ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
Śp. prof. dr hab. inż. Krzysztof Żmijewski
Ekspert w dziedzinie energetyki. Doświadczenie zdobył dzięki wieloletniej działalności naukowo-dydaktycznej na Politechnice Warszawskiej oraz pracy w instytucjach związanych z sektorem energetycznym.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, z którą związał także swoją późniejszą karierę zawodową. W latach 1998-2001 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wcześniej uczestniczył w tworzeniu Krajowej Agencji Poszanowania Energii, a także w koordynacji jej europejskiej działalności. W latach 1993-1998 był prezesem KAPE.

Od roku 1991 do 1993 pełnił również funkcję Wiceministra i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Budownictwa, nadzorując kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej.

Od roku 1991 do 1993 pełnił również funkcję Wiceministra i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Budownictwa, nadzorując kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej.

Obecnie jest profesorem PW oraz Przewodniczącym Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki. Wykładał również na PJWSTK i KSAP.

Aktywny członek wielu organizacji społecznych, m.in. Członek Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Przewodniczący Instytutu im. E. Kwiatkowskiego, założyciel i długoletni Przewodniczący Rady Polskiej Korporacji Termorenowacji. Założyciel i Przewodniczący Warszawskiego Porozumienia Komitetów Obywatelskich 1990-1992.

Autor licznych publikacji dla prasy branżowej i ogólnopolskiej na tematy związane z energetyką.

Został odznaczony przez Prezydenta RP orderem POLONIA RESTITUTA za wybitną służbę dla narodu w dziedzinie efektywności energetycznej.

14.11.2008r. 11:31

Istotą omawianego projektu jest wykazanie, że cele polskiej polityki energetycznej, mogą być zgodne z celami Polityki klimatycznej Polski i Europejskiego Pakietu Klimatyczno - Energetycznego i że cele te można osiągnąć różnymi drogami.
(autor wiodący), Instytut na rzecz ekorozwoju
03.10.2008r. 14:15

Europejski System Handlu Emisjami EU-ETS był pomysłem na optymalizację kosztów redukcji emisji CO2. Zgodnie z podstawową zasadą prakseologii , możemy albo maksymalizować wyniki przy założonych nakładach, albo minimalizować nakłady przy założonych wynikach. Niezwykle ciekawym stwierdzeniem jest, że system ETS w dotychczasowym kształcie, żadnego z powyższych wariantów nie realizuje.
("Nowa Energia" - nr 4/2008)
12.05.2008r. 15:13

W kuluarach Parlamentu Europejskiego odbywa się cicha walka o przyszłość europejskiego rynku certyfikacji. Niech nas nie zwiedzie oficjalna deklaracja zapowiedzi możliwości otwarcia proeuropejskiego rynku certyfikatów zielonych, a być może w przyszłości pozostałych kolorów.
(Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki – nr 2/2008)
11.04.2008r. 09:28

Zaopatrzenie gospodarki i poszczególnych obywateli w energię staje się dzisiaj jednym z najważniejszych zadań państwa. Ma to czworaki wymiar: polityczny, gospodarczy, społeczny i ekologiczny. Jak pogodzić bezpieczeństwo energetyczne z uzasadnionymi cenami energii dla przedsiębiorstw i jej dostępnością dla szerokich rzesz społeczeństwa oraz wypełnieniem zobowiązań ekologicznych?
("Nowa Energia" - nr 1/2008)
11.12.2007r. 14:49

Bezpieczeństwo energetyczne to ulubiony temat seminariów, debat i konferencji, a także ulubiony argument wykorzystywany do uzasadniania „czegokolwiek" w energetyce. Bezpieczeństwem energetycznym manipuluje się na potęgę, a i samo ono używane jest do potężnych manipulacji.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 5/2007)
29.11.2007r. 12:27

System Białych Certyfikatów służy do wspierania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną polskiej gospodarki, a co za tym idzie redukujących zużycie energii i emisję CO2. System realizuje wskazania Dyrektywy 32/2006/WE o efektywności energetycznej i przybliża Polskę do realizacji celów wskazanych przez Unię na 2016 r.
("Czysta Energia" - listopad 2007)
14.02.2007r. 14:12

Dokonanie bilansu branży energetycznej ubiegłych miesięcy wydaje się przedsięwzięciem dość trudnym głównie dlatego, że istotnych osiągnięć nie było zbyt wiele, szczególnie jeśli uwzględnić potrzeby wynikające z perspektywy 2007 r.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 1/2007)
01.02.2007r. 13:21

Nasz wielki wschodni sąsiad od bardzo dawna nadawał energetyce wymiar strategiczny. Słynna deklaracja Lenina „Komunizm to władza Rad plus elektryfikacja” nie była tylko hasłem papierowym, lecz przełożona została na ogromny program elektryfikacji Rosji GOELRO, który został w pełni zrealizowany.
(„Energia & Przemysł” – grudzień 2006)
06.12.2006r. 15:04

Budowa tysiącmegawatowego mostu energetycznego Polska - Litwa to niezwykle wielowymiarowa i wielowątkowa sprawa. Warto się zastanowić, czemu gdy wszyscy się na tę inwestycję zgadzają, pozostaje ona tak jak jest, to znaczy nie wyrasta ponad fazę koncepcji.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" – 5/2006)
18.04.2006r. 14:10

Konsolidacja jest korzystna wszędzie tam, gdzie funkcjonujemy na rynku światowym a nie korzystna tam, gdzie działalność koncentruje się na rynku lokalnym. Jeśli zaakceptujemy tę, dosyć oczywistą, tezę to aktualne pytanie o być albo nie być konsolidacji możemy rozstrzygnąć sami w 90% przypadków
("Świat Energii" – marzec 2006)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE