ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki, profesor na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W latach 1990-1995 prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, w latach 1994-1995 przewodniczący CENTREL. Od 1998 do 2000 roku doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza ds. reform w kompleksie paliwowo-energetycznym.

30.09.2010r. 14:16

Energetyka WEK (wielkoskalowa energetyka korporacyjna) i rząd zwierają szeregi na rzecz cofnięcia energetyki (pod względem sposobu funkcjonowania) w lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Temu służy program energetyki jądrowej takiej jaką świat demokratyczny, w szczególności USA (109 reaktorów) budował w ramach wyścigu zbrojeń ze ZSRR (44 reaktory) i utworzenie przedsiębiorstwa PGE-ENERGA, takiego jak te, które w USA, a zwłaszcza w UE, są wciąż potężne, ale odchodzą w swoich krajach do historii (to jest przyczyną, że cały przemysł dóbr inwestycyjnych dla potrzeb energetyki WEK stara się z całych sił ulokować poza tymi krajami, między innymi w Polsce).
Dział Profesorski Klastra 3x20
14.09.2010r. 13:20

Dokument ma długą/bogatą, ale niestety mało przejrzystą historię powstawania (w MG i w MRiRW), co w Uwagach ma odzwierciedlenie. Najważniejsze jest jednak to, że jest to dokument niejednoznaczny. Z jednej strony wychodzi formalnie na bardzo pożądaną dla Polski progresywną/nowoczesną strategię syntezy energetyki i rolnictwa energetycznego. Z drugiej strony rzeczywiste regulacje prawne kreują w Polsce niewyobrażalną nieefektywność wykorzystania biomasy, w tym pochodzenia rolniczego. To całkowicie podważa wiarygodność rządowych Kierunków.
(Dział Profesorski Klastra 3x20)
17.08.2010r. 10:15

Mini-monografia zawiera syntezę rynków energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych, pokazuje siłę technologii URE (urządzenia rozproszonej energetyki) jako technologii tworzących konkurencję dla energetyki konwencjonalnej. W publikacji zawarto również oszacowania związane z działaniami społecznymi dedykowanymi efektywności w energetyce. Wydawcą monografii jest Instytut na rzecz Ekorozwoju
22.06.2010r. 18:02

Dotychczasowa odpowiedzialność za energetykę w rządzie skoncentrowana w pełni w Ministerstwie Gospodarki nie odpowiada już potrzebom czasu. Dowodem na to są zwłaszcza kolejne dokumenty opracowywane w rządzie czyli "Polityka energetyczna Polski do 2030 r.", a przede wszystkim "Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych".
08.06.2010r. 14:49

Referat koncentruje się na nowej energetyce, potrzebnej polskiej gospodarce, jeśli ta ma być efektywna (i konkurencyjna, w UE i na świecie). W domyśle należy przyjąć, że w tę energetykę trzeba inwestować, na rzecz tej energetyki prowadzić badania. Stara energetyka jest ciągle potężna, ale nie do niej należy przyszłość.
(„Rynek Energii” – nr 5/2010)
31.05.2010r. 13:02

Do ochrony bezpieczeństwa elektroenergetycznego w Polsce wystarczające, potencjalnie, są w drugiej dekadzie (2011-2020) biogazownie (rolnictwo energetyczne), farmy wiatrowe i kolektory słoneczne, uzupełnione skokowym wzrostem efektywności energetycznej, który nastąpi za przyczyną domu pasywnego, pompy ciepła i samochodu elektrycznego.
("Czysta Energia" - nr 5/2010)
25.05.2010r. 13:57

Wielkość polskiej gospodarki (w skali globalnej gospodarka mała), jej przynależność do gospodarki unijnej (jednolity rynek energii elektrycznej), posiadane zasoby (dotychczas całkowicie niewykorzystane rolnictwo energetyczne, a potencjalnie również gaz łupkowy) oraz potrzeba (priorytetowa) inwestycji w energetykę innowacyjną powodują, że nie ma obecnie miejsca w Polsce na energetykę węglową i jądrową równocześnie (nie ma wystarczających środków na finansowanie jednej i drugiej).
(„Czysta Energia” – nr 5/2010)
23.03.2010r. 14:23

Na węglu potęgę zbudowała Wielka Brytania. Na ropie potęgę zbudowały Stany Zjednoczone. Na gazie ziemnym swoją siłę chciała zbudować Rosja, ale jest już widoczne, że to się nie uda.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 3/2010)
11.01.2010r. 18:39

W styczniu 2009 roku rząd przyjął program energetyki jądrowej. W ciągu pół roku program zrobił niezwykłą karierę. W rządowej Polityce energetycznej Polski do 2030 roku, przyjętej w listopadzie, energetyka jądrowa jest jej najbardziej wyrazistą częścią. Z drugiej strony w grudniu, na początku konferencji klimatycznej w Kopenhadze, z rządu odszedł minister środowiska Maciej Nowicki, który jeszcze przed konferencją powiedział, że Polska może się obyć bez energetyki jądrowej.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 1/2010)
07.12.2009r. 11:17

Im bardziej zajmuję się rozproszoną/inteligentną energetyką, tym bardziej jestem przekonany, że na tym polu rozegra się przyszłość całej energetyki. Moja obecna aktywność zawodowa to wynik naturalnego rozwoju, jako naukowca i osoby uczestniczącej w przemianach sektora. Był czas, kiedy szansę na postęp widziałem w liberalizacji elektroenergetyki: w decentralizacji i wykorzystaniu zasady TPA do zainicjowania konkurencji.
Z prof. Janem Popczykiem rozmawia Aneta Magda (Wulkan nr 17, czasopismo WINUEL S.A.)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE