ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

24.11.2016r. 10:51

Energetykę można rozpatrywać na wiele sposobów. Dziś przygotowałem podsumowanie ostatnich wydarzeń na rynku energii w odniesieniu do filozoficznych zagadnień.
02.11.2016r. 10:44

Ostatni tydzień był trochę jak oglądanie kolejnych odcinków doktora House`a - widzieliśmy szereg objawów i wyniki badań laboratoryjnych, ale prawdziwa diagnoza może pokazać, że aby stwierdzić chorobę trzeba wcześniej znaleźć drugie dno.
14.10.2016r. 06:15

Ostatnie tydzień upłynął na... i tu właściwie można by zakończyć. Przedłuża się październikowe wyczekiwanie na już coraz bardziej oficjalnie zapowiadane zmiany personalne oraz coraz mniej oficjalnie zapowiadane decyzje strategiczne. Z nowości, wiadomo tylko, że coś się stanie, ale wiadomo także, że będzie to w jakimś (najlepiej odległym) terminie. Impas trwa.
29.09.2016r. 20:13

Ostatni tydzień września jest zwykle typowy i cechuje się dużą ilością konferencji, spotkań i prezentacji, oraz swoistym oczekiwaniem na październik, kiedy to zostaną ogłoszone plany, zmiany i strategie. Myślę, że podświadomie związane jest to ze studentami - właśnie skończyła się sesja poprawkowa i ostatnie wypady przedłużonych, studenckich wakacji i zaraz zacznie się semestr...
13.09.2016r. 08:30

Czasami wybory pomiędzy tylko dwiema opcjami są naprawdę trudne. W polskim języku mówi się o wyborze "mniejszego zła", w angielskim jest większe spektrum możliwości np. jako "choice between devil and deep-blue see". Niestety w tym kierunku idą aktualne wybory prezydenckie w USA, w których wybór jest pomiędzy kandydatami, którzy nie tylko nie należą do najmłodszych, Hillary Clinton 69 lat (choć kobietom nie powinno się wypominać,) a Donald Trump 70 lat, ale również nie cieszących się specjalnie wysokim zaufaniem społecznym.
23.08.2016r. 06:08

W niedzielę doszło do wypadku w elektrowni Pątnów. Według informacji prasowych "wybuchł piec" co dla energetyków jest stwierdzeniem dość enigmatycznym, pewnie to samo czuliby lotnicy czytając, że "pilot szarpnął za kierownicę samolotu". Po uściśleniach wyjaśnień żurnalistów i odpowiednich pracowników policji okazało się doszło do wypadku na kotle, a ściślej - samozapłonu w młynie węglowym, do którego nieopatrznie zaglądała obsługa.
22.08.2016r. 08:12

Co się stało, wszyscy wiemy. Ustawa "odległościowa" z maja 2016, podpisana przez Prezydenta RP w czerwcu, a działająca od lipca, wprowadziła istotne ograniczenia i problemy dla branży budującej i eksploatującej turbiny i farmy wiatrowe.
19.08.2016r. 13:33

Sektor energetyczny i polscy championi w tej branży nieśmiało ogłaszają wyniki finansowe, które są takie, jakie muszą być. Wyraźnie widać, że zyski i słynna inwestorska EBITDA idą silnie w dół. Proces wydaje się być nieuniknionym, gdyż to samo działo się (a właściwie ciągle się dzieje) na zachodzie, z tym że u nas obciążenia są jeszcze większe.
29.07.2016r. 13:20

W starożytności, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące ludzi pytania, często patrzono w gwiazdy i tam szukano znaków, które wskazywałyby rozwiązanie. Są jednak zjawiska z pogranicza astronomii, które należy obserwować z wyjątkową uwagą. Otóż w pewnych porach roku i odpowiednich układach trajektorii planety, podczas ciemnej nocy, można zaobserwować światło na nocnym niebie.
22.07.2016r. 10:04

Elon Musk kilka dni temu opublikował na blogu wpis „Master Plan; Part Deux”, który pokazuje jego wizję przyszłych zmian. Na razie na ten wpis powinniśmy odpowiedzieć jak najszybciej - polskim miksem energetycznym (wyborem optymalnej restrukturyzacji węgiel - gaz - OZE), polskim udziałem w elektrycznym transporcie (autobusem), polskimi informatykami do wypożyczenia i szybkim dostosowaniem się do nowych trendów konsumenckich.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE