ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
dr inż. Bolesław Jankowski
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Tytuł doktora Politechniki Śląskiej uzyskany za modelowe badania systemu energetycznego kraju z uwzględnieniem ograniczeń ekologicznych. W latach 1991-1997 asystent, a następnie kierownik pracowni w Zakładzie Problemów Energetyki IPPT PAN. Współautor założeń polityki energetycznej w latach 1991-1995. Od 1997 r. wiceprezes spółki badawczo - konsultingowej Badania Systemowe "EnergSys" oraz kierownik zespołu strategii rozwoju. Zajmuje się problemami energetyki w ujęciu systemowym na poziomie kraju, systemów lokalnych i przedsiębiorstw. Główny autor krajowych strategii redukcji emisji SO2, NOx i CO2 oraz koncepcji wdrażania w Polsce systemu handlu emisjami. Kierownik prac nad projektem pierwszego KPRU dla Polski. Przedstawiciel MŚ i innych urzędów centralnych w międzynarodowych grupach eksperckich.
Na poziomie mikroekonomicznym promuje zastosowanie nowoczesnych metod zarządzania strategicznego dopracowanych na bazie wieloletnich systemowych doświadczeń zespołu EnergSys. Koncepcje te wdraża w praktyce jako kierownik zespołu opracowującego strategie rozwoju dla dużych firm energetycznych lub infrastrukturalnych.

02.11.2010r. 13:29

Podstawową przyczyną obecnych trudności energetyki jest według autora dysfunkcja rynku energii w Polsce. Przyczyn upatruje w unijnej polityce klimatycznej i wejściu europejskiej energetyki w fazę post-rynkową. Artykuł omawia skutki polityki unijnej dla Polski, ocenia przyszłe perspektywy polityki klimatycznej i zarysowuje kierunki poszukiwania dróg wyjścia.
16.12.2009r. 09:46

Opublikowany niedawno raport McKinseya, dotyczący oceny potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce, a faktycznie jego podsumowanie, budzi mieszane uczucia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że raport ten nie wnosi wiele nowego do analizowanej problematyki, a niektóre elementy jego podsumowania są jednostronne lub kontrowersyjne.
(Badania Systemowe „EnergSys Sp. z o.o.”)
29.12.2008r. 14:46

W opinii przedstawicieli rządu negocjacje w czasie szczytu unijnego w sprawie Pakietu energetyczno-klimatycznego przyniosły Polsce niezwykły sukces. Artykuł przedstawia wstępną ocenę kluczowych wyników negocjacyjnych, która jest mniej optymistyczna od ocen rządowych.
09.12.2008r. 15:33

Przed spotkaniem z Prezydentem Sarkozym przedstawiciele rządu polskiego prezentowali bardzo optymistyczną postawę. W wypowiedziach po spotkaniu, można jednak dostrzec porzucenie głównych polskich propozycji i zgodę na wdrożenie w Polsce pełnego aukcjoningu, który nawet opóźniony będzie dla Polski niezwykle destrukcyjny.
04.12.2008r. 15:39

Zarówno min. Marcin Korolec, w swojej wypowiedzi w dn. 27 listopada jak i Szef UKIE M. Dowgielewicz wskazali na sztywną postawę dużych krajów unijnych w czasie negocjacji na temat Pakietu energetyczno - klimatycznego. Częściowo przyzwyczailiśmy się już do tego, że polskie postulaty na forum unijnym trafiają na twardy grunt i podobna sytuacja z Pakietem specjalnie nie dziwi. Tym razem jednak sytuacja wydaje się wyjątkowa, zarówno ze względu na wagę Pakietu jak i siłę i zasadność polskich argumentów.
27.11.2008r. 18:01

Opracowanie stanowi szerokie, wieloaspektowe spojrzenie na pakiet energetyczno klimatyczny. Przedstawia ilościową i jakościową ocenę jego skutków dla Polski oraz lekcje z dotychczasowej polityki unijnej. Omawiane są propozycje rozwiązań zmierzających do przełamania obecnego impasu negocjacyjnego.
(Badania Systemowe „EnergSys” Sp. z o.o.)
17.05.2006r. 12:40

31 marca 2006 mija termin składania zweryfikowanych raportów emisyjnych za ubiegły rok. Tymczasem proces wydawania zezwoleń na uczestnictwo w tym systemie dopiero teraz nabiera tempa.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa", nr 2/2006)
02.03.2006r. 13:57

Zatwierdzenie Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień (KPRU) przez Radę Ministrów jest ważnym momentem we wdrażaniu systemu handlu emisjami w Polsce. Oznacza także gotowość nowego rządu zachowania poziomu przydziału zgodnego z decyzją Komisji Europejskiej.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" – nr 1/2006)
15.12.2005r. 13:15

Tak jak przypuszczałem w poprzednim numerze ECiZ ustępujący rząd nie podjął decyzji o zatwierdzeniu Krajowego Planu Rozdziału Emisji (KPRU). Nie zostały także opublikowane rozporządzenia do ustawy z 22 grudnia 2004 o handlu uprawnieniami do emisji. Oznacza to, że wdrażanie tego systemu znalazło się w poważnym impasie.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – grudzień 2005)
15.10.2005r. 13:10

Ostatnie dwa miesiące były okresem dość intensywnych prac nad przyspieszeniem procesu wdrożenia systemu zbywalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Polsce. Po zaakceptowaniu przez rząd Polski limitu emisji określonego w decyzji Komisji Europejskiej z dn. 8 marca 2005 rozpoczęły się prace nad jego rozdziałem dla poszczególnych instalacji uczestniczących w systemie.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” - październik 2005)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE