ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyniki JSW za II kw. powyżej oczekiwań
23.08.2019r. 08:41

Jastrzębska Spółka Węglowa pokazała 442,3 mln zł zysku EBITDA za II kwartał 2019 r., co okazało się wynikiem lepszym od konsensusu o ponad 20 proc. Analitycy wskazują m.in. na bardzo dobrą sprzedaż węgla koksującego.

ROBERT MAJ, ANALITYK IPOPEMA SECURITIES:

"Wyniki JSW są powyżej oczekiwań, a na poziomie netto i przychodów zgodne z moimi założeniami.

Warto jednak zwrócić uwagę na negatywne aspekty, czyli rosnące koszty jednostkowe rdr i kdk. Wyższe są też koszty materiałów i energii, czy personelu, nawet jeśli uwzględnimy bonus dla pracowników. Koszt wydobycia rośnie i jest powyżej moich oczekiwań".


JAKUB SZKOPEK, ANALITYK DM MBANKU:

"Przede wszystkim różnica względem konsensusu może wynikać z tego, że byliśmy informowani wcześniej, iż bonus dla pracowników płatny w kwocie ok. 160 mln zł zostanie zaksięgowany w drugim kwartale. W rzeczywistości zostało zaksięgowane tylko ok. 130 mln zł, a reszta przeszła na trzeci kwartał. Gdyby nawet oczyścić o to wyniki, to i tak są lepsze nawet od najwyższej prognozy w konsensusie.

Zaskoczyła mnie bardzo dobra sprzedaż węgla koksującego. Lekko wyższe od moich prognoz były też ceny samego koksu.

Koszty są bardzo zbliżone do oczekiwań. Warto zwrócić uwagę, że mining cash cost, oczyszczony o bonus dla pracowników, spadł o 1 proc. kdk, mimo tego, że wydobycie w II kwartale było dość słabe. To pozytywny sygnał.

Warto zwrócić uwagę na zapasy. Do tej pory rynek wskazywał, że JSW będzie mieć problem ze sprzedażą węgla metalurgicznego z powodu problemów branży stalowej, a widać, że w II kwartale zapasy węgla koksującego spadły kwartał do kwartału, koksu lekko wzrosły, ale to efekt późniejszej wysyłki jednego ze statków.

Wyniki całkiem nieźle nastrajają, ale straszy CAPEX. Po pierwszym półroczu wyniósł ponad 1,3 mld zł, a rynek spodziewał się 1,8-2 mld zł w całym roku. Pewnie przesuwamy się w kierunku tego wyższego ograniczenia. Free cash flow w II kwartale jest negatywny, ale to efekt tych wydatków inwestycyjnych i kupna PBSz.

Pozytywna jest wypowiedź wiceministra energii, który powiedział, że JSW powinna inwestować we wzrost wydobycia. Jest też dziś ostatni dzień z dywidendą 1,71 zł na akcję, co daje 5 proc. stopy dywidendy.

Myślę, że reakcja rynku będzie dziś pozytywna"
Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2019 roku 133,3 mln zł wobec 324,1 mln zł rok wcześniej. Konsensus PAP Biznes zakładał 110,5 mln zł zysku.

Zysk operacyjny grupy wyniósł 188,2 mln zł wobec 446 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał zysk EBIT na poziomie 146,1 mln zł.

Zysk EBITDA wyniósł 442,3 mln zł wobec 631 mln zł rok wcześniej i wobec oczekiwań analityków na poziomie 360,9 mln zł.

Przychody grupy JSW spadły do 2,21 mld zł z 2,42 mld zł i były zgodne z oczekiwaniami rynku.

Po pierwszym półroczu 2019 r. JSW ma 536,2 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 1.078 mln zł rok wcześniej. EBITDA grupy JSW spadła do 1.171,1 mln zł z 1.767,1 mln zł w I półroczu 2018 roku.

EBITDA skorygowana o zdarzenia jednorazowe (m.in. nagrodę jednorazową) spadła do 1.326,4 mln zł z 2.019,2 mln zł rok wcześniej.

EBITDA segmentu Węgiel wyniosła 930,6 mln zł, a w analogicznym okresie roku poprzedniego wynosiła 1.526,4 zł. EBITDA segmentu Koks wyniosła 188,9 mln zł wobec 167,6 mln zł w I połowie 2018 roku. Z kolei EBITDA pozostałych segmentów wyniosła w tym okresie 93,8 mln zł, wobec 79,5 mln zł przed rokiem.

Przychody spadły do 4,7 mld zł zł z 4,9 mld zł w I półroczu 2018 roku.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla PAP Biznes Adam Gawęda, wiceminister energii i pełnomocnik do spraw restrukturyzacji górnictwa, ocenił, że Jastrzębska Spółka Węglowa powinna inwestować głównie w zwiększenie potencjału wydobywczego. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE