ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki biznes przedstawia alternatywę dla podatku od emisji. Cenę CO2 określiłby rynek
12.07.2019r. 12:33

Po przedstawieniu przez niemiecką minister środowiska Svenję Schulze planu dotyczącego podatku od emisji CO2, przedstawiciele biznesu opublikowali raport ekspercki, w którym zaproponowali alternatywne rozwiązanie - informuje BiznesAlert.pl.

Pomysł polega na tym, że firmy musiałyby kupować prawa do emisji CO2. Z takim certyfikatem emisji mogłyby one zdecydować: emitować CO2 lub zainwestować w przyjazną środowisku alternatywę i sprzedać certyfikat. Tak więc cenę CO2 określiłby rynek, a nie państwo, jak w przypadku podatku od emisji CO2. - Byłby to rozsądny system. Ważne jest jednak, abyśmy określili granicę - ograniczając to, co nam zostało, aby naprawdę osiągnąć cel 1,5 stopnia - uważa Lukas Köhler, ekspert ds. klimatu FDP.

Zaletą handlu emisjami jest to, że państwo ustala stałą ilość uprawnień, więcej dwutlenku węgla nie może być wyemitowane. Liczba certyfikatów jest zmniejszana co roku. Od 2005 roku w Europie wprowadzono handel emisjami dla elektrowni i energochłonnego przemysłu - na przykład hut stali. Politycy tacy jak Lukas Köhler wzywają do włączenia sektorów transportu i ciepłownictwa do europejskiego handlu emisjami.

Jednak w przypadku sektorów potrzebne są różne ceny. W przypadku elektrowni nawet niska cena węgla ułatwi inwestowanie w zielone alternatywy. Jednak dla osób dojeżdżających do pracy lub właścicieli mieszkań alternatywy są znacznie droższe - na przykład samochód elektryczny lub nowe ogrzewanie. Tutaj cena CO2 musiałaby być znacznie wyższa. Minister środowiska Schulze z SPD jest krytyczna co do tego pomysłu: - Łatwo powiedzieć, że jest to cena, która bardzo szybko może być bardzo wysoka - każdy musiałby za to zapłacić, a nie każdy będzie w stanie to zrobić. Ja też chcę ochrony klimatu jest sukcesem i musimy zabrać jak najwięcej ludzi - przekonywała.
Dzięki podatkowi od emisji CO2 można z góry określić, jak powinna być cena. Firmy i konsumenci mogą się do niego dostosować. Dlatego Schulze proponuje podatek od emisji CO2 - z odszkodowaniem społecznym.

Inny problemem handlu emisjami jest to, że wszystkie kraje UE musiałyby zgodzić się na jego rozszerzenie. Jest to mało prawdopodobne, dlatego kanclerz Merkel zaproponowała: - I tak musielibyśmy wymyślić dodatkowy system, ponieważ wtedy nie będziemy mogli po prostu wprowadzić go do systemu europejskiego, jeśli nie ma decyzji całej Unii Europejskiej - mówiła cytowana przez BiznesAlert.pl kanclerz. Oznaczałoby to oddzielne certyfikaty tylko dla Niemiec.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: luki 12.07.2019r. 13:10
To Niemieckie ciepłownictwo nie jest włączone do handlu CO2?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-07-2019r. 11:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 14.07.2019r. 13:54
Przecież to żaden rynek, sytuacja do złudzenia będzie przypominać polskie zielone certyfikaty. W dalszym ciągu będzie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 15-07-2019r. 11:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE