ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom zamierza zwiększyć przepustowość Turkish Stream
22.07.2019r. 13:45

Gazprom wraca do projektu rozbudowy sieci przesyłu gazu na południu Rosji. Według rosyjskich mediów monopolista przygotowuje się do zwiększania przepustowości gazociągu Turkish Stream - czytamy w BiznesAlert.pl.

Kommiersant informuje, że Gazprom podjął decyzję o dobudowaniu gazociągu Poczinki-Anapa, czyli fragmentu wschodniej odnogi Korytarza Południowego, który ma zapewnić surowiec dla eksportu gazociągiem Turkish Stream.

Magistrala Poczkinki-Anapa ma docelowo liczyć 1625,6 km. Jak wynika z danych z 2018 roku ułożono ponad 500 km. Korytarz Południowy składa się z dwóch odnóg: gazociągu Pisarewka-Anapa o długości 472 km (zbudowany) oraz wspomnianego gazociągu Poczkinki-Anapa. Po przeanalizowaniu przepustowości gazociągu czarnomorskiego w 2015 roku, Gazprom wstrzymał budowę połączenia Poczkinki-Anapa. Początkowo planowana była budowa gazociągu South Stream o przepustowości 63 mld m sześc. rocznie. Po przemianowaniu projektu w Turkish Stream została obniżona do 31,5 mld m sześc.

W 2016 roku Gazprom podjął decyzję o obniżeniu nakładów na realizację wschodniej odnogi Korytarza Południowego. Z kolei w marcu 2018 roku został ogłoszony przetarg na demontaż ułożonego dotychczas gazociągu Poczkinki-Anapa. Teraz Gazprom ponownie zmienił koncepcję.
W rozmowie z Kommiersantem przedstawiciele Gazpromu przekonują, że dokończenie budowy gazociągu Poczkinki-Anapa pozwoli zwiększyć efektywność systemu przesyłu gazu w kierunku Kraju Krasnodarskiego. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na paliwo w regionie oraz zapewnić odpowiednie wolumeny surowca do wtłaczania go do podziemnych magazynów zlokalizowanych w Północnym Kaukazie.

Jak wynika z wyliczeń gazety, budowa wspomnianego połączenia jest zbędna, ponieważ wzrost zużycia gazu na rynku wewnętrznym nie będzie na tyle duży aby wymagał rozbudowy infrastruktury. Według rozmówców Kommiersanta jedynym, rozsądnym powodem powrotu do projektu są przygotowania do zwiększenia przepustowości Turkish Stream, ponieważ w tym właśnie celu był projektowany gazociąg Poczkinki-Anapa - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE