ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: tzw. pakiet prosumencki to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki
19.07.2019r. 17:48

Tzw. pakiet prosumencki zawarty w noweli ustawy o OZE to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla polskiej gospodarki - powiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W piątek dokument został przyjęty przez Sejm i trafi teraz do Senatu.

"Pakiet realizuje kolejny cel, który postawiliśmy sobie w ogłoszonym w styczniu programie Energia Plus. Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają energię elektryczną z mikroinstalacji (czyli do maksymalnej mocy 50 kW), dla których wytwarzanie energii elektrycznej nie jest głównym obszarem działalności, będą mogli być prosumentami energii odnawialnej. To samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich. Przyjęta dziś ustawa to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla polskiej gospodarki" - wskazuje, cytowana w piątkowym komunikacie, minister Emilewicz.

Efektem tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w noweli ustawy o OZE ma być to, że przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki - rozliczać "w korzystnym systemie opustów". "Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami energii odnawialnej i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i śmielej stosują gospodarstwa domowe" - podkreśla resort w piątkowym komunikacie.

Jak przypomniano, pakiet jest efektem prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE, pod przewodnictwem szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz. To pierwsza część zmian przygotowanych przez ten zespół - wskazuje MPiT. W planach, jak dodano, są kolejne ułatwienia, "które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski".
MPiT zwraca uwagę, że na mocy poprawki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt umożliwia także tworzenie spółdzielni energetycznych na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. "Spółdzielnie będą miały prawo do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów" - czytamy.

"Liczę na to, że te regulacje staną się silnym impulsem do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Już mamy pod tym względem konkretne osiągnięcia. W ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie ok. 28, 36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017 roku. Na koniec marca tego roku w sumie mieliśmy już ponad 65 tys. mikroinstalacji OZE" - zaznacza Emilewicz. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej już w tym roku Polska może znaleźć się już na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych - wskazuje resort.

Tzw. pakiet prosumencki przewiduje m.in.: wprowadzenie nowej definicji "prosumenta energii odnawialnej" i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Prosument będzie mógł wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacji (moc do 50kW).

Inne rozwiązanie to objęcie tak zdefiniowanych prosumentów systemem opustów. "Da im to możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Nadwyżki będą mogli "magazynować" w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne" - zaznacza MPiT.• Z kolei rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, ma umożliwić korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców.

Dodaj nowy Komentarze ( 35 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: pesel 21.07.2019r. 22:19
Chyba jednak określenie magazynowanie lub przechowanie jest najlepsze bo odnosi się do zdawania i brania jako czynności bardziej odległych w czasie. Kompensowanie i bilansowanie to takie na bieżąco.
Myślę, że po dzisiejszej dyskusji kolejne dwie osoby poznały słowo i sens określenia .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Praw 25.07.2019r. 07:55
Widzę, że kolega PESEL lubi myślenie dialektyczne. W artykule użyto sformułowania ""magazynować" w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych". Wprawdzie użyto "", ale po prostu użyto zwyczajnie niepoprawnego stwierdzenia, bo tu chodzi nie o żadne magazynowanie tylko rozliczanie sprzedaży i zakupu w czasie co z magazynowaniem w sieci nie ma nic wspólnego. Tym bardziej w magazynowaniem w sieci operatorów energetycznych. Ale dodam więcej, uważam, że użyto tego słowa świadomie, gdyż z powodu braku możliwości zmagazynowania energii w dużej skali usiłuje się stosując zamydlenie słowne zrobić wrażenie, że to magazynowanie to taka prosta rzecz nic nie kosztująca operatorów energetycznych. To moim zdaniem niekompetencja lub kompetentna próba manipulacji opinią publiczną, wysoce szkodliwa bo zacierająca problem związany z ideologią OZE. Dlatego słusznie kilka osób zwróciło uwagę, że tak nie wolno robić, bo odsuwanie problemu skończy się jeszcze większymi problemami. To nie pierwsza próba takiego myślenia bo dominująca wśród ekologów, polityków i dziennikarzy. Dlatego szczególnie groźna.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 26.07.2019r. 07:12
to określenie jednoznacznie rozumiane przez wiele osób związanych z branżą ale oczywiście można tworzyć teorie wyolbrzymiające problem szczegółowego rozumienia. A jak osoby kwestionujące określenie rozumieją określenie ? Klimatyzacja, klimat o określenie stanu otoczenia w którym człowiek przebywa i nie chodzi tylko o chłód ale i o ciepło czy wilgotność. Tak więc w zimie włączamy w samochodzie klimatyzację grzejącą i samochód, który nie ma chłodzenia ma klimatyzację. Można tak sytuację udziwnić.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Praw 26.07.2019r. 11:16
1.Które osoby związane z branżą? Może po nazwiskach.
2. Jeśli nawet ktoś tak rozumie rozliczanie okresowe sprzedanej i zakupionej energii czynnej jako "magazynowanie w sieci elektroenergetycznej operatorów" to znaczy, że chyba nic nie rozumie. A przede wszystkim nie nauczył się języka polskiego.
Cytuję internetowy słownik języka polskiego
"magazynować
1. «składać, przechowywać coś w jakimś pomieszczeniu lub pojemniku»
2. «gromadzić, odkładać coś w celu późniejszego wykorzystania»".
Nie zaśmiecajmy jeśli nie umysłów to chociażby języka ojczystego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 26.07.2019r. 17:16
Praw, dokładnie, terminologia "magazynowanie energii w sieci operatora" służy zaśmiecaniu umysłów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 26.07.2019r. 21:57
A czy można rozszerzyć na składowanie w magazynach podziemnych - tak jak gaz?
A na hałdach węglowych do późniejszego zużycia?
To to jest to "magazynowanie" w sieci, energii w węglu lub gazie i zużycie gdy będzie potrzebne gdy akurat prosumenci nie będą produkowali co nie znaczy, że akurat będą zużywali.
A poza tym popisy z gramatyki i elokwencji w języku polskim to nie na tym forum.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE