ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Realizacja procesu synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną nabierają tempa
23.08.2019r. 12:04

Minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas spotkał się z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Rozmowy dotyczyły postępów w realizacji procesu synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej oraz dalszej współpracy w sektorze energetycznym - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Współpraca z Polską przy największym projekcie w ramach synchronizacji sieci elektroenergetycznych, czyli budowie morskiego połączenia elektroenergetycznego Harmony Link, odbywa się na najwyższym poziomie. Potwierdza to znaczenie tego projektu i pozwala na szybki postęp prac przygotowawczych. W niektórych etapach prace są prowadzone nawet szybciej, niż planowaliśmy - stwierdził litewski minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas.
W czerwcu 2018 roku przywódcy państw bałtyckich oraz przedstawiciele Polski i Unii Europejskiej podpisali porozumienie o ostatecznym wariancie synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Przewiduje ono dalsze użycie istniejącego połączenia LitPol Link oraz położenie podmorskiego kabla na dnie Morza Bałtyckiego (Harmony Link). Podmorska linia wysokiego napięcia prądu stałego (HDVC) ma mieć przepustowość 700 MW. Budowa ma rozpocząć się w 2021 i zakończyć w 2025 roku. Koszt budowy szacowany jest na ok. 850 mln euro. Harmony Link jest elementem niezbędnym do zsynchronizowania sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. Litwa, Łotwa i Estonia chcą zakończyć proces synchronizacji do 2025 roku. Do 2021 roku operatorzy sieci elektroenergetycznych Litwy, Polski i Szwecji powinni porozumieć się co do pracy systemu w trybie izolowanym. Z kolei do 2024 roku operatorzy na Litwie, Łotwie i w Estonii powinni stworzyć wspólny podmiot do zarządzania sieciami. Cały proces synchronizacji ma łącznie kosztować ok. 1,5 mld euro.
Ministerstwo Energetyki Litwy , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE