ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Izrael wstrzymuje dostawy paliwa do elektrowni w Strefie Gazy
25.06.2019r. 12:00

Izrael poinformował we wtorek, że wstrzymał dostawy paliwa do jedynej elektrowni w Strefie Gazy z powodu płonących balonów wysyłanych z tej palestyńskiej enklawy przez bojowników Hamasu. Mieszkańcy Strefy od lat muszą znosić uciążliwe przerwy w dostawach energii elektrycznej.

"Na skutek wysyłania płonących balonów ze Strefy Gazy do Izraela oraz pożarów wywołanych (przez nie) na terytoriach izraelskich przy granicy ze Strefą Gazy, dziś rano podjęto decyzję o wstrzymaniu do odwołania transportów paliwa do elektrowni w Gazie przez przejście graniczne Kerem Szalom" - poinformowała Cogat, izraelska instytucja odpowiedzialna za operacje cywilne na terytoriach palestyńskich.

Od około roku palestyńscy bojownicy wysyłają nad terytorium Izraela płonące balony oraz balony z przyczepionymi niewielkimi ładunkami wybuchami; protestują w ten sposób przeciw izraelskiej blokadzie Strefy i domagają się prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli bądź zostali wypędzeni, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

Balony po dotarciu do celu często wywołują pożary. Jak przekazało izraelskie radio, tylko w poniedziałek na terenach graniczących ze Strefą Gazy wybuchło z tego powodu 15 pożarów.

Mieszkańcy Strefy Gazy od lat muszą liczyć się z częstymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, wielu z nich ratuje się własnymi generatorami. Enklawa ma prąd dzięki elektrowni, ale też wskutek dostaw z Izraela i Egiptu.
Sytuacja poprawiła się w październiku 2018 roku, gdy w dostawy paliwa zaangażował się Katar - dzięki nim mieszkańcy Strefy otrzymują prąd przez 12 godzin na dobę, a nie tylko przez sześć, jak wcześniej. Według mediów w czerwcu władze Kataru wydały na ten cel ok. 9 mln euro.

Dostawy paliwa, koordynowane przez Izrael wraz z ONZ i opłacane przez Katar, zostały uzgodnione pod koniec zeszłego roku w ramach rozejmu między Izraelem i przywódcami Hamasu.

W 2007 roku Izrael przy udziale Egiptu zaostrzył blokadę Strefy Gazy, co oba kraje uzasadniały względami bezpieczeństwa po przejęciu władzy w enklawie przez Hamas; krytycy Izraela uważają to za zbiorową karę wobec ludności zamieszkującej Strefę. Hamas, który wśród swoich celów wymienia zniszczenie państwa żydowskiego, jest uznawany przez Unię Europejską, Izrael i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE