ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: tzw. pakiet prosumencki to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki
19.07.2019r. 17:48

Tzw. pakiet prosumencki zawarty w noweli ustawy o OZE to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla polskiej gospodarki - powiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W piątek dokument został przyjęty przez Sejm i trafi teraz do Senatu.

"Pakiet realizuje kolejny cel, który postawiliśmy sobie w ogłoszonym w styczniu programie Energia Plus. Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają energię elektryczną z mikroinstalacji (czyli do maksymalnej mocy 50 kW), dla których wytwarzanie energii elektrycznej nie jest głównym obszarem działalności, będą mogli być prosumentami energii odnawialnej. To samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich. Przyjęta dziś ustawa to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla polskiej gospodarki" - wskazuje, cytowana w piątkowym komunikacie, minister Emilewicz.

Efektem tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w noweli ustawy o OZE ma być to, że przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki - rozliczać "w korzystnym systemie opustów". "Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami energii odnawialnej i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i śmielej stosują gospodarstwa domowe" - podkreśla resort w piątkowym komunikacie.

Jak przypomniano, pakiet jest efektem prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE, pod przewodnictwem szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz. To pierwsza część zmian przygotowanych przez ten zespół - wskazuje MPiT. W planach, jak dodano, są kolejne ułatwienia, "które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski".
MPiT zwraca uwagę, że na mocy poprawki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt umożliwia także tworzenie spółdzielni energetycznych na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. "Spółdzielnie będą miały prawo do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów" - czytamy.

"Liczę na to, że te regulacje staną się silnym impulsem do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Już mamy pod tym względem konkretne osiągnięcia. W ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie ok. 28, 36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017 roku. Na koniec marca tego roku w sumie mieliśmy już ponad 65 tys. mikroinstalacji OZE" - zaznacza Emilewicz. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej już w tym roku Polska może znaleźć się już na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych - wskazuje resort.

Tzw. pakiet prosumencki przewiduje m.in.: wprowadzenie nowej definicji "prosumenta energii odnawialnej" i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Prosument będzie mógł wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacji (moc do 50kW).

Inne rozwiązanie to objęcie tak zdefiniowanych prosumentów systemem opustów. "Da im to możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Nadwyżki będą mogli "magazynować" w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne" - zaznacza MPiT.• Z kolei rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, ma umożliwić korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców.

Dodaj nowy Komentarze ( 35 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Ekon 29.07.2019r. 08:25
Jak w powiecie przybyło o 100% więcej samochodów elektrycznych a nawet o 1000% to żaden rozwój, to tylko zmiana sposobu przemieszczenia z bardziej biznesowego (napęd dieslowski napędza gospodarkę) na szpanerski. To dowód na to, że ileś tam osób się wzbogaciło i stać ich na zabawki. Biznes realny jeździe samochodami z napędem diesla, a taki na dorobku starymi na gaz. Rozwój byłby, gdyby przybyło 30% diesli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 29.07.2019r. 19:44
Najlepsze są Diesle z wyciętym filtrem cząstek stałych a i tak w odgłosie pracy traktora. I martwi się ten "realny biznes" jak będzie wjeżdżał do dużych miast bo zakazy coraz większe. Oczywiście powinni administracyjnie nie zakazywać, niech wjeżdżają i śmiecą spalinami dopóki ekonomicznie się nie wykończą w porównaniu z "zabawkami" na prąd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekon 31.07.2019r. 09:52
Do pesel Jeżdżę dieslem i nie ma odgłosu traktora. Poprzednie doskonale sprawowały się do 300 tys.km przebiegu. A jak mi ktoś zabrania wjeżdżać samochodem do miasta (patrz część Krakowa) to się tym nie martwię, nie wjeżdżam (turystycznie) nie wydaję tam, są inne piękne miejsca w Polsce i na świecie. Problem tego co wprowadził ograniczenia, ja tam nie płacę jak mnie nie chcą. A tak w ogóle to jak się kolega odniesie do udziału węgla w produkcji światowej bo zaległa dziwna cisza i kolega coś o filtrze cząstek stałych (chyba nie na temat).
PS
Mieszkańcy miast które wprowadzą zakaz wjazdu diesli będą mieli droższe usługi (niższa podaż) i słabszy zarobek np. z turystyki. Ich problem. Ale ich zapewne stać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekon 31.07.2019r. 10:01
Do pesel
Podziwiam twoją wiedzę, to może mnie oświecisz. Dlaczego to diesle są na cenzurowanym a nie samochody na benzynę? Przecież spalają mniej paliwa niż samochody na benzynę czyżby pomimo tego emitowały więcej CO2? A CO2 to nasz najgorszy wróg, o ile wiem. Czegóż to one (te diesle) więcej emitują a czegóż mniej bo chętnie bym się dowiedział.
PS
Przemysł petrochemiczny chyba w części się ostanie (np. dla potrzeb reszty świata). Czy u nas na produkcji jedynie smarów (itp.) się utrzyma, gdy za granicą będzie produkował wykorzystując wszystkie frakcje ropy? Z naszych sąsiadów ani Rosja ani Białoruś nie wyrzuci diesli i benzyniaków. Ciekaw jestem jak tam dojedziesz na elektrycznym napędzie. A ruch TIR idzie w kierunku Chin. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE