ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szyszko: świat powinien się zainteresować projektem leśnych gospodarstw węglowych
18.10.2017r. 18:23

Świat i Europa powinny zainteresować się naszym projektem leśnych gospodarstw węglowych (LGW) - podkreślił w środę w Poznaniu minister środowiska Jan Szyszko. Przedsięwzięcie ma być polskim sposobem na uzyskanie neutralności klimatycznej.

Celem prowadzonego przez Lasy Państwowe projektu jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych przez lasy w efekcie działań dodatkowych w leśnictwie. Ma to się przyczynić do kompensowania wzrostu CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym. W ramach projektu, w różnych rejonach Polski wytypowano 26 nadleśnictw o łącznej powierzchni LGW kilkunastu tys. ha.

Szef resortu środowiska był w środę gościem Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Pol-Eco System. Wziął udział w panelu "Polski pomysł na neutralność klimatyczną - leśne gospodarstwa węglowe". "Europa i świat powinny być zainteresowane tym projektem. Porozumienie paryskie odwołuje się do dwóch działań, które mają zmniejszyć koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze: do redukcji emisji, m.in. poprzez stosowanie nowych technologii czy wykorzystywanie OZE, oraz do wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Pochłanianie jest tak samo ważne, jak redukcja emisji. Należy pamiętać, że Porozumienie paryskie zakłada nie dekarbonizację, ale neutralność klimatyczną. Mamy więc dążyć do tego, żeby tyle samo pochłaniać, ile wyemitowano. W tym zakresie rola lasów jest przeogromna" - powiedział minister.

Szyszko podkreślił, że prowadzące projekt Lasy Państwowe wiedzą, jak przyspieszać proces akumulacji dwutlenku węgla i dysponują rezultatami wieloletnich badań naukowych w tym zakresie. "Ta polska myśl, przekuta w tej chwili w farmy węglowe, jest typowym przykładem dla świata, że możemy to robić nie tylko u siebie, ale i w innych państwach. Zapraszamy innych do współpracy, pomożemy światu w tym zakresie" - podkreślił. Minister środowiska uważa, że polskimi rozwiązaniami powinny być zainteresowane kraje przede wszystkim spoza Europy.

"Nie ulega wątpliwości, że państwom UE, zwłaszcza Piętnastki, zależy na skoncentrowaniu się głównie na redukcji emisji. Jest tak dlatego, że one nie mają własnych zasobów energetycznych, ale mają technologie. My jesteśmy krajem, który posiada zasoby energetyczne, posiada sukcesy w zakresie redukcji, równocześnie mamy świetnie zorganizowane lasy i dobre zasoby geotermalne" - powiedział.

Jan Szyszko zaznaczył, że Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery."Mamy ogromne możliwości: coraz lepsze technologie w zakresie spalania, coraz większy udział odnawialnych źródeł energii, a to, co spalimy pochłaniają lasy" - powiedział. Koordynator projektu LGW Wiesław Krzewina z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych podkreślił że przedsięwzięcie prowadzone jest od marca 2017 roku na łącznej powierzchni ok. 5 proc. powierzchni leśnej zarządzanej przez Lasy Państwowe.
"Koledzy z zagranicy, np. z Niemiec czy Austrii są zaskoczeni rozmiarem projektu; że na tak dużej skali, w tak profesjonalny sposób udaje się udaje się realizować w praktyce tak ważny i trudny technologicznie projekt. Realizowane są podsadzenia, zalesienia, zmienia się sposób prowadzenia gospodarki leśnej" - powiedział.

Prowadzony przez Lasy Państwowe projekt leśnych gospodarstw węglowych polega na wykorzystaniu lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla i stopniowym zwiększaniu ich roli w tym procesie, poprzez modyfikację metod urządzania i gospodarowania w obszarach leśnych w kierunku stymulacji pochłaniania CO2, przy jednoczesnym zwiększaniu ich bioróżnorodności oraz zintensyfikowaniu produkcji drewna.

Dodatkowa absorpcja dwutlenku węgla w leśnych gospodarstwach węglowych polegać ma m.in. na sadzeniu odpowiednich gatunków drzew, oraz prowadzeniu zabiegów gospodarczych w taki sposób, by uzyskać drzewostany pochłaniające jak najwięcej dwutlenku węgla.

Projekt obejmuje zarówno zabiegi zmierzające do zwiększenia wychwytywania dwutlenku węgla, jak i czynności związane z ewidencją i obrotem jednostkami dwutlenku węgla.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: energetyk 18.10.2017r. 21:44
I w pierwszym etapie wycina tysiące drzew w Białowieży a sadzonki na ich miejscu stworzą Węglowe Farmy. Jak długo jeszcze ten Pan będzie nas kompromitował ? Zaczynam tęsknić za Towarzyszami z Sosnowca.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Naprawde 18.10.2017r. 22:30
Wycinamy puszcze i lasy aby posadzić nowe, pochłaniające więcej CO2. To się nazywa długoterminowa gospodarka leśna. Szkoda, że minister nie doczeka efektu swoich działań, chyba że będzie żył 130 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MAD 19.10.2017r. 08:06
Dodajmy do tej polityki jeszcze drzewa wycięte przez prywatnych właścicieli działek.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 19.10.2017r. 08:38
Tak bywa, że osoby nie znające materii mają najwięcej do powiedzenia. Najpierw trzeba poznać fakty....
Dodatkowo trzeba wyczuwać "blusa", że zmniejszymy sobie opłaty za limity wymyślonego CO2, a Panowie tak jakby pod prąd, chcieliby żebyśmy płacili do UE więcej???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE