ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

16.12.2019r. 05:25

W niedziele, pomimo przedłużenia oficjalnego terminu zakończenia COP 25 o ponad 36 godzin, nie udało się przygotować i podpisać końcowego dokumentu, który mógłby być uznany za sukces. Po raz pierwszy spotkanie klimatyczne COP zakończyło się spektakularna porażką - nie udało się zrealizować głównych celów postawionych przed spotkaniem.
13.12.2019r. 06:11

Pojawiło się nagle i jak błyskawica przetoczyło przez rynki finansowe i środowiska paliwowe energetyczne. Orlen przejmuje Energę... Pierwsza reakcja inwestorów była co najmniej umiarkowana, a sam pomysł oceniany jest chłodno. Tymczasem .... to może być całkiem dobry pomysł.
15.11.2019r. 12:17

Słynne słowa S'ils n'ont pas de pain, qu'ils mangent de la brioche! (Nie mają chleba - to niech jedzą ciastka) będące symbolem cynizmu i całkowitego oderwania od rzeczywistości, arystokratycznych elit Francji można również odnieść do decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykluczającej finansowanie inwestycji, które związane są z wykorzystaniem gazu ziemnego.
12.11.2019r. 12:34

Czasami więcej od tego co jest na pierwszym planie, pokazuje to ... czego nie ma. Jedno z większych zaskoczeń, nowej odsłony rządu Premiera Mateusza Morawieckiego to ... brak Ministerstwa Energii. Spektakularna droga tego (już byłego) ministerstwa od powołania i skupienia kompetencji górniczo-koncernowych, po szybkie rozwiązanie i rozparcelowanie po innych ministerstwach pokazuje chyba najistotniejszą zmianę przeszłej strategii nowego rządu. Sam gabinet jest bowiem prezentowany jako "kontynuacja" i też przygotowanie "na ewentualne spowolnienie gospodarcze", ale w zakresie energetyki wydaje się, że właśnie kontynuacją nie będzie.
11.11.2019r. 12:30

Właśnie pokazała się (po 11 miesiącach !!) nowa wersja PEP (Polityki Energetycznej Polski) do roku 2040. Niezależnie od cyferek, zdań czy niektórych obłych zapisów - nad którymi można wciąż dyskutować - uważam, że zdążyła się rzecz przełomowa - po raz pierwszy w określaniu strategii energetycznej - przyjęto (realnie) konieczność odchodzenia od węgla i długoterminowo - radykalnej zmiany polskiego energy mix - w celu realizacji strategii klimatycznej EU. Być może zbyt dyskretnie, być może zbyt nieśmiało i ostrożnie - ale jest to moim zdaniem pierwszy raz próba realnego zwrotu polskiej polityki energetycznej - odejście od zaprzeczania rzeczywistości i "twardogłowej" obrony węgla na rzecz "nowej energetyki".
04.11.2019r. 10:32

COP 25 - światowy szczyt klimatyczny nie odbędzie się w tym roku w Chile. Zaplanowany na 2-13 grudnia w Santiago, został właśnie odwołany i jest pospiesznie przenoszony do Madrytu. Tysiące uczestników (w ostatnich COP-ach było zwykle po 20 tys. delegatów) pospiesznie zmienia pokoje hotelowe i rezerwacje biletów lotniczych, a Greta Thunberg szuka możliwości zawrócenia swojego ekologicznego jachtu i jakiegoś transportu z powrotem do Europy.
23.10.2019r. 13:50

Jeśli jest problem i trzeba prognozować wynik jakiś działań, zawsze można odwołać się do doświadczeń z historii. Polska (XX-wieczna) ma duże doświadczenie historyczne w kontroli cen towarów, bo już 3 czerwca 1953 wydany został Dekret o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych.
02.09.2019r. 08:53

Wracają negocjacje płac w polskim koncernie i delegacje górniczych związków spotykają się z Zarządem. Zgodnie z oczekiwaniami obie strony mają odmienne spojrzenie, związkowcy domagają się 12% podwyżki (argumenty, że spółka ma zysk - w poprzednim roku ok. 500 mln, obecnie ocenia się możliwości uzyskania nawet do 800 mln), Zarząd z kolei uważają, że potencjał podwyżkowy się już wyczerpał (wypłacono jednorazowe premie, kosztujące ok. 70 mln PLN). Kolejny krok właściwie był pewien do przewidzenia - możemy przeczytać związkowe pisma kierowane do Ministerstwa Energii (a właściwie do całego rządu) upominające o podjęcie szybkich działań dla rozwiązania problemów płacowych, bo sytuacja może "wymknąć się z pod kontroli" (co oczywiście należy skorelować z szybko nadchodzącym terminem wyborów parlamentarnych).
23.07.2019r. 09:23

29 października nie jest zbyt dobrze pamiętaną datą, ale ten dzień w roku 1929 to tzw. "czarny piątek" i gwałtowne załamanie koniunktury na nowojorskiej giełdzie i początek Wielkiego Kryzysu. Od wielkiego, wspaniałego świata i życia na kredyt do dna kryzysu w 1932 r, upłynęło 4 lata, a produkcja w Stanach Zjednoczonych spadła o ok. 40 %, w Niemczech o prawie 50 %, a jedna czwarta ludzi zdolnych do pracy stała się bezrobotna. Kryzys przyniósł także zjawisko nazywane "nożycami cenowymi" czyli pogłębiającą się różnice pomiędzy cenami sprzedaży a cenami zakupu (lub kosztami produkcji) dla niektórych krajów, sektorów i grup społecznych.
16.07.2019r. 08:49

O tym jak w dzisiejszych czasach każdy może być ekspertem ds. energetyki. Energetyka dziś ma pewne analogie do starożytnych głosowań na agorze, bo w nagły sposób znalazła swoje miejsce w publicznej dyskusji.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE