ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

O konsolidacji pionowej w elektroenergetyce – obiektywnie. Bez konfabulacji i gwoli prawdy.
20.04.2004r. 12:07

dr Leszek Juchniewicz, Urząd Regulacji Energetyki
Tytuł mojej wypowiedzi nie jest przypadkowy. Z założenia ma oddać nie tylko to, co w treści poniżej, ale także, a może przede wszystkim, być syntetyczną reakcją i oceną tego, co głoszą zwolennicy pionowej konsolidacji. Mnożą się różne wypowiedzi na ten temat, półprawdy przeplatają się z prawdami, jedne argumenty eksponuje się usilnie, inne, te niewygodne, pomija się skwapliwym milczeniem.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 19 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ventus 21.04.2004r. 18:50
Możnaby zgodzić się w zasadzie z wieloma argumentami prezesa Juchniewicza. Ale...trudno oprzeć się wrażeniu, że dyskusja trochę przypomina dialog głuchych. To prawda, że energetycy stanowią bardzo silne lobby blokując wiele potrzebnych zmian. Jednak i argumentacja L. Juchniewicza częściowo jest demagogiczna jakby autor nie dostrzegał że inni też mają jakieś racje. Liberalizacja rynków na których istnieje swoboda przepływu towarów jest uprawniona tylko jeśli czynią to także inni. W przeciwnym razie przynosi opłakane skutki. Przypominam sobie kiedy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, na utyskiwania krajów słaborozwiniętych, że im zaleca się pełną liberalizację obrotów, podczas gdy kraje bogate w najlepsze stosują praktyki protekcjonistyczne, odpowiedział, że to prawda ale nie należy brać złego przykładu. To tylko pozornie infantylna odpowiedź. L. Juchniewicz też doskonale wie, że kraje unijne co innego mówią a co innego robią. Zalecenie żebyśmy to ignorowali i nie przejmowali się bo mamy słuszny cel nie wydaje się rozsądne. A argument, że krajom UE nic nie zaszkodzi, bo mają dobre rynki – słabiutki. Wreszcie, oponenci zostają przygwożdżeni tym, że obawiają się tańszej energii z zagranicy. A przecież elektrony ... itd. To byłby głupi argument gdybyśmy postrzegali konkurencję jedynie przez pryzmat takich rynków jak np. rynek szczypiorku czy krasnali ogrodowych. Ale rynki energetyczne są jednak poddane potężnemu oddziaływaniu państwa (czym jest np. URE?). I dwa argumenty warto tu przywołać: (1) o tym co to są (uzasadnione) koszty energii w dużym stopniu decyduje URE (i podobne instytucje w innych krajach UE); zatem cała sprawa podlega politycznym przetargom i manipulacjom, (2) jeśli jakiś duży kraj UE, mający nadwyżki zdolności produkcyjnych, pokryje u siebie wszystkie koszty stałe, to może dostarczać do nas bardzo tanią energię po kosztach zmiennych (z niewielką marżą). To będzie ta tańsza energia. Wypierająca krajowe źródła - do czasu ... aż będzie można zaoferować droższą energię. To nie jest argument wydumany. Dlaczego tego nie dostrzegać? I dlaczego w obszarze gazu i ropy naftowej cały czas mówimy o dywersyfikacji, i o tym że to musi trochę kosztować w postaci wyższych cen, a dziedziny energii elektrycznej ma to nie dotyczyć?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE