ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG zaczyna pierwsze wiercenie w roli operatora na Morzu Norweskim
22.08.2019r. 14:44 22.08.2019r. 11:55

28 sierpnia PGNiG zaczyna na Morzu Norweskim pierwsze podmorskie wiercenie w roli operatora - poinformował w czwartek prezes spółki Piotr Woźniak. Do wiercenia zostanie użyta platforma najnowszej generacji. W Polsce spółka do końca br. chce wykonać jeszcze 15 wierceń.

Jak wyjaśnił Woźniak na konferencji wynikowej za I półrocze 2019 r., eksplorowany będzie tzw. prospekt Shrek, leżący ponad 2 km poniżej poziomu morza. Partnerami Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w tym przedsięwzięciu są AkerBP i DEA.

"Wykorzystujemy platformę zabukowaną na całą serię wierceń przez Akera" - wyjaśnił Woźniak. Jak dodał, warunki wynajmu są te same co dla Akera, a więc bardzo korzystne, ale z drugiej strony PGNiG musi się precyzyjnie wpasować w harmonogram cudzych prac. "Koszty to jednak usprawiedliwiają" - ocenił.

Prezes podkreślił, że warta prawie 1 mld dol. platforma Deepsea Nordkapp w sprzyjających warunkach jest w stanie wiercić do 2 km dziennie. Skraca to czas wierceń o ponad 20 proc. w stosunku poprzedniej generacji, a taka oszczędność czasu przelicza się na ogromne pieniądze - dodał Woźniak.

Jak mówił, spółka planuje składanie kolejnych aplikacji w aukcjach na złoża na Morzu Norweskim. "Koncentrujemy się na złożach gazowych i to w zasięgu systemu przesyłowego Gassco. Priorytetem jest zapełnienie własnym gazem Baltic Pipe" - zaznaczył.

W Polsce PGNiG do końca 2019 r. zamierza wykonać jeszcze 15 wierceń. "Do końca czerwca wykonaliśmy na terenie Polski 16 wierceń, z czego w dziewięciu przypadkach uzyskaliśmy pozytywne wyniki złożowe, głównie gazowe" - powiedział Woźniak. Zaznaczył, że krajowe wiercenia idą zgodnie z planem, ponieważ na ten rok spółka przewidywała 30-33 wiercenia.
Prezes PGNiG zaznaczył również, że od kilku tygodni nastąpiła pozytywna zmiana w podejściu organu koncesyjnego do rozpatrywania wniosków koncesyjnych. Jak mówił Woźniak, jest jeszcze dziewięć zaległych wniosków koncesyjnych, ale wszystko wskazuje na to, że do końca sierpnia zostaną one rozpatrzone pozytywnie. "Oceniamy to niesłychanie pozytywnie. Mam nadzieję, że tak już zostanie na stałe" - podkreślił.
Zgodnie z podanymi w czwartek danymi, skonsolidowany zysk netto PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2019 r. spadł o 65 proc., do 248 mln zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami spółki. W I półroczu zysk netto wyniósł 1,31 mld zł, wobec 2,27 mld zł rok wcześniej.

Jak podkreślał Piotr Woźniak, II kwartał był dla spółki wyzwaniem, głównie za sprawą spadających cen gazu ziemnego na rynku spot oraz rosnących cen ropy naftowej. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 8 proc., ale koszty operacyjne o 17 proc., co jest głównie związane z ceną zakupu z kontraktu jamalskiego - wskazał wiceprezes ds. finansowych Michał Pietrzyk. Koszty pozyskania gazu w tym kontrakcie są powiązane z ceną ropy i produktów ropopochodnych, które znacznie wyższy poziom niż w 2018 r.

"Przewidywaliśmy niekorzystne warunki makro, wysokie notowania ropy i niskie gazu. I tak jest. To niekorzystne uwarunkowanie dla działalności spółki zajmującej się także handlem gazem. Takiej różnicy i my, i większość rynku spodziewa się jeszcze przez jakiś czas" - mówił Woźniak. Jak podkreślił, w Polsce mamy najniższe ceny gazu odkąd pojawiły się jego notowania giełdowe. Zgodnie z danymi spółki, w I półroczu 2019 r. cena spot gazu na krajowych i zagranicznych giełdach spadła o ok. 57 proc.

Wiceprezes ds. handlowych Maciej Woźniak poinformował z kolei, że spółka magazynuje gaz również na Ukrainie, a równocześnie testuje możliwość uruchomienia zapasów z rynku niemieckiego.

"Od trzech lat mamy umowę ramową na Ukrainie. Kierują nami względy handlowe. Jak popatrzymy na krzywe cen rynkowych, to jesteśmy w stanie zrobić na tym dobry wynik" - ocenił Maciej Woźniak. Jak dodał, zapasy takie to też "pewna polisa bezpieczeństwa na styczeń przyszłego roku". Chodzi o możliwość wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE