ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki, profesor na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W latach 1990-1995 prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, w latach 1994-1995 przewodniczący CENTREL. Od 1998 do 2000 roku doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza ds. reform w kompleksie paliwowo-energetycznym.

04.07.2002r. 00:00

Koreferat obejmuje trzy referaty generalne opracowane na zamówienie organizatorów Konferencji REE'2002, z których jeden dotyczy giełdy energii (referat IV), a dwa rynku bilansującego (referaty III oraz V).
24.04.2002r. 00:00

Korekta polityki energetycznej przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki (przyjęta na początku kwietnia przez rząd) jest szokiem dla dużej części establishmentu w elektroenergetyce. Rzeczywiście, Ministerstwo Gospodarki podjęło w sposób otwarty najtrudniejsze problemy elektroenergetyki (chociaż jeszcze niedawno wydawało się, że to już nigdy nie nastąpi).
01.02.2002r. 00:00

Krótka analiza skutków ekonomicznych wprowadzenia akcyzy
1. Zakłada się, że zgodnie z przyjętymi przez rząd i sejm rozwiązaniami akcyzę będą płacić wytwórcy (z wyłączeniem energetyki odnawialnej). Przy stawce akcyzy 2 gr/kWh i rocznej produkcji energii elektrycznej w Polsce wynoszącej około 115 TWh (pomija się produkcję na potrzeby własne wytwórców) wartość roczna podatku akcyzowego wyniesie około 2,3 mld.(...)
25.10.2001r. 00:00

Dramatem państwowej elektroenergetyki jest to, że ulokowany w niej ogromny kapitał nie podlega, ze względów politycznych, właściwemu wynagrodzeniu. Każda gospodarka narażona na dźwiganie takiego ciężaru traci konkurencyjność. Ratunkiem jest prywatyzacja przedsiębiorstw po obniżonych cenach i zmniejszenie kosztów ich funkcjonowania przy jednoczesnej podwyżce cen energii. Firmy muszą też wykorzystać część zasobów do wyjścia na rynki zewnętrzne.
(artykuł zamieszczony w Pulsie Biznesu z 25.10.2001)
25.10.2001r. 00:00

Zrealizowanie założeń do strategii prywatyzacji elektroenergetyki ogłoszonych przez MSP w połowie 2001 r. popchnęłoby tę branżę w położenie, w jakim znajdują się górnictwo, hutnictwo, kolej czy gazownictwo.
Do pierwszego poważnego konfliktu wokół prywatyzacji elektroenergetyki doszło w rządzie w 1998 roku. W tym czasie Ministerstwo Skarbu Państwa opracowało po raz pierwszy i przedstawiło pod obrady KERM koncepcję i harmonogram uwzględniające indywidualną prywatyzację poszczególnych przedsiębiorstw elektroenergetycznych, dopuszczające zaoferowanie grup spółek dystrybucyjnych tym samym inwestorom i ewentualne połączenia kapitałowe między przedsiębiorstwami po prywatyzacji. Jednocześnie sformułowano ograniczenia, które w sposób trwały miały chronić rynek
przed podmiotami zintegrowanymi pionowo oraz dominującymi w wytwarzaniu, obrocie, a także dystrybucji.
Puls Biznesu
25.07.2001r. 00:00

Od początku 2001 roku widoczna jest klęska modelowego (redukcjonistycznego) traktowania rynku energii elektrycznej. Skłonność do tworzenia zredukowanych modeli rynku energii elektrycznej (ograniczania mechanizmów rynkowych) jest kontynuacją monopolistycznych tendencji sektorowych i ma źródło w przekonaniu, że optymalizacja modeli rozwiązuje sprawę. Trzema charakterystycznymi, bardzo różnymi doświadczeniami obrazującymi zagrożenia wynikające z redukcjonizmu w podejściu do tworzenia rynku są: pool brytyjski, giełda kalifornijska oraz polskie kontrakty długoterminowe.
04.06.2001r. 00:00

Koreferowany referat obejmuje przegląd rozwiązań (stosowanych na świecie) oraz krytyczną analizę tych rozwiązań w kontekście wybranych funkcji rynku bilansującego, takich jak: bilansowanie systemu, cenotwórstwo usług bilansujących, zasady rozliczeń z tytułu braku zbilansowania, bezpieczeństwo dostaw oraz wymiana informacji rynkowych.
21.11.2000r. 00:00

Konsolidacja w elektroenergetyce jest groźna, jeśli uwzględni się wszystkie okoliczności występujące w połowie 2000 r. Decydują o tym czas, koncepcja realizacji, a także ludzie zaangażowani w realizację. Otóż wszystkie trzy czynniki powodują, że dynamika procesów cząstkowych w reformie elektroenergetyki staje się najniekorzystniejsza w ciągu całego dziesięciolecia: tempo procesów prokonkurencyjnych słabnie, procesy wsteczne nasilają się.
Artykuł pochodzi z "Magazynu branżowego i przemysłowego"
17.10.2000r. 00:00

Respekt w stosunku do gospodarki energetycznej jest nieodzowny. Sieciowe systemy energetyczne, zwłaszcza elektroenergetyczne i gazownicze, są (oprócz systemów drogowych) najbardziej rozległymi, najbardziej kapitałochłonnymi i najbardziej zunifikowanymi systemami pod względem technicznym. Nie ma zatem wątpliwości, że nie da się ich przeobrazić w zasadniczy sposób w ciągu kilku lat. Na przykład nie ma wątpliwości, że sieci elektroenergetyczne 400 kV (i 750 kV, tam gdzie sieci takie zostały już zbudowane) oraz elektrownie o mocach kilku tysięcy megawatów nie znikną w ciągu najbliższych 20 lat.
12.09.2000r. 00:00

Referat wygłoszony podczas konferencji "Rozwiązania dla rynku energii" Wrocław, 31 sierpnia - 1 wrzesnia 2000 r.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE