ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Baltic Power apeluje o system wsparcia dla offshore
23.05.2019r. 14:06

- Potrzebujemy stabilnego systemu wsparcia, zabezpieczenia finansowego dla projektów, które będą działać przez 25- 30 lat - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Krzysztof Kidawa, prezes Baltic Power z Grupy PKN Orlen.

- Jeśli startujemy z projektami takimi jak offshore, które są na wstępnym etapie realizacji, a ich liczba jest niewielka, trudno tworzyć warunki,w których będziemy konkurować ceną - powiedział. Dodał, że na rynku funkcjonują różne modele jak kontrakt różnicowy. - Potrzebujemy stabilnego systemu wsparcia, zabezpieczenia finansowego dla projektów, które będą działać przez 25- 30 lat. Należy pomyśleć o bardziej efektywnym systemie, aby zakończyć wszystkie projekty pilotażowe w ramach pierwszej fazy już przygotowywanych projektów. Niemcy także wdrażali kilka faz rozwoju rynku offshore. Obecnie przygotowują system do rozwoju trzeciej fazy - powiedział prezes.

Dodał, że w projekcie polityki energetycznej do 2040 zapisano 10 GW morskich farm wiatrowych. - To są inwestycje na poziomie 100 mld zł. Kwota i skala inwestycji uprawomocnia stworzenie jednego, spójnego systemu prawnego i systemu wsparcia. Tak duże inwestycje powinny być realizowane w przejrzysty sposób - powiedział.

Mówił też o konieczności przyspieszenia procedur. - Procesów gospodarczych, jak offshore, jeszcze nie było. Czerpmy z doświadczeń innych krajów, a nie wyważajmy drzwi już otwartych. Oczywiście nie da się jeden do jeden przenieść rozwiązań z Wielkiej Brytanii, bo jest to inna kultura prawna. Widzimy w Orlenie jak różni się kontraktacja w sektorze upstream, na rynku globalnym. To zupełnie inny kultura - powiedział.
Zaproponował, aby w ramach prawa geologicznego dać możliwość kupienia danych geologicznych od partnera, sąsiada, aby skrócić ten proces. - Te same badania kosztują miliony dolarów. Można je odkupić od innego konsorcjum, które już takie badania zrobiło, co skróci czas. Patrzmy na doświadczenia zagraniczne i optymalizujemy rozwiązania, które już mamy na przykład w sektorze upstream - podkreślił.

- Długo przygotowywaliśmy się do tego projektu, ale teraz wiemy, że chcemy go zrealizować. Dla nas to kwestia czasu. Potrzebujemy jednak zmian, o których wspomniałem - zakończył cytowany przez BiznesAlert.pl Kidawa.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE