ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Krzysztof Majka


11.12.2003r. 11:40

Kolejna edycja taryf dla energii elektrycznej, na rok 2003/2004, przyniosła zmianę sposobu naliczania opłaty za przekroczenie mocy umownej przez odbiorców w spółkach dystrybucyjnych. Zapis
o pobieraniu opłaty w wysokości stanowiącej iloczyn dwukrotności składnika stałego stawki sieciowej
i wielkości nadwyżki mocy pobranej ponad umowną, Departament Taryf Urzędu Regulacji Energetyki zalecił zmienić ...
(Tekst wcześniej niepublikowany)
Autor: Krzysztof Majka, Kierownik Katedry Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Politechnice Lubelskiej
01.04.2002r. 00:00

Na prośbę autora, udostępniamy oryginalny tekst opracowania z pełnymi zestawieniami tabelarycznymi, którego skrócona wersja, zatytułowana „Jakie taryfy po 1 lipca? Przesył – do tego worka wrzuca się wszystko...”, została opublikowana w marcowym numerze miesięcznika „Energia-Gigawat”, a następnie w tej wersji zamieszczona w CIRE w dniu 2002-03-28.
Autor: Prof. dr hab. inż. Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
28.03.2002r. 00:00

Zbliża się termin składania przez elektroenergetyczne spółki dystrybucyjne wniosków do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej na kolejny rok taryfowy, rozpoczynający się w dniu 1 lipca 2002 r. Uzasadnione w tym kontekście będzie więc dokonanie oceny taryf aktualnie stosowanych przez spółki dystrybucyjne. Struktura i zawartość tych taryf budzi szereg pytań różnego rodzaju: od podstaw prawnych przyjętych rozwiązań zaczynając, a na ich skutkach dla odbiorców kończąc.
( artykuł zamieszczony w miesięczniku "Energia - Gigawat", marzec 2002 r.)
Autor: Prof. dr hab. inż. Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
14.03.2002r. 00:00

Rozważania poniższe, dotyczące dwóch wybranych problemów taryfikacji i rozliczeń spółek dystrybucyjnych z odbiorcami, poświęcam odbiorcom energii elektrycznej, zarówno wielkim, jak i tym drobnym z grup taryfowych G, by zrozumieli na czym niektóre praktyki monopolistyczne spółek dystrybucyjnych mogą polegać lub polegają i jak mogą dawać im odpór.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
04.05.2001r. 00:00

Prof. Krzysztof Majka jest Kierownikiem Katedry Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Politechnice Lubelskiej, organizującej od 1994 r. Konferencje Naukowo-Techniczne "Rynek Energii Elektrycznej".
Zamieszczony tekst stanowi trzecią część oryginalnego opracowania, nigdzie wcześniej nie publikowanego.
Jest w niej przedstawiona ocena efektów taryfikacji energii elektrycznej w spółkach dystrybucyjnych, na przykładzie taryf Lubelskich Zakładów Energetycznych SA. Zaprezentowany materiał pokazuje, że te efekty nie mogą satysfakcjonować. Trzeba jeszcze dużo zrobić i chcieć to zrobić, by z taryf byli zadowoleni wszyscy: spółki dystrybucyjne i odbiorcy energii elektrycznej.
Autor: Profesor dr hab. inż Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
26.04.2001r. 00:00

Nie jest łatwo pisać koreferat do referatu, pod którego treściami można by się podpisać, co nie znaczy, że interpretacja wszystkich wątków referatu jest taka sama. Uzupełnienia na pewno wymaga problematyka grupy odbiorców masowych energii elektrycznej (grupa taryfowa G), którymi ze zrozumiałych względów Prezes Jacek Szyke nie zajmuje się zbyt szczegółowo, a którzy nierzadko narażeni są na znacznie większe niedogodności przez dostawców energii elektrycznej, jak również przez sprzyjającego dostawcom i wszystkim innym przedsiębiorstwom
energetycznym Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Autor: Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
05.03.2001r. 00:00

Prof. Krzysztof Majka jest Kierownikiem Katedry Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Politechnice Lubelskiej, organizującej od 1994 r. Konferencje Naukowo-Techniczne "Rynek Energii Elektrycznej".
Zamieszczony tekst stanowi drugą część oryginalnego opracowania, nigdzie wcześniej nie publikowanego. Jest w niej przedstawiona metoda kształtowania cen i stawek opłat taryfowych na energię elektryczną w oparciu o kosztach krańcowe energii i mocy, oraz propozycja wykorzystania idei zawartej w tej metodzie do taryfikacji energii elektrycznej w spółkach dystrybucyjnych, stosownie do wymagań "rozporządzenia taryfowego" Ministra Gospodarki z dnia 14 grudnia 2000 r.
Autor: Profesor dr hab. inż. Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
23.02.2001r. 00:00

Prof. Krzysztof Majka jest Kierownikiem Katedry Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Politechnice Lubelskiej, organizującej od 1994 r. Konferencje Naukowo-Techniczne "Rynek Energii Elektrycznej".
Zamieszczony tekst stanowi pierwszą część oryginalnego opracowania, nigdzie wcześniej nie publikowanego. W drugiej części, która będzie dostępna najpóźniej w połowie marca br., będzie przedstawiona metoda kształtowania taryf na energię elektryczną w oparciu o koszty krańcowe energii i mocy oraz propozycja wykorzystania idei zawartej w tej metodzie do taryfikacji energii elektrycznej
w spółkach dystrybucyjnych, zgodnie z "rozporządzeniem taryfowym" Ministra Gospodarki z dnia 14 grudnia 2000 r.
Autor: Profesor dr hab. inż Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE