ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rok minął i wracamy do Szokujących Prognoz dla Energetyki 2019.
14.12.2018r. 09:59

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Jest grudzień i jak zwykle tradycyjnie w grudniu Saxo Bank podaje swoje szokujące prognozy na kolejny rok. Jeśli mogą prognozować Duńczycy to dlaczego nie Polacy. Jeśli ekonomia i finanse są zajęte ... to dlaczego nie energetyka. Tak więc poniżej "szokujące prognozy dla energetyki" w roku 2019.

Jest grudzień i jak zwykle tradycyjnie w grudniu Saxo Bank podaje swoje szokujące prognozy na kolejny rok. Ten duński bank już od kilku lat pokazuje listę zdarzeń ekonomicznych, nie tylko szokujących, nie tylko mogących wywołać popłoch lub trzęsienie ziemi na rynkach finansowych i nie tylko mało prawdopodobnych, ale przede wszystkim pokazujących pewne ukryte i pozornie niewidoczne trendy i zagrożenia - na 2018 był to m.in. upadek bitcoina (coś się z kryptowalutami dzieje), zwrot w kierunku lewicy w wyborach w USA (pudło) i powolny renesans innego typu Cesarstwa Austro - Wegier (pudło). Na szokujące przepowiednie Saxo Banku patrzy się więc jak na coś co pewnie się nie zdarzy (i pewnie na szczęście), ale też i na coś nad czym warto się pochylić jako głębszym problemem, który kiedyś na pewno znajdzie swoje szokujące lub nie, rozwiązanie. W tym roku Saxo Bank mówi (na 2019) m.in. o kupnie Tesli przez Apple, recesji w Niemczech, kłopotach Netflixa czy spadku funta i zrównaniu się z dolarem.

Jeśli mogą prognozować Duńczycy to dlaczego nie Polacy (już kolejny rok) i nawet w tym roku 11 (choć kilka podobny w wydźwięku). Jeśli ekonomia i finanse są zajęte ... to dlaczego nie energetyka. Tak więc poniżej specjalne, "szokujące prognozy dla energetyki" w roku 2019, ale na początek (w przeciwieństwie do Saxo Banku - sprawdźmy jak się "sprawdzały" moje szokujące prognozy z 2018 - mały spoiler - całkiem nieźle sobie poradziłem :)):

(897x1411)

TO W TAKIM RAZIE TERAZ SZOKUJĄCE PROGNOZY NA 2019 ROK

Co prawda okazuje się, że świat jest już wystarczająco szokujący, że nie za bardzo daje się wymyślić coś bardziej niezwykłego, ale próbujemy:

1. Minister Energii stawia na OZE (po ostatnich badaniach wiatraków on i off shore, w końcu wszystko możliwe) - kolosalna zmiana w strategii energetycznej Polski. Ostanie badania i symulacje pokazują ścieżkę OZE w nowym (zmodyfikowanym) PEP 2040. Reaktywacja energetyki wiatrowej na lądzie (kolejne 10 tys. MW do 2030) i jeszcze lepsze inwestycje na Bałtyku (najlepsze morze dla wiatru) czynią z Polski europejskiego wiatrowego czempiona. Wraz z planami inwestycji rosną i nowe polskie firmy technologiczne (zarówno do tej pory istniejące na rynku - nowy projekt 16 - to megawatowego !!! wiatraka Ursus 2020, jak i zupełnie nowe - polska koncepcja pływających i giętkich wiatraków). Jedynie co potrzebne ... żeby wiał wiatr (od morza).

2. Donald Trump nawraca się na politykę ekologiczną (wpływ Melanii i Al Gore'a). Szokujące informacje napływają ze Stanów Zjednoczonych. Po kilkugodzinnej rozmowie Trump - Gore, ogłaszana jest radykalna zmiana amerykańskiej polityki energetyczno-klimatycznej. USA stawiają na "zielone" i zamykają wszystkie elektrownie węglowe do 2030. Gigantyczne inwestycje planowane w pokryciu południowych stanów wielkimi obiektami fotowoltaicznymi i planem zmiany nazwy San Francisco na San Fotowoltaisko. Specjalnym pełnomocnikiem zmian zostaje mianowana Melania Trump, która od razu ponownie podpisuje Paryskie Porozumienie Klimatyczne, a nawet zachęca do zaostrzenia postanowień. USA decyduje się na "plan Melanii" - inwestycje warte 100 biliardów (!!!) dolarów na przebudowę infrastruktury USA i staje się liderem zmian energetycznych

3. Greenpeace blokuje węglowy sektor energetyczny (to proste i pewne), ale i składa pozew dla wszystkich o nazwisku Sobieski za użycie nazwy w kopalniach (trwają też poszukiwania Bolesława Śmiałego) - kampania antywęglowa rozkręca się na wszystkich frontach. Codziennością stają spektakularne wejścia na instalacje energetyczne (zwykle chłodnie kominowe) oraz blokowanie dróg dojazdowych do elektrowni węglowych jak i kopalnie. Samochody służbowe i ciężarowe węglowego biznesu są malowane sprayami, a wersjach ekstremalnych obrzucane ekskrementami. Przed siedzibami spółek energetycznych oraz przed Ministerstwem Energii trwa ciągły protest "zielonych namiotów", a bryły węgla są rozdawane politykom wraz z plakietką "Śmierć". Walka przenosi się też na obszar prawny. Wszystkie spółki są pozywane za szkody wyrządzane klimatowi, a następnie fala pozwów przetacza się na inwestujące w nich bańki, firmy ubezpieczeniowe a następnie na zwykłych obywateli. Pozywa się wszystkich mających jakikolwiek związek z węglem (Węgiel, Węglowski, Węgielski, Weglarz), dalej idą także Brunatny(a) i Kamienny(a) ale swoje dostaje także familia Sobieskich (bo ich nazwisko jest w nazwie kopalni węgla). Docelowo - każdy kto ma w jakikolwiek sposób związek z tym biznesem - będzie miał pozew.

4. A dla odmiany ... Francja ogłasza koniec polityki klimatycznej ("żółte koszulki" i wcale nie tak nieprawdopodobne). Szokujący wynik wyborów (europejskich) we Francji (zwyciężają nowe partie) i kryzys parlamentarny wyłaniające zupełnie nowe rozdanie polityczne. Nowy rząd diametralnie zmienia politykę wewnętrzną i energetyczną, zatrzymując w zasadzie wszelkie działania pro-klimatyczne. Zniesiona zostaje akcyza i podatki na paliwo, a wszelkie akcje proklimatyczne odwołane. Elektrownie atomowe pracują na maksa, a program opuszczenia węgla jest już nieaktualny. Francja chce zmienić reguły rozliczeń i europejskich regulacji preferując przejście na model porównywania jednostkowej emisyjności w gCO2/kWh - forsowana dopuszczalna granica 100 gCO2/kWh w każdym kraju. Francja jak Francja - zawsze działa po francusku i będzie opiekować się klimatem po swojemu.

5. Rekompensaty "za energię" w innowacyjnych bonach (pomysł - może zupa, książki, benzyna, oraz ogrodnik i kucharz, tancerka i masaż). Podwyżki cen za energię stają się wielkim problemem (media) i konieczny politycznie staje się program rekompensat. Jak zawsze nie do końca rozwiązany jest problem pieniędzy (kto ma płacić za rekompensaty, a Prezes Bando sceptycznie podchodzi do propozycji że energetyka "podniesie ale potem oszczędzi i dopłaci"), ani unijnych notyfikacji programów wobec czego uruchamiany jest innowacyjny plan - "bon" za rekompensatę. Energia będzie droższa, ale klient indywidualny może wybrać z "systemu kafeteryjnego" jakąś rekompensatę rzeczową (wtedy nie ma problemów z URE i UE) - może pizza z dowozem, może litry benzyny (to forsowane przez jeden koncern), może m3 gazu (inny koncern) albo nawet jeszcze wizyta lekarza, przegląd instalacji hydraulicznej lub dla bardziej wyrafinowanych - artystyczny występ tancerek lub masaż (klasyczny wyłącznie). Program z entuzjazmem jest przyjęty w grupie taryfowej G11, ale jest problem z małym i dużym biznesem - trwają prace koncepcyjne nad formami rekompensat - może ogłoszenia komercyjne w telewizji, a może darmowa komunikacja miejska dla pracowników.

6. Koniec świata w 2030 (nowa kometa na kursie kolizyjnym). Ale UE kontynuuje zwiększanie celów klimatycznych. Ciągłe przeszukiwanie nieba pokazuje nowe zagrożenie - wielki obiekt kosmiczny pod enigmatyczną nazwą 2013 TV135 jednak przyleci wcześniej i nie minie Ziemi. Symulacje uderzenia są zdumiewająco podobne do ostatnich dni dinozaurów - olbrzymi krater, zmiana osi obrotu ziemi, globalna ciemność, ... i koniec cywilizacji. Następuje nagły wzrost zainteresowania religią i tajemniczymi praktykami - wszyscy przygotowują się na najgorsze. Jednak pomimo tego stanowisko UE jest niezmienne - polityka klimatyczna i redukcja CO2 musi być kontynuowana bo to stanowi największe zagrożenie dla świata - więc szef KE naciska wszystkie państwa na prawidłowe raportowania wg. pakietu zimowego. UE obraduje i wysyła kolejne Dyrektywy i sprawozdania. Po dwóch miesiącach sprawa się wyjaśnia - okazuje się, że sprzątaczka w centrum badawczym potrąciła mopem urządzenia pomiarowe i 2013 TV135 nie jest jednak zagrożeniem. Komisja UE triumfuje - dalej CO2 jest największym zagrożeniem i wszystko wraca do porządku, jedynie organizacje religijne tracą, a ludzie wracają do hedonizmu.

7. Pelexitowy opt-out z polityki energetycznej UE (mało śmieszne zdaję sobie sprawę). Wprowadzenie MSR (Market Stability Reserve) z początkiem 2019 dramatycznie zmienia się sytuacja na rynku handlu uprawnieniami i cena certyfikatu EUA przebija poziom 100 Euro/tonę. Protesty polskich przedsiębiorstw i całego sektora osiągają poziom krytyczny i na jednym z posiedzeń komisji ogłaszane jest wdrożenie programu "opt-out" europejskiej polityki klimatycznej. Stanowisko polskiego rządu i polskich prawników jest przeciwne do prawników europejskich i spór przesuwa się w stronę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wszelkie polskie płatności za CO2 (po 100 Euro za tonę) zostają pierwszą decyzją trybunału kierowane na specjalne konto "escrow", do chwili wyjaśnienia sporu, co powoduje pośrednio dymisję polskiego Ministra Finansów (bo tam nic nie idzie z płatności i budżet się nie spina). Impas trwa i przewiduje się finalny wyrok w okolicach 2021, jeśli nie będzie kolejnych opóźnień.

8. Elektrownia w każdym z nas ... - innowacyjne systemy odbioru energii. Energetyka rozproszona i klastrowanie schodzi na poszczególnych ludzi i wprowadzane są pierwsze systemy odbioru energii w czasie aerobiku. Okazuje się, że nie musimy wcale podnosić ciężary ale zastosować nowe kombinezony Aero-Power z ustawianym poziomem odbioru energii (zwiększania obciążenia podczas chodzenia, ćwiczeń i biegu). Następnie całość naszego wysiłku idzie w ubraniowy akumulator a Tesla już proponuje bezprzewodowe łączenie go z domowym magazynem energii PowerWall. Tak więc poranny jogging może pozwolić nam na darmowe podgrzanie wody na śniadaniową herbatę, a godzinne ćwiczenia to już wieczorne oglądanie telewizji i kawałek klimatyzacji (jeśli ktoś mocno się spoci). Ubrania Aero-Power można łączyć w klastry, a te klastry wprowadzać na rynki energii i już powstają nowe amerykańskie startupy z udziałem Transition Technologies pracują nad globalnym system łączenia odbioru energii od ludzi. Przy takim tempie - w okolicach 2025 nie będzie potrzebne w USA nawet do 20 GW w elektrowniach.

9. "Czysty węgiel" i zmiana reguł gry na rynku energetycznym (mało prawdopodobne, zdaje sobie sprawę). W drugiej połowie roku, rynek elektryzuje informacja o testowych próbach nowej formy spalania węgla. Wiodące polskie instytuty badawcze i naukowe, patentują plazmowo-jonową komorę paleniskową, gdzie węgiel (energetyczny) spalany jest całkowicie (!!), a emisja CO2 (jak i innych zanieczyszczeń) wynosi 0 !!!. Jak to się dzieje nie wiadomo, bo wynalazcy nie ujawniają jakichkolwiek szczegółów z uwagi na możliwe próby kradzieży technologii (na Śląsku zatrzymano już dwie grupy - japońską i białoruską, które wykazywały nienaturalne zainteresowanie badaniami). Analogiczne wielkie badania uruchamiają największe koncerny technologiczne, ale my jesteśmy z przodu i patentujemy. Więc wszyscy pokazują nowe koncepcje strategii energetycznej Polski - jeśli nowa komora sprawdzi się w dużych kotłach - to węgiel wraca jako król energetyki.

10. Magazyn energii pod Siedlcami na innowacyjnej technologii biologicznej (energia, tlen, karpie, raki, biogaz, szczupak, itp.) - "Game changer" pojawia się także w technologii magazynowania. Zamiast kłopotliwych baterii z metalami rzadkimi - może korzystać z tanich i efektywnych systemów biologicznych. Nowy polski magazyn ma łączyć ze sobą technologie wytwarzania energii z hodowlą biologiczną ryb w stawach, nowymi reaktorami biogazowymi i kaskadowym przetwarzaniem energii. Oczywiście wymaga to stawów i zieleniny (więc kraje afrykańskie i bliskiego wschodu są trochę rozczarowane), ale dla Polski i Europy centralnej koncepcja wydaje się idealna. Jeśli testy pełnokomercyjne potwierdzą się to można liczyć nawet na 500-1000 MW w bio-magazynach w 2020.

11. Nowe badania klimatu odwracają ocieplenie!!!! Elektrownia Bełchatów z dopłatami za emisję CO2 (marzenie części sektora energetycznego). Wrzesień 2019 to nowy przełom. Rosyjska badaczka Valentina Zharkova ogłasza nowe wyniki badań i modelu klimatycznego (cykl słoneczny i nagły okres ochłodzenia). Na początku wyśmiewana i krytykowana po kilku chwilach i miesiącach staje się ikoną "nowej klimatologii". Szczegółowe wyniki pomiaru promieniowania (sonda słoneczna Polar Parker Probe) potwierdzają wszystko, a rekordowo zimny wrzesień, październik i listopad dokłada swoje. Następuje zmiana pomysłu na ETS - zamiast płacić za emisję CO2 - certyfikaty EUA będą oznaczały dopłatę do generacji energii. Wszelkie elektrownie węglowe są wręcz proszone aby zwiększyć emisję, a wobec tego nowe odkrywki węgla brunatnego w Polsce dostają zielone światło. Teraz CO2 jest w cenie i w tym naszym CO2 widzimy jedyną szansę na uratowanie klimatu.

I jeszcze tylko życząc dobrego humoru i Szczęśliwych, Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia...

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: oki 14.12.2018r. 10:40
he, he, rewelacja. Nareszcie porcja dobrego humoru na koniec tygodnia. Proponuję dwie poprawki. a) do pkt. 8) tt... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-12-2018r. 14:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 15.12.2018r. 20:47
"Elektrownia Bełchatów z dopłatami za emisje". Normalnie byłoby śmieszne, ale jest smutne, bo polityka... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-12-2018r. 20:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 19.12.2018r. 10:42
Nieefektywna technicznie i ekonomicznie ch-ka źródeł OZE wymusza dokładnie wszystko: węgiel będzie opluty i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 19.12.2018r. 19:12
Dopóki będzie monopol energetyki węglowej,centralne zarządzanie, blokowanie rozwoju OZE i energetyki rozproszonej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 20.12.2018r. 11:21
Przyjąłeś dogmat ideologiczny przyjmując, że energetyka wielkoskalowa jest zła, i mylisz się w każdym calu, bo tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE