ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PO-KO: projekt o udostępnianiu informacji o środowisku "antyspołeczny i antyprzyrodniczy"
19.07.2019r. 11:41

Posłanki PO-KO wezwały ministra środowiska Henryka Kowalczyka do reakcji i zabrania głosu w sprawie projektu noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Według nich, jest to projekt, który ma charakter "antyspołeczny i antyprzyrodniczy".

Na początku lipca rząd przyjął projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, którego celem jest usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, w tym z uzyskaniem decyzji środowiskowej. W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad tym projektem.

Posłanka Agnieszka Pomaska (PO-KO) powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że jest to "bardzo szkodliwa ustawa dla Polaków". Jak zaznaczyła, "chodzi o ustawę o ocenach oddziaływania na środowisko".

"To jest ustawa, która w znaczący sposób ograniczy prawa właścicieli gruntów, domów, do tego, żeby mieli wpływ na to, w jakim otoczeniu żyją. To jest ustawa, która sprawi, że Polacy, którzy na przykład po wakacjach wrócą do domu za chwilę mogą zobaczyć sto metrów od tego domu fermę norek, mogą zobaczyć składowisko śmieci, lub inną zagrażającą zdrowiu i życiu inwestycję. To jest ustawa, która ma charakter antyspołeczny, antyprzyrodniczy i która będzie dzisiaj głosowana podczas posiedzenia Sejmu. W takim ekspresowym trybie przeszła przez Sejm i może już w ciągu najbliższego miesiąca obowiązywać" - podkreśliła Pomaska.

"Wzywamy ministra środowiska Henryka Kowalczyka - wiem, że obronił się podczas wotum nieufności - ale wzywamy ministra środowiska do reakcji w tej sprawie i do zabrania głosu w tej sprawie. Ta ustawa sprawi, że będzie zagrożone i środowisko naturalne, ale przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Nie możemy do tego dopuścić i stanowczo się temu sprzeciwiamy, ale w pierwszej kolejności wzywamy ministra środowiska do zajęcia stanowiska w sprawie tej ustawy" - oświadczyła posłanka PO-KO.
Posłanka Gabriela Lenartowicz (PO-KO) zauważyła, że projekt noweli przygotował rząd. "Dzisiaj to jest ustawa rządowa, która w różnych konfiguracjach przeleżała się od początku de facto kadencji Sejmu. Bo od początku kadencji PiS chce zlikwidować udział, wpływ obywateli, na otoczenie, a zwłaszcza wpływ organizacji ekologicznych na otoczenie" - podkreśliła.

Jak dodała, ostatnia wersja noweli ustawy "leżała w rządzie kilka miesięcy". "I nagle we wtorek w nocy znalazła się w Sejmie po to, by już być na pierwszym czytaniu w komisji w środę, a dzisiaj będziemy już ją głosować" - zaznaczyła Lenartowicz.

Zwróciła uwagę, że "odrzucony został wniosek PO-KO o wysłuchanie publiczne, odrzucane są wszystkie propozycje, które są z tym związane". "Pytanie - dlaczego? Bo to jest ustawa nie tylko szkodliwa dla obywateli i dla ludzi, ale to jest +deweloper inwestor plus+. To jest ustawa, która w znaczący sposób ułatwia, czy wręcz umożliwia inwestycje szkodliwe dla środowiska i dla ludzi bez zgody sąsiadów i bez zgody społeczności. To jest prezent dla inwestorów" - oceniła posłanka PO-KO.

"Ja mam takie pytanie - co obiecał PiS i komu? W takim trybie i w taki sposób dopycha kolanem tę ustawę. Tę ustawę można przeliczyć na konkretne miliony, konkretne miliony dla konkretnych inwestorów, a konkretne wielomiliardowe straty dla społeczeństwa. Bo jeśli ta ustawa zostanie przeprowadzona my nie będziemy mogli się ubiegać o środki europejskie na inwestycje środowiskowe i nie tylko środowiskowe, a jedna czwarta budżetu przyszłego UE jest przeznaczona na środowisko" - dodała Lenartowicz.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE