ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Handelsblatt: polityka klimatyczna musi uwzględniać możliwości technologiczne
24.06.2019r. 10:50

Ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" krytykuje w poniedziałek rygorystyczne postulaty Zielonych dotyczące polityki ochrony klimatu. Zdaniem gazety są one często sprzeczne ze sobą i nie uwzględniają możliwości technologicznych.

"Neutralność klimatyczna to nie jest jedynie kwestia dobrej woli, ale też możliwości technicznych, ich granic, a także kosztów" - pisze "Handelsblatt".

"Nikt nie może oprzeć się sile przyciągania Zielonych. Ani CDU, ani SPD, ani gospodarka, ani tym bardziej coraz liczniejsi wyborcy. Niemal wszyscy domagają się teraz tego, co przez długie lata było trzonem programu Zielonych: ambitnej polityki klimatycznej i energetycznej, która szybko doprowadzi do tego, że Niemcy staną się gospodarką neutralną dla klimatu. Kto jednak chce naśladować, czy nawet przebić Zielonych w ich żądaniach powinien być ostrożny: nie wszystkie ich pomysły są spójne. Istnieje cały szereg sprzeczności" - ostrzega gazeta.

Zdaniem "Handelsblatta" nie da się pogodzić rezygnacji z atomu i węgla z dalszym ograniczaniem pozyskiwania prądu z paliw kopalnych - czego chcą Zieloni. Oprócz tego, dziennik uważa, że nawet przy najlepszej woli nie da się całkowicie uniknąć emisji CO2 przez przemysł i należy znaleźć sposoby jego magazynowania. Zieloni tymczasem zawsze sprzeciwiali się sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) - procesowi polegającemu na oddzieleniu, wychwyceniu i składowaniu tego gazu.

"Jak ktoś chce jednego, to nie może odrzucać drugiego. Zieloni będą musieli się zdecydować. Nie wystarczy liczyć na cuda" - krytykuje dziennik. Nadmienia przy tym, że producenci stali i przemysł chemiczny pracują nad rozwiązaniami, które doprowadziłyby do eliminacji emisji CO2. Są one jednak na etapie doświadczeń laboratoryjnych.
Gazeta zwraca też uwagę, że forsowany przez Zielonych postulat wprowadzenia opłaty od emisji CO2 zaszkodzi przede wszystkim energochłonnym przedsiębiorstwom, które są siłą napędową niemieckiej gospodarki. Doprowadzi to do spadku ich konkurencyjności na światowych rynkach.

"Istnieje niebezpieczeństwo, że formułowane przez Zielonych żądania okażą się niemożliwe do zrealizowania albo wyjątkowo drogie" - konkluduje "Handelsblatt".

Po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Zieloni odnieśli znaczący sukces, kwestia ochrony klimatu stała się politycznym priorytetem dla ugrupowań koalicji rządowej CDU/CSU-SPD.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE