ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

01.02.2019r. 10:46

Nic tak nie elektryzuje energetyki jak zmiany personalne, a dzisiejsze wiadomości to zmiany na stanowiskach dyrektorskich w Ministerstwie Energii. Nowy Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej - to prawdopodobnie nowe otwarcie energetyki jądrowej w Polsce - na razie wciąż nie wiadomo czy realne przyspieszenie budowy pierwszej elektrowni czy też realne zamknięcie programu.
14.01.2019r. 09:41

Marszałek Aleksander Wasilewski to radziecki szef sztabu generalnego w czasie II Wojny Światowej uznawany za jednego z największych strategów Armii Czerwonej. W lutym 1945 radzieckie armie pod dowództwem marszałka wychodzą nad Bałtyk o zdobywają Królewiec (dzisiejszy Kaliningrad). Dziś Marszałek Wasilewski pojawił się ponownie w Kaliningradzie, który zdobył 74 lata temu. Tym razem jako wielki statek - a właściwie statek - platforma regazyfikacyjna LNG.
20.12.2018r. 11:11

Mający już za sobą czasy świetności gatunek filmowy - western, nagle niespodziewanie wraca w energetyce polskiej anno domini 2018. Tuż przed końcem roku i spokojnymi świętami... rozpoczyna się heroiczny pojedynek Dobra ze Złem. Spokojni mieszkańcy miast i wsi są zaskakiwani niespodziewaną podwyżką opłat za energię elektryczną - tak zwany medialnie "prąd".
14.12.2018r. 09:59

Jest grudzień i jak zwykle tradycyjnie w grudniu Saxo Bank podaje swoje szokujące prognozy na kolejny rok. Jeśli mogą prognozować Duńczycy to dlaczego nie Polacy. Jeśli ekonomia i finanse są zajęte ... to dlaczego nie energetyka. Tak więc poniżej "szokujące prognozy dla energetyki" w roku 2019.
07.12.2018r. 10:34

Jest grudzień i w prasie dwa bez przerwy podnoszone tematy - święta i podwyżki cen energii. Na początek więc świątecznie i o ...bajkach, a z wątku bajek i świąt przejdziemy do nieuchronnych podwyżek cen energii.
29.11.2018r. 11:24

28.11.2018 tuż przed startem katowickiego COP 24 pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej i wszystkich jej nadrzędnych władz, jak ma wyglądać europejska polityka klimatyczna. - Myślę, że zasadnym jest aby je dokładnie przeczytać i koniecznie porównać z Polityką Energetyczną Polski 2040. Tu na blogu, na gorąco przedstawiam podstawowe elementy dokumentu KE.
27.11.2018r. 09:51

Katowicki COP 24 jeszcze się nie rozpoczął, ale "merytoryczna" dyskusja już tak. Zgodnie z przewidywaniami wielka Konferencja Klimatyczna nie jest miejscem żadnej dyskusji i wymiany poglądów, a PR-ową szopką i okazją do pokazywania coraz lepszych selfie.
26.11.2018r. 15:08

W piątek wszystkie komentarze energetyczne zelektryzowała prezentacja Ministerstwa Energii o długo oczekiwanej Polityce Energetycznej Polski (PEP). Dokument, na który czekali wszyscy powstał w wersji PEP do roku 2040 i oczywiście od razu pojawiło się wiele uwag i kontrowersji.
22.11.2018r. 18:33

Pisanie o rzeczach, które się zdarzyły jest stosunkowo nudne - w końcu każdy potrafi opisać fakty i robić reportaże i analizy np. o wzroście cen energii elektrycznej. Prawdziwie ciekawie jest próbować wytypować wynik zdarzeń w przyszłości. Metody są dwie - podejście analityczne - poprzez wzory i budowę modeli symulacyjnych, albo podejście magiczne - przez wykorzystanie intuicji i tzw. "trzeciego oka".
16.11.2018r. 20:22

Właśnie pokazał się oficjalny dokument Ministerstwa Energii - "Stanowisko resortu energii na COP 24". Dokument w zamierzeniu ma prawdopodobnie desperacko pokazać jak wielkie trudności dla krajów takich jak Polska może stanowić europejska wersja (dekarbonizacyjna) Porozumienia Paryskiego (COP). Jest jasne, że dla dużej części sektorów przemysłowych (energetyka konwencjonalna, górnictwo) - takie polskie stanowisko jest całkowicie zrozumiałe. Natomiast trzeba jednak spojrzeć, że dla właściwie wszystkich innych uczestników COP 24 i całego przekazu tego spotkania - stanowisko polskiego resortu energii to rodzaj "herezji" i wręcz kompletnego zaprzeczenia ideałom Konwencji Klimatycznej.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE