ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

O konsolidacji pionowej w elektroenergetyce – obiektywnie. Bez konfabulacji i gwoli prawdy.
20.04.2004r. 12:07

dr Leszek Juchniewicz, Urząd Regulacji Energetyki
Tytuł mojej wypowiedzi nie jest przypadkowy. Z założenia ma oddać nie tylko to, co w treści poniżej, ale także, a może przede wszystkim, być syntetyczną reakcją i oceną tego, co głoszą zwolennicy pionowej konsolidacji. Mnożą się różne wypowiedzi na ten temat, półprawdy przeplatają się z prawdami, jedne argumenty eksponuje się usilnie, inne, te niewygodne, pomija się skwapliwym milczeniem.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 19 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Market 22.04.2004r. 09:49
Panie Prezesie! Gratuluję publicystycznej swady i zacięcia. Podzielam większość Pańskich poglądów, jednakże mam świadomość, że podstawowym zadaniem i uprawnieniem Prezesa URE nie jest działalność publicystyczna. Ma Pan szereg uprawnień i narzędzi, które pozwalaja na bezpośrednie oddziaływanie na kształt polskiej energetyki, a zwłaszcza mechanizmów rynkowych. Z przykrością należy stwierdzić, że korzysta Pan z nich niezmiernie ostrożnie i rzadko, zachowując się często jako koniunkturalny polityk, a nie jak urzędnik państwowy, jednoznacznie realizujący akceptowany przez siebie (i administrację rządową, której URE jest elementem) program gospodarczy. Pana rolą jest m. in. promowanie konkurencji, czego absolutnie nie widać w przypadku od dawna występujących ewidentnych manipulacji na rynku energii elektrycznej dokonywanych m. in. przez największych wytwórców, które aż się proszą o zdecydowaną reakcję URE. W swojej praktycznej bezkarności posuwają się oni do blokowania zmian, pozwalających na dalszy rozwój rynku, a w tym czasie URE staje się szeregowym konsultantem, zamiast promotorem rozwoju rynku. To tworzy pole do manipulacji przez wszystkich uczestników rynku, proporcjonalnie do ich siły rynkowej i intelektualnej. Dając przykład rozwoju rynku energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii i otwartości polityków w deklarowaniu swoich stanowisk, nie może Pan zapominać, że promotorem, organizatorem i koordynatorem zmian rynkowych jest tamtejszy urząd regulacji wraz z ministerstwem przemysłu. Oni tworzą fakty rzeczywiste, a nie medialne! To jednak wymaga podejmowania ryzyka i odpowiedzialności, czego Panu i Pańskim współpracownikom po prostu brakuje lub nie mieści się w konsekwentnie realizowanym indywidualnym wyrachowaniu politycznym. Życzę Panu szybkiej transormacji od działań werbalnych do rzeczywistych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE