ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pandera: Elastyczność w energetyce pomoże Polsce uchronić się przed blackoutem
06.06.2018r. 13:29

- Elastyczność systemów elektroenergetycznych należy postrzegać jako szansę i możliwość poprawy jego niezawodności - powiedziała cytowana przez BiznesAlert.pl prezes Forum Energii dr Joanna Maćkowiak-Pandera podczas konferencji "Elastyczność KSE. Zmiany na rynku energii".

- Dla operatora systemu przesyłowego elastyczność systemu elektroenergetycznego to zdolność do zarządzania ryzykiem. W sytuacji gdy system jest coraz bardziej zmienny i nieprzewidywalny, elastyczność pomaga w zarządzaniu ryzykiem, dlatego staje się coraz ważniejsza - stwierdziła.

Jej zdaniem na elastyczność należy patrzeć szerzej. - Obecnie gdy myślimy o elastyczności, to wyłącznie w kontekście wytwarzania. To ważny element, ale nie jedyny; to także elektromobilność, ciepłownictwo, reakcja popytu, ale także magazynowanie - mówiła.
Według prezes Forum Energii, elastyczność nie zaistnieje, jeżeli nie powstaną odpowiednie bodźce ekonomiczne. - W związku z tym, że powstał rynek mocy i zostanie zaimplementowany w tym roku, powstaje pytanie: co jeszcze możemy stworzyć, aby graczom rynkowym opłacało się udostępniać elastyczne zasoby i inwestować w sieci, magazynowanie czy DSR - powiedział dr Maćkowiak- Pandera.

Jak zaznaczyła, wpływ na elastyczność mają również unijne regulacje, m.in. pakiet zimowy. - Pakiet zimowy szczególny nacisk kładzie na elastyczność. Chodzi o pięć elementów: DSR, konsument, OZE, sieci dystrybucyjne i rynek energii. Elastyczność należy postrzegać jako szansę, a nie zagrożenie. Nawet jeżeli elastyczność wydaje się abstrakcyjną, to kolejne kroki i zmiany na rynkach energii będą na nią ukierunkowane. Elastyczność może poprawić niezawodność systemu, ułatwić integracje OZE i ograniczyć koszty rezerw - stwierdziła cytowana przez BiznesAlert.pl prezes.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 06.06.2018r. 14:40
Słyszałem o elastyczności cenowej, elastyczności popytowej i kilku innych, ale o "Elastyczności systemu"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE