40-63,50 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy naftowej wyhamowała spadki i porusza się blisko piątkowego zamknięcia.
22.01.2018r. 09:36

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Światowy rynek ropy dąży obecnie do stanu równowagi pomiędzy podażą a popytem. Przyczyniła się do tego w szczególności podjęta w grudniu 2016 r. decyzja OPEC i Rosji o ograniczeniu produkcji w celu redukcji nadpodaży będącej wynikiem szybkiego wzrostu produkcji spoza OPEC w latach 2011-2014.
21.01.2018r. 19:09

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Rozwój kogeneracji i zaopatrzenia w ciepło powinien być jednym z priorytetów polityki energetycznej. Pozwoli nie tylko na obniżenie różnego rodzaju emisji, ograniczając powszechny w Polsce smog, ale również może stać się miejsce inicjatyw gospodarczych dla małych i średnich producentów energii elektrycznej i ciepła. Warunkiem koniecznym jest równoprawny dostęp wszystkich podmiotów do sieci ciepłowniczej, szczególnie w dużych miastach, gdzie powinna być stosowana zasada "unbundling" dla sieci ciepłowniczych, a w przypadku małych sieci ciepłowniczych również wsparcie finansowe, a przede wszystkim "know how" dużych firm energetycznych.
19.01.2018r. 15:17

Eksperci innogy
Wysokie temperatury i duża generacja wiatrowa przyczyniły się do niskich cen energii elektrycznej na rynku sport na przełomie stycznia i grudnia. Również w przypadku rynku gazu wysoka temperatura powietrza zaczęła obniżać wyceny. Ceny zielonych praw majątkowych pod koniec ubiegłego roku spadały, wyjątkiem była ostatnia sesja.
19.01.2018r. 10:11

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po wielu tygodniach niemal nieprzerwanych zwyżek, w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przewagę ma strona podażowa. Cena amerykańskiej ropy WTI, która na początku tygodnia sięgnęła okolic 64,70-64,80 USD za baryłkę, skierowała się w dół, zbliżając się dziś o poranku do poziomu 63 USD za baryłkę.
19.01.2018r. 10:07

Od kliku lat Holandia odnotowuje trzęsienia ziemi, które wpływają na decyzje o obniżeniu produkcji gazu ze złoża Groningen, przez co Holandia zwiększa import gazu wysokomentanowego i jego konwersję na gaz niskokaloryczny. Zmniejszenie produkcji zmniejsza nadpodaż gazu na rynku europejskim i tylko częściowo wpływa na wahania cen, zobaczymy jak długo. Równocześnie obserwujemy zmianę mechanizmów kształtowania cen w Europie.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE