ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

27.05.2019r. 10:50

Łacińska sentencja "nihil novi" (nic nowego) pojawiała się już w historii, a nawet w biblijnych zapiskach. W roku 2019 sentencja ta zaczyna mieć także nowe znaczenie na polskim rynku energii, a w szczególności w odpowiedzi na coraz bardziej desperackie pytania wszystkich przedsiębiorstw energetycznych sprzedających energię elektryczną.
23.04.2019r. 12:52

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej pacjenta o śmiertelnej chorobie należy informować, ale można też w niektórych przypadkach ukrywać taką informację. Przenosząc problem etyczny badań lekarskich na obszar inżynierski - niestety nie mamy żadnej szansy dla energetyki węglowej.
15.04.2019r. 10:39

Sernik to zwykle dobrze przemielona serowa masa i umieszczone w niej bakalie. Większość amatorów sernika preferuje bakalie, traktując ser jako niezbędny dodatek. Polsko-ukraińskie relacje energetyczne nieuchronnie przywodzą na myśl problem optymalnego podziału korzyści, albo w uproszczeniu wspólnego jedzenia ciasta.
04.04.2019r. 14:04

Bieg na 400 m jest najdłuższym ze sprintów i uważany jest za najbardziej wymagający. Patrząc na energetykę w ciągu roku kalendarzowego - to też mamy rodzaj sprintu i czterech ćwiartek i pojawia się pytanie czy naprawdę zdąży się w 2019 z przebiegnięciem przez tory pełne energetycznych pułapek - jak na razie pierwszy kwartał - "pierwsza setka" została przebiegnięta raczej w wolnym tempie.
19.03.2019r. 10:15

Wojny zawsze toczono o zasoby - w starożytności były to żyzne pola i zastępy niewolników, potem kopalnie i porty, które kontrolowały handlowe szklaki dla transportu cennych towarów. Potem znowu linie kolejowe, który intensyfikowały handel i pustynne obszary, pod którymi znajdowały się bogactwa ropy i gazu. XXI wiek zmienił niewiele i pomimo tak wielkiej wagi nowych cybernetycznych i internetowych zagrożeń, wciąż kluczowe dla konfliktów jest panowanie nad zasobami, a patrząc dokładniej nad gazowymi rurociągami lub wielkimi portami LNG. Na naszych oczach i z naszym udziałem stajemy w obliczu jednego z większych geopolitycznych zagrożeń gazowych, w którym sprzeczne interesy wielu krajów powodują możliwość potencjalnej ... wielkiej wojny gazowej.
28.02.2019r. 13:34

W Kijowie trwa Ukrainian Energy Forum 2019 - najważniejsza konferencja energetyczna na Ukrainie, pokazująca strategiczne kierunki zmian, zwłaszcza w gazie, ale też w energetyce. Konferencja skupia kluczowe osoby z sektora, a tak naprawdę jak w soczewce skupia dzisiejsze problemy Ukrainy - strategiczne rozdroże pomiędzy kierunkiem europejskim a prorosyjskimi sentymentami i dzisiejszy stan Ukrainy - niepewność wobec wyborów prezydenckich, które mogą albo utrwalić obecny status quo albo całkowicie przetasować układ polityczny, a ten na Ukrainie zawsze jest związany z kontrola strategicznych sektorów - gazu i energetyki.
20.02.2019r. 12:38

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw oraz procedowania obecnie jego nowelizacja, spowodowały ogromne zamieszenie na rynku dlatego warto kompleksowo odnieść się do tych regulacji i ich konsekwencji.
18.02.2019r. 09:24

Opublikowany właśnie tekst uzgodnień odnośnie zmian w dyrektywie gazowej, które zmieniają warunki realizacji Nord Stream 2, rzuca więcej światła końcowy efekt tych działań i pokazuje jaka będzie dalej strategia stron.
12.02.2019r. 12:51

Jeśli ktoś uważa, że sposób pisania tajemniczych ksiąg lub paragrafów całkowicie zaginął to jednak warto zwrócić uwagę na uchwaloną w grudniu "ustawę o prądzie". Pomimo wprowadzenia tej ustawy już ponad miesiąc temu, wciąż trwają prace najlepszych ekspertów jak ustawa ma działać i w jaki sposób odbije się to na rynku energii i działaniu wszystkich jego podmiotów.
04.02.2019r. 08:30

Marcowe wybory to kluczowe zdarzenie polityczne, które uformuje Ukrainę pewnie na kolejną dekadę. Dość istotną lekcję o prymacie wyborów nad liberalnym handlem energią otrzymaliśmy w Polsce na koniec poprzedniego roku, przy nowej "ustawie o prądzie", która zdemontowała wolny rynek i spowodowała, że nikt nie wie jak energię sprzedawać. Na tym tle Ukraina wydaje się krajem szybko i zdecydowanie zmieniającym sektor energetyczny - wchodzą tam bowiem w życie kluczowe reformy.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE