ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko
(1937 - 2015) Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora nauk technicznych zdobył w 1965 r. na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w 1979 habilitował się. W 1989 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1997 zwyczajnego. Przedmiotem zainteresowań naukowych Profesora jest m.in. planowanie systemów elektroenergetycznych, analiza i prognozowanie w elektroenergetyce oraz optymalizacja struktury systemu. Bierze czynny udział w pracach Polskiego Komitetu Wielkich Sieci Elektrycznych (CIGRE), Komitetu Problemów Energetyki Pan, Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), International Association of Science and Technology for Development (IASTED), Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej (WEC).

07.04.2014r. 14:16

Podczas gdy kraje świata opracowują swe plany redukcji emisji gazów cieplarnianych – przedsiębiorstwa sektora energii elektrycznej muszą zapewnić swym systemom zarówno pokrycie zapotrzebowania w podstawie wykresu obciążenia jak i zrównoważenie bilansu mocy w strukturach ze znacznym udziałem źródeł o produkcji nieciągłej ("intermittent"). W tej perspektywie istotna staje się rola energetyki nuklearnej (zwłaszcza przy świeżej pamięci o incydencie Fukushimy).
("Energetyka" - marzec 2014)
04.11.2013r. 13:51

Europejski regionalny system elektroenergetyczny musi uporać się z rosnącą rolą źródeł odnawialnych o nieciągłej produkcji przy zapewnieniu elastyczności i wystarczalności generacji. Pomocne mogą być jedynie innowacyjne technologie i nowe mechanizmy rynkowe. Bez adekwatnych sygnałów cenowych trudność stanowi uzyskanie elastyczności, opartej na odpowiedniej strukturze źródeł i właściwych typach technologii. W artykule przedstawiono model rynku, zapewniający równocześnie sygnały dla inwestorów i wystarczalność generacji.
("Rynek Energii" - nr 5/2013)
21.10.2013r. 13:55

Po zakupie przez konsorcjum GE-Hitachi nuklearnego projektu brytyjskiego- Horizon Nuclear Project - jedna z największych transakcji w historii energetyki brytyjskiej- japoński ekspert ocenia perspektywy energetyki nuklearnej w Europie. Działania GE-Hitachi zdają się potwierdzać, że Wielka Brytania będzie odgrywać nie tylko dominującą rolę w Europie, ale też w wymiarze globalnym. W tle tej znaczącej ekspansji nuklearnego przemysłu Japonii dostrzec można stwierdzenie, że energia jądrowa jest nie tylko ważnym czynnikiem w tworzeniu niskowęglowej przyszłości, ale też może okazać się opcją pożądaną.
Robert Lis
("Energetyka" - nr 9/2013)
17.10.2013r. 15:00

Po dziesięciu latach zaangażowania w doradztwo inwestycyjne w obszarze źródeł, wykorzystujących zasoby odnawialne (OZE), globalna firma konsultingowa Ernst&Young (EY) opublikowała obszerny raport, podsumowujący ocenę stopnia atrakcyjności poszczególnych krajów w ocenie potencjalnych inwestorów.
Robert Lis
("Nowa Energia" - nr 4/2013)
10.10.2013r. 14:08

Aczkolwiek nie jest łatwe wprowadzenie nowych rozwiązań do zdominowanych przez koncepcję przemiennoprądową systemów dystrybucyjnych, to przyszłością wysokoefektywnych systemów dostaw energii są hybrydowe sieci AC/DC oraz DC/AC. Te obydwa systemy mogą współpracować harmonijnie dzięki zaawansowanym technikom energoelektroniki, umożliwiającym dostarczanie bardziej zielonej i wysokiej jakości energii przy najwyższej efektywności procesów.
(„Energetyka” – wrzesień 2013)
10.09.2013r. 14:18

Przedsiębiorstwo energetyczne jutra nie będzie zasadniczo odróżniało się od obecnej postaci. Prawie bez zmian pozostaną obszary działalności tj. wytwarzanie, przesył i dystrybucja oraz ośrodki sterowania i kontroli, obsługi klienta i odbiorców. Jakie zmiany nastąpią: są to cele, procesy i współzależności dostawców i odbiorców.
Robert Lis ("Rynek Energii" - nr 4/2013)
02.09.2013r. 13:34

Profesor Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej jest autorem koreferatu do opracowania "Aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru gminy Wrocław wraz z prognozą oddziaływania na środowisko", przygotowanego przez firmę CASE – Doradcy na zlecenie władz Wrocławia. Czy Wrocław potrzebuje nowej elektrociepłowni? Czy zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne miasta?
31.07.2013r. 15:03

Japonia za sprawą awarii w Elektrowni Fukushima – Daiichi stała się negatywnym bohaterem, inspirującym wielu do działań z pogranicza energetyki i polityki. Zmienne decyzje rządu tokijskiego i ograniczenie zaufania do urzędowego optymizmu czołowych przedstawicieli sektora energii doprowadziły do sytuacji, w której analitycy wyrażają pogląd o niezbędności zdecydowanych działań.
("Energetyka" - nr 6/2013)
27.06.2013r. 15:02

Powszechnie obserwowana niepewność przyszłości znajduje odbicie w licznych raportach, ekspertyzach i studiach strategicznych, starających się kreślić wizję świata w wymiarze globalnym i lokalnym. Szczególna jest w tych rozważaniach rola systemów zaopatrzenia w energię: wśród trzech klas zasobów, uznawanych za krytyczne we współczesnych społeczeństwach: energia, woda i żywność sekwencja taka nie jest dziełem przypadku.
("Rynek Energii" - nr 2/2013)
25.06.2013r. 14:55

Marcowo-kwietniowy tegoroczny numer PEM - Magazynu Stowarzyszenia „Power & Energy” w dużej części poświęcony jest stanowi i perspektywom wielkoskalowej energetyki solarnej w USA. Zaproszonym autorem tej edycji PEM został Benjamin Kroposki z Narodowego Laboratorium Energetyki Odnawialnej (NREL), który wraz z Kevinem Lynnem (też z NREL) dokonali wyboru reprezentatywnych prac z zakresu, określanego jako aktualny przegląd solarnych technologii o wielkiej skali w USA, Japonii i Niemczech.
Autor: prof. dr hab. inż. Jacek Malko ("Nowa Energia" - nr 2-3/2013)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE