ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Cykl raportów BPEP. "W dążeniu do mono rynku energii elektrycznej OZE i rynków energii użytecznej. 10-stronicowa podróż elektroenergetyka przez historię polskiej elektroenergetyki"
22.02.2018r. 05:03

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Raport "W dążeniu do mono rynku energii elektrycznej OZE i rynków energii użytecznej. 10-stronicowa podróż elektroenergetyka przez historię polskiej elektroenergetyki" inauguruje Cyk Raportów BPEP, następujący po Cyklu BŹEP. Jest to zarazem inauguracja działalności biblioteki powszechnej ukierunkowanej na potrzeby energetyki prosumenckiej (BPEP), która będzie funkcjonować równolegle z dotychczasową biblioteką źródłową (BŹEP). A przyczyna? W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę elektroenergetycy znaleźli się w sytuacji moralnej i intelektualnej trudniejszej niż kiedykolwiek. Tego egzaminu nie wolno nam jednak oblać. Egzamin musimy zdać - jesteśmy to winni poprzednikom.

Cykl Raportów BŹEP powiązany z Biblioteką Źródłową Energetyki Prosumenckiej, wyemitowany w CIRE w okresie od października 2017 do stycznia 2018 tworzy bazę wiedzy, która wprawdzie nie "rozminowuje" jeszcze niezwykle silnych emocji wokół transformacji energetyki, ale porządkuje w nowy sposób podejście do poszukiwań głównych mechanizmów równoważenia rynków wschodzącego i schodzącego energii elektrycznej. Wnioski z analizy dotyczącej tego Cyklu uwidoczniły potrzebę, ale też możliwość, przejścia do zagadnień praktycznych, z natury rzeczy mających powszechny charakter. Dlatego podjęta została (w środowisku Konwersatorium Inteligentna Energetyka i Portalu CIRE) decyzja o utworzeniu nowej biblioteki pod nazwą Biblioteka Powszechna Energetyki Prosumenckiej.

Działalność biblioteki BPEP rozpoczyna się od Cyklu Raportów BPEP, stanowiącego bezpośrednią kontynuację wcześniejszego cyklu BŹEP. 12 nowych raportów poświęca się, po pierwsze, koncepcji architektury nowego cenotwórstwa, uwarunkowanego w zasadniczy sposób właściwościami źródeł OZE z wymuszoną produkcją (PV, elektrownie wiatrowe) i potencjałem inteligentnej infrastruktury. Po drugie, modelom referencyjnym rozwiązań dla takich podmiotów energetyki EP-NI jak: prosument z segmentu ludnościowego, spółdzielnia energetyczna bazująca na spółdzielni mieszkaniowej w mieście, spółdzielnia energetyczna bazująca na gospodarstwie rolnym średnio-towarowym na wsi, powiatowy klaster energii (na obszarach wiejskich). Nadaje się tym dwóm dużym zagadnieniom rangę wyzwania osadzonego w kontekście całego historycznego rozwoju polskiej elektroenergetyki.

Po zakończeniu emisji Cyklu BPEP (początek czerwca 2018) zakładana jest następna faza rozwojowa biblioteki BPEP, w której będzie dominować współpraca autorów formalnie słabo ze sobą powiązanych (albo wcale) z rozległego środowiska CIRE.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE