ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie w Tauronie Wydobycie, rezygnacja prezesa
19.07.2019r. 11:03 19.07.2019r. 09:11

Uruchomienie środków pieniężnych dla pracowników Tauron Wydobycie, w ramach funduszu płac to główne postanowienie podpisanego w czwartek porozumienia pomiędzy reprezentatywnymi organizacjami związkowymi a zarządem spółki. Przyspieszone zostają również rozmowy płacowe Rady Społecznej Grupy Tauron. Rezygnację z funkcji prezesa złożył pełniący ją zaledwie od początku czerwca Sławomir Obidziński.

"Pan prezes złożył rezygnację z dniem dzisiejszym, nie informując o jej przyczynach" - powiedział w piątek PAP rzecznik spółki Daniel Iwan.

Wczorajsze porozumienie to efekt prowadzonych od tygodnia rozmów z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi w segmencie wydobywczym Grupy Tauron.

Zgodnie z jego zapisami pracownikom Tauron Wydobycie zostaną wypłacone jeszcze w lipcu środki pieniężne z funduszu płac Spółki - naliczone na podstawie "Porozumienia w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń w Spółkach Zależnych Grupy Taurn w latach 2017 -2019".

Wysokość indywidualnej wypłaty będzie uzależniona od ilości przepracowanych dni roboczych w pierwszym półroczu 2019 r. W ramach wyżej wymienionych uzgodnień wypłacone zostanie pracownikom średnio po 1000 zł brutto.

W miesiącu sierpniu br. rozpoczną się przyspieszone o miesiąc rozmowy Rady Społecznej dotyczące wzrostu wynagrodzeń pracowników Grupy.

- Grupa Taurn i tym samym spółka Tauron Wydobycie przykładają dużą wagę do spraw społecznych, czego wyrazem jest aktywny dialog ze reprezentatywnymi organizacjami związkowymi - mówi Andrzej Okoń, wiceprezes Taurona Wydobycie.
Podpisane porozumienie odnosi się również do zgłaszanych kwestii związanych z organizacją pracy zakładów górniczych i stanem sprzętu technicznego. W tym zakresie porozumienie przewiduje niezwłoczne przeprowadzenie audytu przez służby techniczne zakładów górniczych.

W miniony piątek górnicy z należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Janina w Libiążu (Małopolskie) anonimowo przekazywali mediom informacje, że tego dnia poranna zmiana nie zjechała na dół do pracy. Spółka nie potwierdziła informacji o strajku; jej przedstawiciele podali natomiast, że w kopalni doszło do spotkania ze stroną społeczną - uczestniczyli w nim m.in. górnicy, którzy w tym dniu nie pracowali, bo mieli wolny dzień. Pracownicy zgłosili m.in. żądania płacowe, wyrażali też obawy o przyszłość przynoszącej straty kopalni Janina.

W poniedziałek rozmowy z przedstawicielami załogi i związków zawodowych wszystkich trzech zakładów należących do Tauron Wydobycie (Janina, Brzeszcze i Sobieski) były kontynuowane w siedzibie firmy w Jaworznie.

W końcu kwietnia br. działająca w grupie Tauron Rada Społeczna, skupiająca przedstawicieli związków zawodowych, zawarła z zarządem grupy tzw. porozumienie ramowe, przewidujące m.in. średnio tysiąc zł brutto jednorazowej premii i gwarancję wznowienia rozmów płacowych we wrześniu. Na tej podstawie w niektórych spółkach grupy Tauron zawarto następnie szczegółowe porozumienia, których zapisy nie mogły być mniej korzystne niż w porozumieniu ramowym. W spółce Tauron Wydobycie takie porozumienie podpisano 16 maja. Wysokość nagrody dla poszczególnych pracowników była tam uzależniona od ich zaangażowania w pracę i liczby dniówek przepracowanych od początku roku.

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" poinformował natomiast w piątek, że nie akceptuje porozumienia podpisanego w spółce Tauron Wydobycie. W opinii związku, protestującym górnikom należą się realne i stałe podwyżki płac, a nie jednorazowe dodatki.

"Przez lata górnicy i branża górnicza znosiła wiele wyrzeczeń. Kryzys, dekoniunktura, restrukturyzacja, potrzeba oszczędności i konieczność zabezpieczenia środków finansowych na inwestycje - powodów by ciąć prawa i zamrażać pensje było całe mnóstwo. Zawsze wtedy mówiono górnikom, że trzeba zacisnąć pasa po to, by później było lepiej. Teraz, gdy górnictwo prosperuje dobrze, osiąga zyski - spółki węglowe jakby zapomniały o tamtych obietnicach i nie wynagradzają górnikom należycie lat poświęceń, wyrzeczeń i ciężkiej pracy. To musi się zmienić!" - ocenił przewodniczący związku Bogusław Ziętek.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Adamek 19.07.2019r. 09:35
wreszcie cywilizowany dialog ze stroną społeczną
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE