ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy gigant na rynku offshore
22.05.2019r. 14:44

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, portugalski koncern energetyczny EDP oraz francuski koncern energetyczny Engie ogłosiły utworzenie joint venture, które będzie wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. Obie firmy mają już na koncie wspólną realizację inwestycji w offshore, a łącząc swoje siły, zapowiadają wejście do grona pięciu największych inwestorów na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

W nowym joint venture EDP i Engie będą miałyby odpowiednio po połowie udziałów. Działalność nowego podmiotu ma obejmować realizację stacjonarnych i pływających farm wiatrowych.

Powstające joint venture będzie jedynym podmiotem, za pośrednictwem którego EDP - poprzez swoją spółkę zależną EDP Renewables (EDPR) - a także Engie będą realizować inwestycje w projekty morskich farm wiatrowych.

Zgodnie z ustaleniami EDP i Engie połączą swoje portfele istniejących morskich farm wiatrowych oraz projektów będących w fazie realizacji. Joint venture ma wyjściowo posiadać łącznie 1,5 GW mocy zainstalowanej w projektach w fazie budowy i 4 GW mocy zainstalowanej w planowanych projektach.

Do 2025 r. portugalsko-francuskie joint venture ma dysponować portfelem, w którego skład wejdą projekty w fazie eksploatacji i w budowie o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 7 GW, a także projekty na zaawansowanym etapie realizacji o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 10 GW.

Oba koncerny podkreślają, że joint venture powstaje przede wszystkim z myślą o rynkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i wybranych lokalizacjach w Azji - uznając, że te regiony mają największy potencjał wzrostu.
Realne jest postawienie farm wiatrowych m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego z uwagi na posiadanie przez EDPR koncesji dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych po 200 MW, które Portugalczycy kupili od belgisjkiej firmy Deme (ponadto EDPR działa aktywnie na polskim rynku lądowych wiatraków, posiadając zainstalowane 418 MW).

EDP podkreśla w komunikacie, że model działalności nowego joint venture będzie opierać się na samofinansowaniu, a realizowane w jego ramach projekty będą spełniać kryteria inwestycyjne obu spółek.

Portugalczycy i Francuzi zamierzają rozpocząć działalność joint venture, po uzyskaniu niezbędnych zgód, przed końcem 2019 r.

EDPR i Engie zawiązują ściślejszą współprace po trwającej od kilku lat współpracy obu podmiotów w charakterze partnerów konsorcjalnych przy realizacji projektów farm wiatrowych w Dieppe Le Tréport i Yeu Noirmoutier we Francji oraz w brytyjskim projekcie Moray East i Moray West (dla pierwszego z tych projektów, o docelowej mocy 950 MW, uzyskano już finansowanie)

EDPR i Engie współpracują również jako partnerzy przy realizacji dwóch projektów pływających morskich farm wiatrowych we Francji i w Portugalii, a także przy trwającym obecnie we Francji przetargu na budowę morskiej farmy wiatrowej mającej powstać na wysokości Dunkierki.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE