ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: Dobre wyniki PGNiG w II kw. mogą być wskazówką na przyszłość, kurs akcji tego nie uwzględnia
22.08.2019r. 09:02

Przedstawione przez PGNiG pełne wyniki za drugi kwartał są zgodne z szacunkami spółki z końca lipca. Analitycy wskazują, że stanowiły one wtedy pozytywną niespodziankę i mogą być wskazówką co do wyników w kolejnych kwartałach. Kurs akcji PGNiG tego nie uwzględnia, gdyż mocno ucierpiał z powodu spadku cen gazu.

Analityk DM mBanku Kamil Kliszcz wskazuje, że wyniki PGNiG są w sumie zgodne ze wcześniejszymi szacunkami. Jedyna różnica dotyczy księgowej zmiany wysokości rezerw na koszty emisji CO2, ale to nie jest nic istotnego z operacyjnego punktu widzenia.

"Wstępne wyniki stanowiły pozytywną niespodziankę, zwłaszcza w segmencie obrotu oraz poszukiwań i wydobycia. W wydobyciu widać pewną kontrolę kosztów i to jest podobne do tego, co widzieliśmy w pierwszym kwartale, co mówi o stabilności. W obrocie pozytywna niespodzianka jest związana ze stroną przychodową, gdzie ceny spadają mniej niż widać to było na rynku spotowym. Wygląda to lepiej niż rynek mógł zakładać przy takim spadku cen spotowych, z jakim mieliśmy ostatnio do czynienia" - powiedział PAP Biznes Kamil Kliszcz.

"Oceniamy, że to może to ekstrapolowane na kolejne kwartały. To dobra informacja, która nie została zdyskontowana przez rynek" - dodał, wskazując, że akcje PGNiG w ostatnim czasie spadały mocno w warunkach spadku cen gazu ziemnego.

Skonsolidowany zysk netto PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2019 roku spadł o 65 proc., do 248 mln zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami.
Skonsolidowana EBITDA PGNiG w drugim kwartale 2019 roku spadła do 961 mln zł z 1,63 mld zł rok wcześniej. Skonsolidowany wynik EBIT wyniósł 292 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wynosił 969 mln zł. Koszty operacyjne wzrosły w drugim kwartale do 7,32 mld zł wobec 6 mld zł przed rokiem. Skonsolidowane przychody w drugim kwartale wyniosły 8,28 mld zł, podczas gdy rok temu były na poziomie 7,64 mld zł.

Narastająco od początku 2019 roku grupa PGNiG ma 22,62 mld zł przychodów (20,87 mld zł rok wcześniej), 3,13 mld zł EBITDA (4,3 mld zł przed rokiem), 1,68 mld zł zysku z działalności operacyjnej (2,97 mld zł przed rokiem) oraz 1,31 mld zł zysku netto (2,27 mld zł rok wcześniej).

PGNiG podał w komunikacie prasowym, że na niższy niż przed rokiem poziom EBITDA wpływ miały m.in. odpisy aktualizujące majątek trwały - w I półroczu 2019 roku wyniosły -222 mln zł, podczas gdy w I półroczu 2018 roku powiększyły one wynik EBITDA o +312 mln zł.

Powyższe liczby są zgodne z szacunkami, które PGNiG opublikował 29 lipca.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE