ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

29.07.2020r. 13:32

Problem, który dotyka teraz Polskę i jej górnictwo, związany z widmem technologicznego bezrobocia, ma nawet pewien termin naukowy "luddite fallacy" (tzw. błąd luddyczny) - uznaje się, że (w sensie makro) sam postęp technologiczny nie powoduje bezrobocia - przemiany technologiczne w dłuższym okresie czasu otwierają nowe możliwości produkcji, powodują spadek cen, pojawienie się nowych możliwości rynkowych, a więc za chwilę i nowe zapotrzebowanie na pracowników.
15.05.2020r. 13:10

Sektor energetyczny Ukrainy jest szczególnie bliski mojemu sercu. Dopóki startowały loty do Kijowa byłem tam bardzo często i cały czas trzymałem kciuki za powodzenie zmian rynkowych (niestety z coraz mniejszą nadzieją).
15.05.2020r. 10:07

Świętego Graala w postaci kielicha, do którego rzekomo miała być zebrana krew Jezusa wiszącego na krzyżu - każdy zna choćby z filmu "Indiany Jonesa". Graal jest więc czymś... zupełnie nieokreślonym i maksymalnie tajemniczym, ale na pewno bezcennym i przynoszącym rozwiązanie wszystkich problemów. Ponieważ Graala szukają wszyscy, to można te poszukiwania sprowadzić do bardziej prozaicznych (w sensie inżynierskim), np. jak już pewnie zgadliście do poszukiwań w energetyce.
02.04.2020r. 15:40

Podwójny nelson w zapasach to jeden z najbardziej skutecznych chwytów. Polega na założeniu przeciwnikowi klamry pod ramieniem na kark. Niestety, wygląda na to, że koronawirus zakłada nam podwójnego nelsona w finansowaniu Unii Europejskiej. Ostatnie wiadomości pokazują, że w przygotowanej postwirusowej polityce Unii - z jednej strony tracimy na funduszach, bo trzeba pomóc gospodarce ogólnoeuropejskiej w czasie recesji, z drugiej utrzymywana (przynajmniej w teorii jest ostra forma polityki klimatycznej i redukcji CO2) - a więc dla nas konieczność inwestycji w zmiany energy-mix.
17.03.2020r. 11:11

Trudno dziś mówić i pisać o czymś innym niż koronawirus, kiedy na paskach wiadomości śledzimy ile osób jest już zarażonych w jakich krajach. Kolejne dni, a nawet tygodnie upłyną dalej na walce z koronawirusem, ale jak każda plaga... i ta kiedyś minie.
24.02.2020r. 13:02

W zaskakujący sposób najbardziej popularnym słowem ostatnio stał się koronawirus i jego naukowe nazwy w rodzaju CONVID-19. Pokazuje to jak wrażliwy jest nasz współczesny świat, ze wszystkimi jego technicznymi osiągnięciami, w którym małe drobne i nierozpoznawalne okiem elementy w jednej chwili potrafią zmienić świat. CONVID-19 atakuje i w praktyce stał się epidemią globalną. Po ostatnich doniesieniach z Europy i patrząc na sposób przenikania chorób przez współczesne granice, wszystkie wypowiedzi światowych organizacji jak WHO wydają się spóźnione i nieaktualne. Raczej należy się przyzwyczaić jak z CONVID-19 żyć (i nie umrzeć).
17.02.2020r. 08:03

Polska energetyka przypomina statek w gęstej mgle. Niewyraźne kontury ogromnego statku, nie do końca pewność, w którą stronę płynie, co chwila buczenie głośnych syren lub jakieś głosy z oddali. Mimo wszystko coś daje się zobaczyć i rok 2020 to gwałtowny zwrot w kursie. Polska energetyka po bezskutecznej obronie węglowych pozycji 2015-2019, powoli zaczyna obierać kurs zgodny z europejską polityką energetyczną.
27.01.2020r. 08:41

Nasz świat zaczyna szybko chodzić na "skróty". Każdego dnia ogłaszane są cudowne recepty i wynalazki, które już, już i mają rozwiązać wszystkie nasze problemy. Nowe formy transportu (kiedyś mieliśmy mieć kolej magnetyczną z Krakowa do Zakopanego!), nowe lekarstwa (kiedyś miała być pasta zamiast borowania zębów), nowe wielkie imprezy sportowe (kiedyś mieliśmy mieć tor Formuły 1 koło Białej Podlaskiej!!), czy przełomowe technologie energetyczne (kiedyś CCS miał eliminować całą emisję CO2 z paliw kopalnych). Dziennikarze i media, a przede wszystkim politycy i ich wyborcy - oczekują prostego i szybkiego lekarstwa, potwierdzenia, że będzie już dobrze i wszystkie problemy zostaną rozwiązane, czegoś na miarę wielkiego i radosnego hasła i optymistycznego pomysłu i idei... żeby potem wszystko przycichło i o wszystkim można było powoli zapomnieć (a cały pomysł schować gdzieś do szuflady).
23.12.2019r. 09:47

Tradycji musi stać się zadość - jak co roku - moje specjalne "Szokujące prognozy dla energetyki w roku 2020", ale na początku sprawdźmy jak się "sprawdzały" moje prognozy na 2019 r.
20.12.2019r. 11:28

W czasach komunizmu było ciekawie i zabawnie - nie tak jak teraz. W okresie świątecznym, wszystkim spędzała sen z powiek kluczowa wiadomość - czy statek z cytrusami dotrze na czas do portu w Gdyni.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE